szerszenie

Artykuły - Szerszenie (21)

Filmy - Szerszenie (4)

 • Użądlenie może wywołać wstrząs. Jak odróżnić te owady?

  Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela jest bolesne, a w skrajnych przypadkach, gdy owad ukąsi w okolicę ust, gardła lub języka, bywa niebezpieczne. Bardzo uważać muszą także osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
 • Dlaczego owady atakują?

  – Szerszenie używają swojego jadu po to, żeby polować na owady – wyjaśnił Łukasz Bożycki, biolog i fotograf przyrody. Ratownik medyczny Bartłomiej Matyszewski powiedział, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez szerszenie i jak zachować się w przypadku ataku. Kiedy użądlenie szerszenia jest groźne? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dawniej nie docierały do Polski, teraz mogą nam zagrażać

  Polska to nie egzotyczna Australia, gdzie żyje tak wiele jadowitych zwierząt. Ukąszenia rodzimych pająków, owadów lub żmij są śmiertelne tylko w nielicznych nieszczęśliwych przypadkach, gdy nastąpi wstrząs anafilaktyczny. W naszym klimacie możemy na razie czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o jadowite stworzenia, ale coraz częściej słyszymy o owadach i pajęczakach, które wędrują z cieplejszych kontynentów i pojawiają się w Europie.Czy są dużo groźniejsze od europejskich gatunków?
 • Gigantyczne gniazdo szerszeni. Owady osiedliły się w opuszczonym samochodzie

  Szerszenie europejskie osiedliły się w jednym z opuszczonych samochodów w mieście Alliance na północnym wschodzie stanu Ohio. Owady stworzyły gigantyczne gniazdo, którego usunięcia podjął się doświadczony pszczelarz. Szerszenie z reguły bardzo agresywnie bronią swojego terytorium. Cała akcja musiała zostać przeprowadzona bardzo ostrożnie. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, pszczelarz nie odniósł żadnych obrażeń i pomyślnie usunął całe gniazdo z auta. (STORYFUL/x-news)