szczepienia

Artykuły - Szczepienia (242)

 • Coraz więcej odmów szczepień. "Mapa wstydu" pokazuje skalę zjawiska

  Coraz więcej odmów szczepień. "Mapa wstydu" pokazuje skalę zjawiska

  ​Wskaźnik wyszczepialności społeczeństwa spada. Za granicami naszego kraju szaleją choroby zakaźne, które jeszcze niedawno uznawano za wymarłe. Dlatego każda informacja na temat poziomu odmów szczepień budzi wiele emocji. Nie inaczej jest z mapą, pokazującą, w których województwach sytuacja wygląda najgorzej.
 • Pozywają Polskę za powikłania poszczepienne

  Pozywają Polskę za powikłania poszczepienne

  ​Bezprecedensowa sprawa w nieustającym sporze między przeciwnikami szczepień, a państwem polskim. Rodzice dziecka, które zachorowało na gruźlicę poszczepienną domagają się od Skarbu Państwa olbrzymiego odszkodowania i dożywotniej renty dla potomka. Pozew w tej sprawie został złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
 • Odra: ryzyko choroby a ryzyko szczepienia

  Odra: ryzyko choroby a ryzyko szczepienia

  Rośnie zagrożenie epidemią odry, bo wyszczepialność przeciwko odrze spadła w Polsce w ubiegłym roku poniżej 95 proc. – informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Sprawdź, co groźniejsze: odra czy szczepienie.
 • Unia chce zwalczać uchylanie się od szczepień

  Unia chce zwalczać uchylanie się od szczepień

  KE chce zwalczać zjawisko uchylania się od szczepień. W czwartek przedstawiła projekt rekomendacji m.in. w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.
 • Od nowego sezonu grypowego 50-proc. refundacja szczepień

  Od nowego sezonu grypowego 50-proc. refundacja szczepień

  - MZ rozważa wprowadzenie od nowego sezonu grypowego 50 proc. refundację szczepionek przeciwko grypie, groźnej chorobie zakaźnej - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Marcin Czech na konferencji "Flu Meeting 2018 w Warszawie.
 • Nadchodzi epidemia krztuśca? Powinni szczepić się także dorośli

  Nadchodzi epidemia krztuśca? Powinni szczepić się także dorośli

  Jak podkreślają epidemiolodzy, w ostatnich latach obserwujemy powrót chorób zakaźnych, uznanych przez lata za opanowane i wygasłe. Jedną z nich jest krztusiec. Rosnącą zachorowalność odnotowujemy także w Polsce.
 • Dlaczego ruchy antyszczepionkowe zaczęły zdobywać posłuch?

  Dlaczego ruchy antyszczepionkowe zaczęły zdobywać posłuch?

  W ciągu ostatnich 5 lat do Zakładu Epidemiologii NIZP-PZH wpłynęło około dziesięciu zgłoszeń tzw. uogólnionego zakażenia prątkiem gruźlicy niemowląt, które było związane z obowiązkowym podaniem szczepionki. - To nie jest argument przemawiający za zaniechaniem szczepień obowiązkowych - stwierdzają specjaliści epidemiolodzy. Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wojewoda może nakładać grzywnę wielokrotnie, aż do wykonania obowiązku szczepień. Z reguły są to kary wynoszące 1000 zł. - Co bardzo istotne, po wykonaniu obowiązku rodzic ma prawo wystąpić o zwrot zapłaconych kwot grzywny.
 • Ognisko odry już 35 kilometrów od Polski

  Ognisko odry już 35 kilometrów od Polski

  ​Nie umilkły jeszcze echa informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat drastycznego wzrostu liczby zachorowań na odrę, gdy zza naszej wschodniej granicy przyszła dramatyczna wiadomość. W leżącym zaledwie 35 kilometrów od Polski Wołkowysku znajduje się ognisko tej choroby. Liczba cierpiących na nią pacjentów w ciągu 10 dni wzrosła o ponad 300 procent.
 • Antyszczepionkowa międzynarodówka: Polacy chcą zbuntować świat przeciw szczepieniom

  Antyszczepionkowa międzynarodówka: Polacy chcą zbuntować świat przeciw szczepieniom

  Ruchy sprzeciwiające się obowiązkowym szczepieniom zaczynają koordynować swoje działania ponad granicami państw. Stowarzyszenie Stop NOP w tym roku organizowało już w kraju protest przeciw przymusowym szczepieniom. Akcja została sfinansowana z własnych zbiórek.
 • Potrzeba merytorycznej dyskusji o szczepieniach

  Potrzeba merytorycznej dyskusji o szczepieniach

  Eksperci zawiązują Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach pod auspicjum Instytutu Ochrony Zdrowia.

