szkolnictwo wyższe

Artykuły - Szkolnictwo wyższe (41)

Filmy - Szkolnictwo wyższe (5)

 • Polski akcent w Batumi

  Batumi, główny czarnomorski kurort Gruzji, przyciąga co roku rzesze turystów z różnych krajów. Najwięcej gości zjeżdża z Azerbejdżanu, Rosji, Armenii i Turcji, choć z roku na rok wakacje spędza tu również coraz więcej Polaków. Na batumskim uniwersytecie im. Szota Rustawelego wkrótce pojawi się rozszerzona oferta języka polskiego dla miejscowych studentów – mówi prof. Sofiko Tawartkiladze.
 • Od przyszłego roku akademickiego staże dla studentów obowiązkowe

  Program pomoże przede wszystkim uzyskać doświadczenie w firmie, w biznesie, w jednostce otoczenia społecznego, w administracji publicznej, szkole etc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Pierwsze staże, które zwyciężą w konkursie, mają ruszyć od stycznia 2014 roku. Efekty pilotażowych programów zostaną na koniec poddane ocenie. - Będziemy weryfikować efekt jakościowy poprzez sprawdzenie, na ile trafił on w sedno, czyli w rzeczywistą potrzebę, i na ile szczegóły konstrukcji tej oferty MNiSW i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozwalały na osiągnięcie celu, dla którego te 50 mln złotych są wykładane – wyjaśnia Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.
 • Kudrycka: Barany po polskich uczelniach? Skandaliczna wypowiedź

  To nieprawda, że uczelnie aż tak źle kształcą. To wypowiedź skandaliczna i nieprawdziwa - mówi Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w Kontrwywiadzie RMF FM. W ten sposób minister odniosła się do wypowiedzi prof. Jana Hartmana o polskich uczelniach: "baranem wchodzisz, baranem wychodzisz". - Proponuję, żeby na kierunkach, na których potrzebni są najwybitniejsi studenci, podczas przyjęć przeprowadzać jednak rozmowy kwalifikacyjne- mówi Barbara Kudrycka o obecnym systemie maturalnym, w którym matura jest jednocześnie przepustką na studia.
 • Będzie łatwiej likwidować "złe" uczelnie

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce mieć większe uprawnienia do zamykania "złych" uczelni. W projekcie założeń do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zakłada takie zaostrzenie kryteriów oceny, by część szkół nie mogła dalej funkcjonować. Ma to uzdrowić polski rynek edukacji. – Chcielibyśmy zaostrzyć kryteria oceny i uniemożliwić funkcjonowanie tym podmiotom, które na tym rynku nie powinny się pojawić, bo psują opinię o polskim szkolnictwie wyższym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.