szczepionki

Artykuły - Szczepionki (192)

 • Szczepionki przeciwko COVID-19 - w trzeciej fazie badań

  Szczepionki przeciwko COVID-19 - w trzeciej fazie badań

  Na całym świecie trwa wyścig nad ponad 140 szczepionkami, które mają chronić przed koronawirusem COVID-19. Część z nich jest na zaawansowanym etapie. Według ekspertów, pierwsze preparaty będą gotowe przed końcem 2020 r., a niektóre nawet jesienią.
 • Bill Gates odpowiada zwolennikom teorii spiskowych

  Bill Gates odpowiada zwolennikom teorii spiskowych

  Miliarder Bill Gates stał się ostatnio głównym celem teorii spiskowych związanych z pandemią COVID-19. Amerykański filantrop odniósł się do tych zarzutów.
 • M.I.A. kontrowersyjnie o szczepionkach. "Wolałabym umrzeć"

  M.I.A. kontrowersyjnie o szczepionkach. "Wolałabym umrzeć"

  Wokalistka i raperka M.I.A. wypowiedziała się na swoim Twitterze na temat szczepionek i przymusowych szczepień dzieci. Fani są oburzeni słowami gwiazdy.
 • Pracownica laboratorium zaraziła się wirusem, z którym pracowała

  Pracownica laboratorium zaraziła się wirusem, z którym pracowała

  We wrześniu 2018 r. nowa pracowniczka laboratorium w San Diego przechodziła szkolenie BHP. Zaoferowano jej kontrolowaną infekcję wirusem krowianki, z którym miała później pracować. Odmówiła, ale kilka miesięcy pożałowała swojej decyzji.
 • Jessica Biel nie będzie szczepić syna

  Jessica Biel nie będzie szczepić syna

  Jessica Biel i Justin Timberlake nie wierzą w skuteczność szczepionek. Deklarują, że nie zaszczepią syna.
 • Innowacyjny sposób przechowywania szczepionek

  Innowacyjny sposób przechowywania szczepionek

  ​Aby zachować swoją skuteczność, szczepionki muszą być przechowywane w lodówce przed użyciem. To utrudnia dystrybucję szczepionek na niektórych obszarach. Już wkrótce może się to zmienić. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster opracowali metodę przechowywania szczepionek w tani i bezpieczny sposób w temperaturze pokojowej przez okres do 3 miesięcy.
 • Czy zabraknie szczepionek przeciw gruźlicy?

  Czy zabraknie szczepionek przeciw gruźlicy?

  Jedyny dostawca szczepionek przeciw gruźlicy do Polski nie wypuścił nowej partii na nasz rynek. Rodzice niemowlaków są pełni obaw, że ich dzieci nie zostaną zaczepione. Jednak Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar przekonuje, że nie ma powodu, by panikować.
 • Jak rozmawiać o szczepionkach?

  Jak rozmawiać o szczepionkach?

  Analiza antyszczepionkowych komentarzy, przeprowadzona przez naukowców z University of Pittsburgh, pomoże lepiej zrozumieć obawy przeciwników szczepionek – informuje pismo „Vaccine”.
 • Kolejne badania: Szczepionka MMR nie wywołuje autyzmu

  Kolejne badania: Szczepionka MMR nie wywołuje autyzmu

  „Szczepionka MMR, przeciwko odrze, śwince i różyczce nie wywołuje autyzmu” - przekonują na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" duńscy naukowcy. Wyniki badań przeprowadzonych w grupie ponad 650 tysięcy dzieci urodzonych w Danii w latach 1999-2010 wykazały, że szczepienie MMR ani nie zwiększa ogólnego ryzyka autyzmu, ani nie jest czynnikiem wywołującym autyzm u dzieci szczególnie zagrożonych.
 • ​Polscy naukowcy przyspieszają sekwencjonowanie genomu bakterii

  ​Polscy naukowcy przyspieszają sekwencjonowanie genomu bakterii

  Trzech doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad systemem internetowym, który skróci etap identyfikowania i opisywania funkcji genów bakterii z kilkudziesięciu dni do kilku godzin. Nowe narzędzie ma znacząco skrócić początkowy etap badań w projektach naukowych wykorzystujących analizę DNA bakterii.

Filmy - Szczepionki (8)

 • Szczepionki, które ratują życie. Komu je zawdzięczamy?

  Cały świat z nadzieją czeka na szczepionkę na koronawirusa. Nawet antyszczepionkowcy przestali pisać bzdury w Internecie. W XXI wieku mamy ogromny postęp w medycynie i to nasza wielka szansa, A jak było dawniej i kiedy nastąpił przełom? Już w średniowieczu zauważono, że po przebyciu niektórych chorób, ludzie się na nie uodparniają. Nie wiedziano wtedy oczywiście nic o bakteriach i wirusach...
 • Autyzm, śpiączka i spisek koncernów farmaceutycznych – wokół szczepionek wciąż jest pełno mitów

  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu szczepiono wszystkie dzieci i nie wydawało się to niczym nienaturalnym. Obecnie, każdego roku wzrasta liczba rodziców, którzy rezygnują z tego zabiegu, opierając swoje przekonania na wiadomościach wyczytanych, najczęściej, w internecie. O najpopularniejszych mitach dotyczących szczepionek i coraz prężniej działającym ruchu ich przeciwników, rozmawiamy z Łukaszem Durajskim, przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
 • Eksperci alarmują: Prawie 4 miliony zachorowań na grypę

  Niezmiennie niski poziom wyszczepialności oraz rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie przyniosły w sezonie grypowym 2016/2017 rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65. roku życia oraz kobiety w ciąży.
 • Co roku o 40 proc. rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Tymczasem szczepienia mogą ochronić także przed rakiem

  Odsetek zaszczepionych osób w Polsce sięga 95 proc. Od kilku lat można jednak zaobserwować tendencję spadkową. Co roku o 40 proc. rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Warto ufać lekarzom, a nie szamanom – przekonuje Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia i podkreśla, że to właśnie szczepieniom dzieci zawdzięczają zdrowie. Chronią one także dorosłych przed chorobami zakaźnymi, czy jak w przypadku szczepienia przeciwko HPV nowotworami. Jak podkreśla NIK, zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego sugestie o możliwości ograniczenia szczepień z powodu spadającej liczby zachorowań są niesłuszne. Zmniejszenie zapadalności na część chorób jest konsekwencją wdrożenia obowiązkowego systemu szczepień. Istnieje ryzyko, że jego przerwanie mogłoby doprowadzić do powrotu zachorowań. Szczepionka przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego m.in za powstawanie raka szyjki macicy (RSM) szybko trafiła na listę Programu Szczepień Ochronnych jako szczepienia zalecane. Zwłaszcza że, jak podkreśla Michalski, samej szczepionki czterowalentnej wydano ponad 250 mln dawek, w których nie stwierdzono żadnego przypadku negatywnego zdarzenia.