szopki

Artykuły - Szopki (11)

 • Szopkarstwo krakowskie na liście UNESCO

  Szopkarstwo krakowskie na liście UNESCO

  Zespół Ewaluacyjny UNESCO pozytywnie zarekomendował wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Będzie to pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę.
 • Tradycja i nowoczesność

  Tradycja i nowoczesność

  W pierwszy czwartek grudnia miejsce przy pomniku Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku zarezerwowane jest dla wyjątkowych "gości". To krakowskie szopki, które przynoszą tutaj ich twórcy. W minionym Adwencie stało się tak już siedemdziesiąty raz.
 • 800-letnia tradycja szopek bożonarodzeniowych

  800-letnia tradycja szopek bożonarodzeniowych

  Tradycja przygotowywania w kościołach szopek bożonarodzeniowych, czyli swoistych inscenizacji wydarzeń związanych z nocą narodzenia Chrystusa, liczy blisko osiemset lat. Za jej prekursora uchodzi święty Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku we włoskim Greccio przygotował pierwszą szopkę podobną do tych, jakie również dziś możemy oglądać w świątyniach.
 • Watykan: Tegoroczna szopka bożonarodzeniowa kosztowała 90 tys. euro

  Watykan: Tegoroczna szopka bożonarodzeniowa kosztowała 90 tys. euro

  90 tysięcy euro kosztowała realizacja szopki na placu świętego Piotra - poinformowano w czwartek w Watykanie. Tegoroczna szopka jest darem regionu Basilicata na południu Włoch.
 • Błaszczykowski: Zamiast kibicować robili szopki

  Błaszczykowski: Zamiast kibicować robili szopki

  - Kibice nie wspierali nas tak, jak trzeba. Nie chodzi o puste trybuny, które są w budowie. Po prostu to nie była atmosfera reprezentacyjna. Uważam, że jak gra reprezentacja, to klubowe niesnaski powinny zejść na drugi plan i fani powinni kibicować kadrze, a nie robić szopki - powiedział po meczu z Rumunią Jakub Błaszczykowski wyraźnie zdegustowany tym, co się działo na trybunach stadionu Legii.
 • Podpalacz szopki w katedrze aresztowany

  Bielski sąd aresztował 37-letniego mężczyznę, który w święta podpalił szopkę bożonarodzeniową w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej - poinformowała rzeczniczka policji, Elwira Jurasz.
 • Proboszcz nie pozwolił włożyć Dzieciątka do szopki

  Proboszcz nie pozwolił włożyć Dzieciątka do szopki

  W noc wigilijną proboszcz jednej z parafii w Bergamo na północy Włoch odmówił umieszczenia w szopce figurki narodzonego Jezusa, bo - jak wyjaśnił - "ludzie nie są na to gotowi".
 • Choinkowe ozdoby, które może zrobić każdy

  Choinkowe ozdoby, które może zrobić każdy

  Aniołki, szopki, gwiazdki, dmuchane bombki - to tylko kilka spośród ozdób, które, jak zapewniają specjaliści, może zrobić każdy, używając wschodniej techniki składania papieru - origami. Jej podstawowym atutem jest niski koszt wykonania i dostępność materiałów.
 • Lepper: Zabieraj pan immunitet i nie rób szopki

  Lepper: Zabieraj pan immunitet i nie rób szopki

  - Panie Suski, zabieraj pan ten immunitet i nie rób szopki - tak szef Samoobrony Andrzej Lepper skomentował wtorkową decyzję Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, która będzie rekomendowała Sejmowi uchylenie mu immunitetu. Marek Suski (PiS) jest przewodniczącym tej komisji.
 • Włochy: Skradziono 300 figurek z szopki

  Włochy: Skradziono 300 figurek z szopki

  Około 300 ustawionych w szopce zabytkowych figurek wartości 1 miliona euro skradziono w nocy z niedzieli na poniedziałek z kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja w centrum Neapolu.

Filmy - Szopki (2)

 • Najpiękniejsze szopki krakowskie

  W Krakowie już po raz 70. organizowany jest konkurs bożonarodzeniowych szopek krakowskich. Na Rynku Głównym można podziwiać prawdziwe dzieła sztuki szopkarskiej. Jeden z uczestników konkursu bierze udział w tej rywalizacji już 52. raz!
 • Najpiękniejsze szopki w Krakowie

  110 prac autorstwa dorosłych i dzieci zgłoszono do tegorocznego 67. Konkursu Szopek Krakowskich. Tradycyjnie konkurs rozpoczął się w pierwszy czwartek grudnia u stóp pomnika Mickiewicza na krakowskim Rynku.