szczelinowanie

Artykuły - Szczelinowanie (47)

 • San Leon ogłosił kapitulację

  San Leon ogłosił kapitulację

  Koniec polskiego snu o łupkowej potędze. Ostatnie dwie koncesje na poszukiwanie gazu tą metodą zostały zwrócone polskiemu państwu przez firmę San Leon.
 • Niemcy: Od dzisiaj całkowity zakaz frackingu

  Niemcy: Od dzisiaj całkowity zakaz frackingu

  W USA prezydent Trump już zapowiedział, że chce zintensyfikować wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania (ang. fracking). W Niemczech jest ona od 11 lutego 2017 r. praktycznie zabroniona.
 • Słabe efekty szczelinowania łupków na Pomorzu

  Słabe efekty szczelinowania łupków na Pomorzu

  Efekty szczelinowania wierceń na pomorskiej koncesji łupkowej na razie wykazują niestety słabe wyniki, a ostateczne ich efekty będą znane za mniej więcej miesiąc - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. Decyzję co do kontynuacji projektu spółka ma podjąć do końca roku.
 • Jeszcze łupki nie zginęły

  Jeszcze łupki nie zginęły

  Przygotowania do wydobywania gazu łupkowego w USA zajęły Amerykanom ponad dwie dekady. W Polsce przygotowujemy się do tego dopiero od lat sześciu. Nie ma więc na razie powodów, by stawiać krzyżyk na polskich łupkach.
 • Amerykanie wycofują się ze szczelinowania w Polsce

  Portal "Deutsche Wirtschafts Nachrichten" donosi o wycofaniu się ostatniej amerykańskiej firmy ze szczelinowania w Polsce. Było nierentowne.
 • Polska znalazła się w ogniu krytyki

  Polska znalazła się w ogniu krytyki

  Ekolodzy na zeszłotygodniowej konferencji przeciwników wydobywania gazu z łupków krytykowali polski rząd za podejście do niekonwencjonalnych metod pozyskiwania gazu. Również przedstawiciel KE wskazał, że Polska nie stosuje unijnych przepisów w tej kwestii.
 • Poszukiwanie gazu z łupków nie jest szkodliwe

  Poszukiwanie gazu z łupków nie jest szkodliwe

  Poszukiwanie gazu z łupków metodą szczelinowania hydraulicznego nie przynosi długotrwałych negatywnych skutków dla środowiska - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Raport wspomina natomiast o skutkach krótkotrwałych.
 • Nowy czynnik ryzyka dla metody szczelinowania hydraulicznego

  Nowy czynnik ryzyka dla metody szczelinowania hydraulicznego

  Amerykańskie firmy stawiające na szczelinowanie hydrauliczne boją się niskich cen ropy. Może to oznaczać koniec ich biznesu.
 • Drugi najbogatszy człowiek w Rosji przejął polskie koncesje

  Drugi najbogatszy człowiek w Rosji przejął polskie koncesje

  Potwierdziły się marcowe obawy INTERIA.PL - ministerstwo gospodarki Niemiec zaakceptowało sprzedaż RWE Dea. To spółka córka koncernu RWE, trudni się wydobywaniem gazu i ropy. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby firma nie trafiała w ręce człowieka Kremla - pochodzącego ze Lwowa oligarchy, drugiego w Rosji bogacza Michaiła Fridmana. Nie można też zapominać, że ostatnio Rosja zajęła Krym i prowadzi działania w Donbasie. Dla Niemców interes był wyraźnie ważniejszy od polityki.

Filmy - Szczelinowanie (1)

 • Wkurzyli rolników i gorzko tego pożałowali

  Przeciwnicy tzw. szczelinowania hydraulicznego rozłożyli się na polu, należącym do lokalnych farmerów. Tym ostatnim bardzo się to nie spodobało. Postanowili wykurzyć demonstrantów ze swojej ziemi. Znaleźli na to dość ciekawy pomysł – przejechali traktorem wokół ich obozu – rozpylając… nawóz. Nie wiemy niestety, czy poskutkowało… Szczelinowanie hydrauliczne jest jedną z metod stymulacji odwiertu. Proces ten jest wykorzystywany np. do pozyskiwania gazu ziemnego z łupków, ropy naftowej lub uranu w postaci roztworu. Metoda szczelinowania budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy stosowania tego procesu wskazują m.in. na ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych, a także na konieczność wykorzystywania w procesie dużych ilości słodkiej wody.