Szkocja odłączenie

Artykuły - Szkocja odłączenie (10)

 • Szkocja oderwie się od Wielkiej Brytanii?

  Szkocja oderwie się od Wielkiej Brytanii?

  Po zwycięstwie zwolenników Brexitu w czwartkowym referendum poparcie dla oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii przekroczyło w sondażach 50 procent.
 • Szkoccy nacjonaliści rosną w siłę. Będzie referendum niepodległościowe?

  Szkoccy nacjonaliści rosną w siłę. Będzie referendum niepodległościowe?

  W kampanii przed majowymi wyborami w Wielkiej Brytanii coraz większego znaczenia nabiera Szkocka Partia Narodowa SNP. Jej liderka Nicola Sturgeon wypada najlepiej w przedwyborczych debatach, a po wyborach szkoccy nacjonaliści mogą decydować o tym, kto powoła rząd, choć sami do niego nie wejdą.
 • Wielka Brytania na tym wygrała

  Wielka Brytania na tym wygrała

  Przeciwnicy niepodległości wygrali czwartkowe referendum ws. wystąpienia Szkocji z W. Brytanii z wynikiem ponad 55 proc. - świadczą dane ogłoszone w piątek. Premier David Cameron zapowiedział przyznanie szerszych kompetencji Szkocji, Walii i Irlandii Płn.
 • Rynki biorą pod uwagę tylko jeden scenariusz w Szkocji

  Rynki biorą pod uwagę tylko jeden scenariusz w Szkocji

  Gościem Radia PIN był dzisiaj Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Nie mogło zabraknąć tematu referendum w Szkocji.
 • Szkocja może być jednym z najbogatszych państw świata

  Cechą charakterystyczną wszystkich najbogatszych państw jest to, że są małe. Niektóre z nich są bogate dzięki ropie. Inne stały się centrami finansowymi, stąd ich dostatek. Szkocja spełnia dwa pierwsze warunki i łatwo może spełnić trzeci - uważa dziennikarz ekonomiczny Dominic Frisby.
 • Referendum w Szkocji. Ekonomiści ostrzegają przed katastrofą

  Referendum w Szkocji. Ekonomiści ostrzegają przed katastrofą

  Już w czwartek Szkoci zdecydują w referendum, czy chcą się oddzielić od Wielkiej Brytanii. Ich niepodległość jest na wyciągnięcie ręki, bo sondaże dzielą zwolenników i przeciwników secesji niemal po równo. Z ekonomicznego punktu widzenia, oddzielenie się Szkocji może być katastrofą - ostrzegają eksperci.
 • Szkocja: Funt może stracić 20 procent

  Szkocja: Funt może stracić 20 procent

  Wszystko wskazuje na to, że odłączenie się Szkocji od Wielkiej Brytanii miałoby poważne negatywne konsekwencje. Dotyczyłyby one nie tylko obu tych krajów, ale także całej Unii Europejskiej.
 • Szkocja zostanie drugą Kanadą?

  Szkocja zostanie drugą Kanadą?

  Idea szkockiej niepodległości jest z góry skazana na niepowodzenie. Zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym Edynburg wydaje się zbyt słaby, aby mógł stanowić stolicę niezależnego państwa, liczącego się na arenie międzynarodowej. Wiedzą o tym inwestorzy, którzy już teraz niepokoją się o monetarną, finansową i budżetową przyszłość Szkocji.
 • Szkocja chce budować niepodległość na ropie

  Szkocja chce budować niepodległość na ropie

  Jedną z głównych osi, na której budowana jest idea szkockiej niepodległości jest potencjał tego kraju w zakresie złóż ropy i gazu. Na brytyjskim szelfie kontynentalnym znajduje się od 15 do 24 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (1,5 bln funtów). Jest więc o co się bić.
 • To nie jest dzielna Szkocja - to niemądra Szkocja

?

  To nie jest dzielna Szkocja - to niemądra Szkocja ?

  Jeżeli 18 września Szkocja zagłosuje za odłączeniem się od Zjednoczonego Królestwa, niewątpliwie nastąpi niewielkie piekło. Mimo iż chciałbym podkreślić, że nie jest to nasza główna prognoza - a dzisiejszy sondaż YouGov wykazuje ponownie przewagę 52% głosów przeciw odłączeniu - inwestorzy powinni mieć świadomość, że taki scenariusz oznaczałby ryzyko w ogonie rozkładu.

Filmy - Szkocja odłączenie (1)

 • Szkoci chcą niezależnego państwa. W końcu im się uda?

  Jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, Szkocja ponownie spróbuje opuścić Wielką Brytanię. Niespełna dwa lata po referendum niepodległościowym, w którym Szkoci odrzucili pomysł oderwania się od Zjednoczonego Królestwa, Szkocka Partia Narodowa zapowiada rozpisanie nowego głosowania za utworzeniem niezależnego państwa. Liczy, że tym razem przeważą głosy euroentuzjastów. Z sondaży bowiem wynika, że Szkoci w zdecydowanej większości są prounijni.