Kobieta - szczepionki

Artykuły - Szczepionki (44)

 • Jessica Biel nie będzie szczepić syna

  Jessica Biel nie będzie szczepić syna

  Jessica Biel i Justin Timberlake nie wierzą w skuteczność szczepionek. Deklarują, że nie zaszczepią syna.
 • Czy zabraknie szczepionek przeciw gruźlicy?

  Czy zabraknie szczepionek przeciw gruźlicy?

  Jedyny dostawca szczepionek przeciw gruźlicy do Polski nie wypuścił nowej partii na nasz rynek. Rodzice niemowlaków są pełni obaw, że ich dzieci nie zostaną zaczepione. Jednak Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar przekonuje, że nie ma powodu, by panikować.
 • Jak rozmawiać o szczepionkach?

  Jak rozmawiać o szczepionkach?

  Analiza antyszczepionkowych komentarzy, przeprowadzona przez naukowców z University of Pittsburgh, pomoże lepiej zrozumieć obawy przeciwników szczepionek – informuje pismo „Vaccine”.
 • Kolejne badania: Szczepionka MMR nie wywołuje autyzmu

  Kolejne badania: Szczepionka MMR nie wywołuje autyzmu

  „Szczepionka MMR, przeciwko odrze, śwince i różyczce nie wywołuje autyzmu” - przekonują na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" duńscy naukowcy. Wyniki badań przeprowadzonych w grupie ponad 650 tysięcy dzieci urodzonych w Danii w latach 1999-2010 wykazały, że szczepienie MMR ani nie zwiększa ogólnego ryzyka autyzmu, ani nie jest czynnikiem wywołującym autyzm u dzieci szczególnie zagrożonych.
 • Wyciek ze szczepionek. Czy zagraża zdrowiu pacjentów?

  Wyciek ze szczepionek. Czy zagraża zdrowiu pacjentów?

  Firma GSK poinformowała o możliwym wycieku z ampułkostrzykawek stosowanych w szczepionkach. Producent zapewnia, że wyciek nie wpływa na sterylność szczepionki, może jednak doprowadzić do zmniejszenia dawki, więc pacjenci mogą nie uzyskać właściwej ochrony przed chorobą.
 • Tak wygląda świat bez szczepionek

  Tak wygląda świat bez szczepionek

  Postęp medycyny i wynalezienie przez naukowców szczepionek pozwoliły wyeliminować wiele chorób, które zagrażały zdrowiu ludzi. Zapalenie wątroby, półpasiec, gruźlica, czy błonica zostały usunięte, albo znacznie ograniczone przez program obowiązkowych szczepień. A jak wyglądaliby ludzie, gdyby szczepionki nie istniały?
 • Szczepionka przeciw grypie skuteczniejsza

  Szczepionka przeciw grypie skuteczniejsza

  Dorośli, którzy otrzymali szczepionkę przeciw grypie są o ok. 36 proc. mniej narażeni na rozwój choroby, dzieci natomiast aż o 59 proc. - podał w piątek Reuters. "Intensywny sezon grypowy" w USA może trwać jeszcze przez kilka tygodni.
 • Szczepionki - jak działają, komu pomagają?

  Szczepionki - jak działają, komu pomagają?

  Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z tysiącami bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów, które wywołują groźne choroby. Przed wynalezieniem szczepionek, choroby zakaźne dziesiątkowały ludność świata. Dziś przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi chroni szczepienie, co nie oznacza jednak, że groźne choroby zniknęły. Istnieją i ciągle atakują organizmy, które nie mają siły się bronić.
 • Pneumokoki – groźny przeciwnik najmłodszych i najstarszych

  Pneumokoki – groźny przeciwnik najmłodszych i najstarszych

  Pneumokoki z roku na rok stają się coraz większym zagrożeniem. Badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dowodzą, że wywoływane przez nie zakażenia są główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na świecie – najwięcej wśród dzieci poniżej 2 roku życia oraz seniorów. Czy można się przed nimi chronić?
 • Trzy podpowiedzi do rozmowy o szczepionkach

  Trzy podpowiedzi do rozmowy o szczepionkach

  Rozmowy z przeciwnikami szczepionek bywają trudne, emocjonalne i głośne. Przy odrobinie dobrej woli da się jednak racjonalnie dyskutować o tym temacie. Lepiej się jednak do takiej dyskusji przygotować, a w tym celu - "zaszczepić się wiedzą".