InteriaTV - szkielet

Filmy - Szkielet (4)

 • Nauczyciel podarował uczniom swój... szkielet

  Za życia Alexandru Grigore Popescu był nauczycielem w niewielkiej miejscowości Puchenii-Mosneni w Rumunii. Dziś - 50 lat po śmierci mężczyzny - w sali, w której prowadził niegdyś zajęcia, stoi jego... szkielet. Uczniowie poznają tajniki ludzkiej anatomii, bacznie przyglądając się kościom zmarłego belfra. To nie przypadek ani żadna profanacja - pan Popescu był tak oddany swojej pracy, że nawet po śmierci chciał przysłużyć się nauce. A ponieważ w latach swojej aktywności zawodowej często borykał się z niedoborem pomocy dydaktycznych, postanowił, że on sam stanie się rekwizytem - tak, by już żaden z nauczycieli biologii nie musiał narzekać na podobne problemy. Gest Aexandre Popescu inspiruje zarówno uczniów, jak i nauczycieli z Puchenii-Mosneni. "Poświęcił się całkowicie swojej edukacyjnej misji" - mówią.
 • Sensacyjne odkrycie. Zmienia naszą wiedzę o dinozaurach!

  Łowcy dinozaurów całymi latami poszukiwali jego kości w piaskach północno-zachodniej Afryki. Wreszcie, po długich staraniach, udało im się zrekonstruować jego szkielet! Prehistoryczny gad, o którym mowa, to spinozaur - mierzący 15 m i 24 cm olbrzym, który 95 milionów lat temu przemierzał tereny na pograniczu dzisiejszego Maroka i Algierii, a także terytorium współczesnego Egiptu. Wnioski, do jakich doszli paleontolodzy, badając szkielet spinozaura, są rewolucyjne i zmieniają naszą dotychczasową wiedzę o dinozaurach. Przez długi czas naukowcy myśleli, że wszystkie gady kopalne bytowały wyłącznie na lądzie, tylko okazjonalnie i na krótki czas schodząc do akwenów wodnych. Tymczasem okazuje się, że spinozaur żył w dwóch krańcowo różnych środowiskach – na lądzie i w wodzie. Miał wydłużony pysk, podobny do paszczy krokodyla, a także masywne tylne nogi i długi ogon, co pomagało mu w pływaniu. Prawdopodobnie spinozaur nurkował, by zdobywać pożywienie. - Był królem wśród gigantów. Potrafił stawić czoła drapieżnym olbrzymom lądowym, jak tyranozaur, a także prehistorycznym rekinom i latającym gadom - mówi Nazir Ibrahim, paleontolog z Uniwersytetu Chigacowskiego, którego zasługą jest skompletowanie szkieletu spinozaura.
 • Zapisane w kościach. Tajemnice królewskiego szkieletu

  Czaszka i szkielet angielskiego monarchy Ryszarda III, odkryte pod miejskim parkingiem w Leicester w 2012 r., to nie lada gratka dla naukowców! Zanim odbędzie się ich ponowny pochówek, eksperci chcą odtworzyć życie króla zapisane w kościach. Co jadał? Na jakie dolegliwości cierpiał? Jaki był mechanizm jego śmierci, która dopadła go w 1485 r., na polu bitwy pod Bosworth? Dokładne badania prowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu ujawniają intrygujące fakty. I tak, ustalono między innymi, że dieta władcy była wręcz luksusowa. Monarcha nie stronił od zagranicznych trunków, a także dzikiego ptactwa oraz ryb, powszechnie serwowanych podczas zamkowych uczt w dobie późnego średniowiecza. Niestety, niedostateczna higiena - znak tamtych czasów - nie uchroniły Ryszarda przed... glistnicą. Badacze przypuszczają, że tuż po zgonie pasożyty mogły opuścić ciało króla, wydostając się na zewnątrz poprzez nozdrza i otwory w uszach. Ryszard zginął przeszyty kilkunastoma ostrzami. Nie była to lekka śmierć. - Zadano mu wiele ciosów ostrą bronią. Na pewno bardzo cierpiał, zanim skonał, bo rany były liczne - wyjaśnia dr Piers Mitchell, antropolog z Uniwersytetu w Cambridge.
 • Wycieczka w głąb królewskiego grobu. Tylko dla odważnych!

  Odkrycie szczątków angielskiego króla Ryszarda III pod miejskim parkingiem w Leicester w 2012 r. było nie lada sensacją. 25 lipca miejsce to zostało udostępnione zwiedzającym. Interaktywna wystawa przybliży życie i śmierć ostatniego władcy Anglii z dynastii Plantagenetów. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć rekonstrukcję szkieletu monarchy i model jego twarzy, odtworzonej dzięki najnowocześniejszym technologiom. Prawdziwe szczątki króla spoczną w katedrze w Leicester. Tak zadecydował sąd, chociaż potomkowie Ryszarda domagali się, by jego kości pochowano w bardziej okazałej katedrze w Yorku. Wkrótce odbędzie się uroczysty ponowny pochówek króla, który po śmierci na bitewnym polu, nagi i zakrwawiony, został przetransportowany na grzbiecie jucznego konia do Leicester i złożony w bezimiennym grobie. Ryszard III to ostatni władca w historii Anglii, który poniósł śmierć w bitwie. Poległ pod Bosworth w 1485 r. Jego śmierć zakończyła tzw. Wojnę Róż.