szczepionka na AIDS

Artykuły - Szczepionka na AIDS (9)

 • Odkryto nowy szczep wirusa HIV

  Odkryto nowy szczep wirusa HIV

  ​Naukowcy zidentyfikowali nową podgrupę ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV). Odkrycie pochodzi z próbek zebranych w ciągu ostatnich 30 lat w Demokratycznej Republice Konga.
 • Przełom w leczeniu utajonego wirusa HIV

  Przełom w leczeniu utajonego wirusa HIV

  W samych tylko Stanach Zjednoczonych wirus HIV dotyka 1,1 mln osób, a średnio jedna na siedem nie wie, że jest zarażona. Do tej pory nie udało się stworzyć leku na wirusa, ale w najnowszych badaniach namierzono sposób na zabicie utajonego wirusa HIV, który przez kilka lat może ukrywać się w organizmie.
 • Coraz bliżej stworzenia szczepionki na AIDS

  Coraz bliżej stworzenia szczepionki na AIDS

  Pozytywne wyniki z małych badań klinicznych bez grupy kontrolnej często zostają odrzucone przez środowisko naukowe, gdyż nie spełniają rygorystycznych kryteriów. Ale gdy dotyczą one szczepionki przeciwko AIDS poszukiwanej od 30 lat, uczeni robią wyjątek.
 • Druga faza testów klinicznych innowacyjnej szczepionki przeciwko wirusowi HIV

  Druga faza testów klinicznych innowacyjnej szczepionki przeciwko wirusowi HIV

  ​Innowacyjna szczepionka przeciwko wirusowi HIV wejdzie do II fazy testów klinicznych w 2017 r. Pierwsza faza testów pokazała, że preparat jest bezpieczny dla ludzi.
 • Powstała szczepionka przeciwko wirusowi HIV. Będzie rozdawana za darmo?

  Powstała szczepionka przeciwko wirusowi HIV. Będzie rozdawana za darmo?

  Walka z wirusem HIV jest długa i monotonna, ale kiedy przynosi rezultaty, prawdopodobnie nie ma większej satysfakcji. Świadomość tego ma organizacja Immunity Project, która chce wykorzystać najnowsze osiągnięcia medycyny w celu stworzenia darmowej szczepionki przeciwko wirusowi HIV.
 • W Polsce rośnie liczba zarażonych HIV

  W Polsce rośnie liczba zarażonych HIV

  W Polsce rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV, wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny działającym przy Narodowym Instytucie Zdrowia. Tegoroczne dane wskazują na 600 zakażeń w w przeciągu sześciu miesięcy. To o 200 przypadków więcej niż roku ubiegłym. Z tego wynika, że statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się, że są zakażone wirusem.
 • Jak powstrzymać wirusa HIV?

  Jak powstrzymać wirusa HIV?

  Z roku na rok odnotowuje się coraz mniej zachorowań na AIDS, czyli na ostatnie stadium zakażenia wirusem HIV. Do 2015 roku ludzkość powinna powstrzymać tę jedną z najgroźniejszych chorób XXI wieku.
 • Szczepionka przeciwko HIV coraz bliżej. Pierwsza faza testów zakończona sukcesem

  Szczepionka przeciwko HIV coraz bliżej. Pierwsza faza testów zakończona sukcesem

  Zakończyła się pierwsza faza testów klinicznych szczepionki SAV001-H, która zawiera całego, choć pozbawionego możliwości ataku, wirusa HIV. Lek na AIDS coraz bliżej?
 • Brazylijczycy testują szczepionkę na AIDS

  Brazylijczycy testują szczepionkę na AIDS

  Brazylijscy naukowcy opracowali plan testów nowo stworzonej szczepionki przeciwko wirusowi HIV. Jeszcze w tym roku jej działanie ma być przebadane na małpach.

Filmy - Szczepionka na AIDS (1)

 • Kiedyś sądzono, że to choroba homoseksualistów

  Świat po raz pierwszy usłyszał o AIDS na początku lat 80. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy amerykańscy naukowcy wpadli na trop nowej, nieznanej jednostki chorobowej, siejącej spustoszenie głównie wśród osób o orientacji homoseksualnej. Dokładnie 30 lat temu zidentyfikowano odpowiedzialnego za nią wirusa - HIV. Dziś już wiadomo, że problem HIV i AIDS nie dotyczy tylko osób o orientacji homoseksualnej. A globalna liczba chorych na AIDS osiągnęła rekordowy poziom. Czy naukowcom kiedykolwiek uda się powstrzymać epidemię "dżumy naszych czasów"?