Filmy - Szczepienia (12)

 • Grypa kosztuje nas blisko 730 mln złotych

  16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło z powodu grypy. W ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, o 19% więcej w porównaniu do sezonu poprzedniego. W Polsce przeciw grypie szczepi się zaledwie 3,4% całej populacji.
 • Wirusy ze Stanów Zjednoczonych i Azji mogą nas uchronić przed tegoroczną odmianą grypy

  Polacy nadal boją się szczepień. Ale zdaniem lekarzy, ten zabieg należy powtarzać co roku, gdyż grypa przechodzi mutacje. W tym sezonie, Europejczycy są narażeni na szczepy wirusów pochodzących z Australii, Chin i zachodniego wybrzeża USA. Dlatego, pobrano je, by opracować preparat chroniący przed chorobą aż w 80-90%. Szczepionki mają kiepską opinię. Według warszawskiego internisty Jakuba Berczaka, wynika to wyłącznie z powszechnie utrwalonych, fałszywych przekonań. W rzeczywistości, te substancje pozwalają nam omijać infekcję. Dzięki nim, organizm dostaje informację na temat wirusa, który może go zaatakować w sezonie, z reguły trwającym od jesieni do wiosny. Dlatego, zdecydowanie najlepiej wykonywać szczepienie przed rozpoczęciem okresu grypowego. Ale, jeśli ktoś je pominął w tym roku, może jeszcze to zrobić. Tylko wówczas powinien unikać kontaktu z chorymi, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także możliwości przegrzania się, przez ok. 2-3 tygodnie.
 • Co zrobić, by zagraniczna podróż nie stała się koszmarem

  Wyjeżdżasz do kraju, w którym warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia? Dowiedz się, które szczepienia obowiązkowe musisz przedtem wykonać. Ich brak może narazić cię na niemiłe konsekwencje, chociażby niepozwolenie na wjazd lub kwarantannę na twój koszt. Przed wyjazdem trzeba udać się do lekarza medycyny podróży, który indywidualnie dobierze odpowiednie szczepienia, biorąc pod uwagę stan zdrowia wyjeżdżającego, trasę jego podróży, jej charakter oraz porę roku. „W krajach tropikalnych sytuacja epidemiologiczna potrafi zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Dobór szczepień zależy również od stanu zdrowia podróżnika, dlatego zdarza się, że kilka osób jadących w to samo miejsce otrzymuje od specjalisty różne wytyczne dotyczące szczepień i pozostałej profilaktyki” – zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Jak dodaje ekspertka: „O zdrowie w podróży dobrze jest dbać także w inny sposób. Posiłki i napoje dobierajmy starannie i stosujmy się do zasady: ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij. Chrońmy się też przed owadami – zaopatrzmy się w skuteczne środki odstraszające komary i śpijmy w bezpiecznym pomieszczeniu z klimatyzacją lub pod moskitierą”. Ochrona przed chorobami jest wskazana jednak nie tylko przed wyjazdem do miejsca o mało sterylnych warunkach. Pamiętać o niej powinny również osoby udające się do luksusowych kurortów.
 • Wyjeżdżasz w tropiki? Czy szczepienia last minute są możliwe?

  Wyjazd na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 planuje 0,5 mln kibiców. Wycieczka do Brazylii może być jednak ryzykowna ze względu na sytuację epidemiologiczną i rozprzestrzeniający się wirus Zika. Czy turyści mogą uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami? W samym Rio de Janeiro nie występuje malaria, ale duża część Brazylii jest na tę chorobę narażona. Podobnie w przypadku żółtej gorączki. „Osoby, które chciałyby połączyć oglądanie igrzysk ze zwiedzaniem kraju, powinny pamiętać o profilaktyce przeciwko tym schorzeniom. Niebezpieczne są również wirusy Zika i denga, przenoszone przez komary. Dlatego ochrona przed ukłuciami owadów jest kluczowa podczas takiej podróży” – mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.