szpitale zadłużenie

Artykuły - Szpitale zadłużenie (16)

 • Prawo.pl: Szpitale obawiają się zwiększenia zadłużenia

  Prawo.pl: Szpitale obawiają się zwiększenia zadłużenia

  Alarm w szpitalach - pieniądze do zwrotu? https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-prawo-pl-szpitale-obawiaja-sie-zwiekszenia-zadluzenia,nId,4439304
 • Bank Światowy uratuje polskie szpitale

  Bank Światowy uratuje polskie szpitale

  Jak wynika z informacji DGP i TOK FM, instytucja zaproponowała pomoc w oddłużeniu naszych lecznic. Ich łączne zobowiązania to 11,5 mld zł.
 • Szpitale będą mogły pobierać opłaty

  Szpitale będą mogły pobierać opłaty

  Publiczne szpitale będą mogły pobierać od pacjentów opłaty za świadczenia zdrowotne - przewiduje projekt przekazany przez ministerstwo zdrowia do konsultacji społecznych. Nowelizacja zakazuje też szpitalom użyczania aktywów trwałych innym podmiotom udzielającym świadczeń.
 • Kiedy szpital straci akredytację

  Kiedy szpital straci akredytację

  Minister zdrowia będzie mógł cofnąć certyfikat akredytacyjny, gdy szpital nie spełnia kryteriów, na podstawie których go uzyskał. Dotychczas takiej możliwości prawnej nie było. Nawet w przypadkach drastycznego i długotrwałego nieprzestrzegania standardów, placówce z certyfikatem groziła co najwyżej kontrola wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości (CMJ).
 • Będzie nowy system finansowania ochrony zdrowia

  Będzie nowy system finansowania ochrony zdrowia

  Przygotowywana przez rząd reforma systemu ochrony zdrowia zakłada między innymi wprowadzenie dopłat do wyższej jakości wyrobów medycznych. Jak oceniają eksperci, w wyniku proponowanych zmian, z 3,5 tysiąca podmiotów działających na rynku wyrobów medycznych i biorących udział w postępowaniach przetargowych, po wprowadzeniu ustawy zostanie około 600-800 firm.
 • Sądy obnażają omijanie prawa przez firmy parabankowe

  Sądy obnażają omijanie prawa przez firmy parabankowe

  Czy to możliwe, aby ktoś uregulował zaległą fakturę np. za dostawę leków do szpitala bez zgody i wiedzy tej lecznicy, a potem wzywał ją do zapłaty? Okazuje się, że takie sytuacje nie są w Polsce rzadkością. Sądy coraz częściej wskazują na przypadki naruszania prawa przez parabankowe firmy zajmujące się obrotem szpitalnymi zobowiązaniami. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (ar t. 54 ust. 5), która weszła w życie 1 lipca 2011 r., zmiana wierzyciela SP ZOZ-u wymaga zgody organu tworzącego ten zakład opieki zdrowotnej, np. samorządu terytorialnego lub uczelni.
 • Jedni leczą, inni zarabiają?

  Jedni leczą, inni zarabiają?

  Spijanie śmietanki i wybieranie rodzynków, czyli nastawienie się na usługi dające zysk. Taki stereotyp przylgnął do sektora prywatnego w naszej ochronie zdrowia. Jest uzasadniony? To pytanie staje się znowu aktualne za sprawą planowanych przepisów mających powstrzymać komercjalizację szpitali.
 • Zadłużone szpitale zagrażają pacjentom i dostawcom towarów

  Zadłużone szpitale zagrażają pacjentom i dostawcom towarów

  Sytuacja ekonomiczna polskich szpitali nie jest zadowalająca. Co gorsza, ponad 60 proc. ich właścicieli nie interesuje się kondycją finansową swoich placówek. Odbija się to niekorzystnie nie tylko na samych szpitalach.
 • Poprawia się efektywność polskich szpitali? "Ranking Szpitali Publicznych 2016"

  Poprawia się efektywność polskich szpitali? "Ranking Szpitali Publicznych 2016"

  Polska służba zdrowia czeka wiele zmian zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ekspertów, nie wiadomo, co się stanie z już przekształconymi szpitalami, co zwiększa niepewność. Wydaje się, że zmiana władzy w MZ jest dobrym momentem na rozpoczęcie debaty publicznej, jaki docelowo model szpitalnictwa powinien funkcjonować w Polsce.
 • Czeka nas rok rosnących kosztów

  Czeka nas rok rosnących kosztów

  Kontraktowanie, zagadnienia dotyczące kosztów, jakie poniosą szpitale w nadchodzącym roku, oraz kwestie związane z outsourcingiem usług i informatyzacją zdominowały sesję "Zdrowy szpital. Prawo, finanse, zarządzanie" podczas XI Forum Rynku Zdrowia. W trakcie sesji padły zapowiedzi wprowadzenia pewnych nowości w kontraktowanych świadczeniach zdrowotnych w 2016 r. Katalog zmian otwierają nowe produkty: projekty opieki kompleksowej oraz telekonsultacje.