szczepionka

Artykuły - Szczepionka (183)

Filmy - Szczepionka (5)

 • Odkryto szczepionkę na gruźlicę

  Niemiecki naukowiec Stefan Kaufmann wynalazł szczepionkę, która już niebawem może uratować życie wielu ludzi. Rocznie na gruźlicę umiera 1,7 miliona ludzi.
 • Kobieta przygotowuje się do zastrzyku

  Jak widać kobieta nie jest wielką fanką zastrzyków. Aby się przygotować, stara się skupić na rozmowie o swoim ulubionym programie, kiedy pielęgniarka wykona szczepionkę.
 • Ta niepozorna choroba zabija co minutę

  Na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Przy zaistnieniu dwóch czynników ryzyka np. wiek i choroba przewlekła, ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań, a nawet zgonu wzrasta aż 202-krotnie – alarmują uczestnicy Flu Forum. - Przeciw grypie można się zawsze szczepić. Nowe szczepionki pojawiają się pod koniec lata i zazwyczaj we wrześniu są dostępne w aptekach. Im wcześniej się zaszczepimy, tym mamy większe szanse, by szczepionka chroniła nas nie tylko przed grypą i jej powikłaniami, ale także, by przebieg innych infekcji był łagodniejszy – mówi prof. dr med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Jak pokazują badania nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nawet o tym nie wiedząc, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Dlatego warto zapobiegać. Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do listopada. Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a te mogą być bardzo niebezpieczne.
 • Za zaszczepienie dziecka grozi tam śmierć!

  Szczepionki są dziś przedmiotem gorącej debaty na całym świecie – także, a może przede wszystkim, w społeczeństwach zachodnich, gdzie nieufni rodzice kwestionują bezpieczeństwo i zasadność szczepienia dzieci. Tymczasem okazuje się, że w Pakistanie pracownicy służb medycznych, realizujący program szczepień przeciw polio, ryzykują własnym życiem, pełniąc misję, którą powierzył im rząd. Są narażeni na ataki ze strony talibów i członków różnych ekstremistycznych ugrupowań. Skąd ta niewytłumaczalna wrogość i agresja? Pakistańscy ekstremiści uważają, że akcje szczepień to przykrywka dla działań szpiegowskich prowadzonych przez rządy państw zachodnich. Część z nich jest też przekonana, że szczepionka przeciwko polio jest skażona wieprzowiną i daje groźne skutki uboczne, np. bezpłodność w dorosłym życiu... Służby medyczne nie ustają jednak w wysiłkach. Akcje szczepień prowadzone są nawet na dworcach autobusowych i stacjach kolejowych. Dzieci otrzymują szczepionkę doustnie, w postaci kropli do wypicia. Stawką jest zdrowie i życie maluchów. Polio, czyli choroba Heinego-Medina wywoływana przez wirus polio, powoduje zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, a w konsekwencji porażenie mięśni kończyn dolnych, czasem także mięśni tułowia i mięśni biorących udział w oddychaniu.