szczepienia

Artykuły - Szczepienia (276)

 • Nie szczepisz, nie masz dodatku na dziecko

  Nie szczepisz, nie masz dodatku na dziecko

  "Nieszczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną" - powiedziała fińska minister nauki i szkolnictwa Sanni Grahn-Laasonen. Oświadczenie wydała w związku z wykrytym w ostatnich dniach na zachodzie kraju przypadkiem odry i ryzykiem epidemii.
 • Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniach

  Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniach

  Rzecznik Praw Dziecka mówi wprost, że nieszczepienie dzieci może narazić je na bardzo dotkliwe dolegliwości, nawet na śmierć.
 • Gdzie najczęściej odmawiają szczepień? Są dane NIK

  Gdzie najczęściej odmawiają szczepień? Są dane NIK

  W tym roku w Polsce może paść rekord w liczbie odmów obowiązkowych szczepień. To wniosek Najwyższej Izby Kontroli. NIK zwraca uwagę, że osoby, które w ostatnich dniach zachorowały na odrę, nie były zaszczepione. W Polsce mamy teraz cztery ogniska tej choroby: na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku i na Pomorzu.
 • Na szczepionkę przeciw odrze jeszcze nie za późno

  Na szczepionkę przeciw odrze jeszcze nie za późno

  Mało jest tak zaraźliwych chorób, jak odra, a szczepienie przeciwko niej jest wyjątkowo skuteczne. Kto się nie zaszczepił, może to zrobić w każdym wieku. Odporność zyska w ciągu dwóch tygodni od pierwszej dawki.
 • Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do szczepień?

  Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do szczepień?

  Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do żadnego z dostępnych i rutynowo stosowanych szczepień ochronnych. Co więcej, w odniesieniu do ospy wietrznej należy dążyć do jak najszybszego zabezpieczenia matki za pomocą szczepienia.
 • Resort zdrowia o zachorowaniach na odrę: Szczepmy się, szczepmy nasze dzieci

  Resort zdrowia o zachorowaniach na odrę: Szczepmy się, szczepmy nasze dzieci

  Te dzieci, które są zaszczepione na odrę w sposób zgodny z kalendarzem szczepień, na pewno są bezpieczne - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przypomniał, że do tej pory zanotowano 17 przypadków zachorowania na odrę.
 • Coraz więcej przypadków odry w Polsce. Sanepid płaci za szczepienia obcokrajowców

  Coraz więcej przypadków odry w Polsce. Sanepid płaci za szczepienia obcokrajowców

  NFZ drukuje ulotki i finansuje szczepienia dla obcokrajowców. A polskie władze rozmawiają z ukraińskimi, jak zapobiec epidemii.
 • Zmiany w kalendarzu szczepień

  Zmiany w kalendarzu szczepień

  W Programie Szczepień Ochronnych na 2019 r. planowane są zmiany, dotyczą one m.in. terminu szczepienia na gruźlicę oraz podania drugiej dawki szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce – wynika z informacji przekazanych przez GIS.
 • Meningokoki, pneumokoki w przedszkolu? Dezynfekcja nic nie da

  Meningokoki, pneumokoki w przedszkolu? Dezynfekcja nic nie da

  Meningokoki i pneumokoki to bakterie bytujące w śluzówce człowieka. Są środowiska, gdzie nosicieli może być więcej niż w całej populacji, np. w przedszkolach czy koszarach. Ale dezynfekcja pomieszczeń to nie broń na te patogeny.
 • Jak często zdarza się NOP?

  Jak często zdarza się NOP?

  Niepożądany odczyn poszczepienny tzw. NOP, czyli np. gorączka, bolesny obrzęk, niepokój, ból kończyny, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka występuje średnio raz na 10 tys. podanych dawek szczepionki – wynika z danych NIZP-PZH.

Filmy - Szczepienia (24)

 • Kolejne podejrzenia zachorowania na odrę na Mazowszu. "Im niższy wskaźnik wyszczepialności tym tych ognisk będzie więcej"

  Na Mazowszu stwierdzono kolejne przypadki podejrzeń zachorowania na odrę. Nowe przypadki zdiagnozowano w powiatach żyrardowskim, lipskim i piaseczyńskim. W sumie na Mazowszu już 34 osoby zaraziły się tym wirusem. Wśród zarażonych jest siedmiu obywateli Ukrainy i jeden Wietnamu, reszta to Polacy. (TVN24/x-news)
 • Sejm odporny na antyszczepionkowców. Sejmowe komisje odrzuciły projekt Stowarzyszenia "STOP NOP"

  W czwartek (8.11) sejmowe komisje odrzuciły obywatelski projekt znoszący obowiązek szczepień. Głosowanie połączonych komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny zakończyło się gorącym aplauzem. - Możemy pokazać Polakom, że żyjemy w bezpiecznym kraju dlatego, że mamy obowiązkowe, dobre, racjonalnie wdrożone szczepienia – zapewniał przed głosowaniem Główny Inspektor Sanitarny. (TVN24/x-news)
 • Rośnie liczba chorych na odrę. Minister zdrowia: Zaszczepione dzieci są bezpieczne

  Rośnie liczba chorych na odrę na Mazowszu. Państwowa Inspekcja Sanitarna odnotowała już 17 przypadków zachorowań. Jak podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski, dzieci zaszczepione na odrę zgodnie z kalendarzem szczepień nie są narażone na zakażenie wirusem. - Zachorowania na odrę to wynik braku szczepień. Gdyby w Polsce szczepienia były całkowicie dowolne, to wybuchłaby epidemia. Na szczęście Polacy są bezpieczni - zaznaczył Szumowski. (TVN24/x-news)
 • Minister zdrowia: Apeluję do rodziców, by szczepili swoje dzieci

  - Apeluję do rodziców: szczepcie swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Dostaliśmy wyraźne ostrzeżenie od losu, by zacząć myśleć odpowiedzialnie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. (TVN24/x-news)