szpik kostny

Artykuły - Szpik kostny (10)

Filmy - Szpik kostny (11)

 • Pionierska operacja przeszczepu narządów szyi oraz szpiku kostnego

  Profesor Adam Maciejewski podjął się przeprowadzenia operacji przeszczepu narządów szyi oraz szpiku kostnego. W studiu „Dzień Dobry TVN” lekarz wyjaśnił, jak przygotowywał się do operacji oraz jakie kroki musiał podjąć przed jej rozpoczęciem. Jakie były szanse na pozytywne efekty? Co było największym wyzwaniem? Chirurg opowiedział również, jak czuje się mały pacjent po zabiegu oraz wyraził głęboką nadzieję na całkowite wyleczenie chłopca. – Tymek jest w pełni uruchomiony. Jest w ogólnej, bardzo dobrej formie – poinformował lekarz. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Szpik – bezcenny podarunek. Jak Mateusz Czycz uratował małego Stasia?

  Cztery lata temu mały Staś przeszedł przeszczep szpiku kostnego i wygrał walkę z białaczką. Na raka chorował niemal od urodzenia – został zdiagnozowany zanim skończył dwa lata. Dziś ma już 8 lat, jest pogodnym małym chłopcem, kocha taniec towarzyski, piłkę nożną, śpiew i wędkowanie. Jak wyglądała jego walka z chorobą? Mama chłopca Wioleta Mądra opowiedziała o procesie leczenia. Mateusz Czycz, który podarował Stasiowi swój szpik wyjaśnił również, jak zostać dawcą szpiku. Jak dowiedział się komu pomógł? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Polski rejestr dawców szpiku jednym z największych w Europie. Liczba dawców szybko rośnie

  W ciągu ostatnich 25 lat liczba chorych na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie. Dla 75 proc. pacjentów szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Bardzo ważną rolę pełnią rejestry dawców niespokrewnionych. Polski rejestr z 1,2 mln dawców jest na trzecim miejscu w Europie i szóstym na świecie pod względem liczby zarejestrowanych osób. Im więcej zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi. – Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek od dawcy niespokrewnionego. Naszą działalność rozpoczęliśmy w lutym 2009 roku. W tym czasie w Polskim rejestrze niespokrewnionych dawców szpiku znajdowało się około 40 tys. potencjalnych dawców. Na ten moment jest ich już ponad 1,2 mln, w tym w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest blisko 1,1 mln – podkreśla Sylwia Zakrzewska, koordynatorka rekrutacji dawców w Fundacji DKMS. Dla chorych na nowotwory krwi często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych. Tylko co czwarty chory znajduje dawcę w obrębie rodziny. Pozostali muszą liczyć na niespokrewnionego dawcę.
 • Olga Bołądź będzie dawcą szpiku

  Olga Bołądź została laureatką czwartej edycji akcji "Życzenie Agaty"! W ubiegłym roku aktorka oddała krew i została wpisana do rejestru dawców szpiku. Teraz okazało się, że będzie dawcą.