szkolnictwo

Artykuły - Szkolnictwo (77)

 • Nauczyciele uciekają z zawodu. W polskich szkołach brakuje już ponad 7 tys. pedagogów

  Nauczyciele uciekają z zawodu. W polskich szkołach brakuje już ponad 7 tys. pedagogów

  Pedagodzy uciekają z zawodu. Problem dotyczy wszystkich rodzajów placówek: podstawówek, liceów, szkół branżowych i techników. W poszukiwaniach nauczycieli pomagają wszyscy. Kuratoria oświaty na swoich stronach internetowych organizują giełdy pracy.
 • Gowin o włączeniu nauczycieli do służby cywilnej: Jestem sceptyczny

  Gowin o włączeniu nauczycieli do służby cywilnej: Jestem sceptyczny

  - Podchodzę sceptycznie do pomysłu, by nauczyciele uzyskali status urzędników państwowych - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do pomysłu forsowanego przez szefową Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigę Emilewicz.
 • Zwiększenie pensum i zwolnienia nauczycieli?

  Zwiększenie pensum i zwolnienia nauczycieli?

  Bez porozumienia po rozmowach rządu z oświatowymi związkami zawodowymi w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Wczoraj w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" wicepremier Beata Szydło podtrzymała wcześniejsze propozycje i zaproponowała nowy pakt społeczny dla nauczycieli. Propozycja rządu przewiduje, powiększenie pensum nauczycielskiego do 22 lub 24 godzin, z jednoczesnym zwiększaniem wynagrodzeń. Zarówno ZNP jak i Forum Związków Zawodowych nie wycofują się z zapowiedzi strajku. Niewykluczone, że w niedzielę dojdzie do kolejnych rozmów, jeżeli strony wyrażą taką chęć.
 • W budżecie nie ma pieniędzy dla nauczycieli

  W budżecie nie ma pieniędzy dla nauczycieli

  - Rząd nie jest w stanie zrealizować wszystkich oczekiwań nauczycieli; w tej chwili w budżecie na taką podwyżkę pieniędzy nie ma - zapowiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk pytany, na ile realne jest, że rząd zrealizuje postulat 1000 zł podwyżki dla nauczycieli.
 • Od stycznia podwyżki dla nauczycieli i stażystów

  Od stycznia podwyżki dla nauczycieli i stażystów

  Od stycznia pracujący w stołecznych szkołach i placówkach oświatowych nauczyciele kontraktowi i nauczyciele stażyści otrzymają podwyżki płacy zasadniczej - zapowiedział w tym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podwyżka wyniesie odpowiednio 270 zł i 250 zł brutto.
 • Prof. Elżbieta Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą

  Prof. Elżbieta Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą

  Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, a jednocześnie w gospodarce brakuje rąk do pracy. Potrzebujemy nie tylko specjalistów z dyplomami szkół wyższych, ale przede wszystkim - absolwentów techników. A ci ostatni mogą nawet liczyć na to, że ich początkowe wynagrodzenia będą wyższe, niż magistrów. Dlatego zaniedbywane przez lata szkolnictwo zawodowe wraca do łask. W cenie jest dobry zawód, który zapewnia satysfakcjonujące wynagrodzenie. O problemach i osiągnięciach krajowego rynku pracy mówi prof. Elżbieta Mączyńska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, a także prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
 • Technik elektromobilności - pierwsza taka klasa w Polsce

  Technik elektromobilności - pierwsza taka klasa w Polsce

  W dniu 5 czerwca 2018 roku Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II ( ZZSP) w Zgierzu, otrzymał pozytywną decyzję od Ministerstwa Edukacji Narodowej, na prowadzenie kształcenia w zawodzie technik elektromobilności.
 • Egzamin zawodowy będzie obowiązkowy

  Egzamin zawodowy będzie obowiązkowy

  Egzamin zawodowy będzie obowiązkowy. Jako pierwsi napiszą go uczniowie szkół policealnych w 2020 roku. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik mówi, że każdy uczeń technikum, szkoły branżowej pierwszego lub drugiego stopnia oraz szkoły policealnej będzie musiał do niego podejść.
 • Szkoły zawodowe mają być odpowiedzią na problemy rynku pracy

  Szkoły zawodowe mają być odpowiedzią na problemy rynku pracy

  Resort edukacji wprowadza systemowe zmiany w szkołach przygotowujących do zawodu. Szkoły branżowe mają lepiej odpowiadać na potrzeby pracodawców.

Filmy - Szkolnictwo (10)

 • Szkoła Podstawowa nr 9 w Legnicy, uczestnik konkursu „Laboratoria XXI wieku”

  „Laboratoria XXI wieku” – to konkurs Fundacji KGHM, którego celem było nagrodzenie najlepszych projektów pracowni fizyczno-chemicznych w szkołach podstawowych Zagłębia Miedziowego. Najwięcej uznania i 100 tysięcy złotych zyskała legnicka "dziewiątka". W szkole wkrótce powstanie nowoczesne laboratorium. Zaprojektowano je z myślą o uczniach, bo jak podkreślają autorki projektu – właśnie w szkole podstawowej dzieci kształtują swoje zainteresowania i wybierają szkołę średnią, która przygotuje je do zawodu.
 • Minister edukacji: To nie są informacje o tym, że brakuje nauczycieli, tylko o tym, że są wolne miejsca

  Rok szkolny już się rozpoczął, a w szkołach i przedszkolach nadal brakuje nauczycieli. W zależności od województwa od kilkudziesięciu do kilku tysięcy. Szefowie placówek powodów takiej sytuacji upatrują w niskich zarobkach oraz w reformie edukacji. Minister edukacji, Anna Zalewska jednak problemu z brakiem nauczycieli nie widzi. - To nie są informacje o tym, że brakuje nauczycieli, tylko o tym, że są wolne miejsca. Rok szkolny się zaczął. Dzieci są w szkole, nauczyciele są w szkole. Żaden dyrektor, ani kurator nie zgłosił nam, żadnego problemu kadrowego. Musimy zaufać dyrektorom, że potrafią zorganizować czas w szkole – powiedziała minister edukacji, Anna Zalewska. (TVN24/x-news)
 • „Uczniowie są przemęczeni, a nauczyciele sfrustrowani”. PO zapowiada wotum nieufności dla minister edukacji

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział na wyjazdowym posiedzeniu tzw. Gabinetu Cieni w Poznaniu złożenie wniosku o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej. – Zaszkodziła wielu dzieciom – mówiła Urszula Augustyn z PO, wiceprzewodnicząca komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zdaniem Augustyn uczniowie są przemęczeni i zdezorientowani. Augustyn wskazywała także, że nauczyciele nie otrzymali obiecanych podwyżek. (TVN24/x-news)
 • Zmiany i reformy w polskiej edukacji od 1989 roku

  Na przestrzeni ostatnich 27 lat w polskim systemie edukacji doszło do kilku ważnych zmian i reform. Oto one: