InteriaTV - sytuacja kobiet

Filmy - Sytuacja kobiet (3)

  • 25 tysięcy gwałtów rocznie. W tym mieście kobiety nie są bezpieczne!

    Lubieżne spojrzenia, wulgarne zaczepki słowne, napaści na tle seksualnym… W New Delhi, stolicy Indii, kobiety żyją w poczuciu permanentnego zagrożenia. Najbardziej stresującym momentem dnia jest dla nich powrót z pracy do domu środkami publicznego transportu. Ten strach wzrósł jeszcze po wydarzeniach sprzed dwóch lat. 23-letnia studentka, brutalnie zgwałcona i pobita przez grupę mężczyzn podróżujących autobusem, zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Wydarzenie to wstrząsnęło Indiami i światem, ale, niestety, niewiele zmieniło… Tylko w 2014 r. w New Delhi odnotowano 25 tysięcy gwałtów. W New Delhi uruchomiono niedawno obowiązkowe kursy dla kierowców autoriksz, które mają uwrażliwić ich na zagrożenia czyhające na kobiety. Uczestnicy podkreślają, że ich mentalność uległa zmianie. „Teraz chcemy zrobić wszystko, by pomóc kobietom w bezpiecznym powrocie do domu” – mówią. Niestety, minie jeszcze wiele czasu, zanim mieszkanki New Delhi poczują się naprawdę bezpieczne.
  • Patologia! Brakowało im kobiet, więc…

    Przez stulecia na północy Indii mężczyznom zabraniano żenić się z kobietami z pobliskich wiosek. Miało to zapobiegać kazirodczym związkom. Ale „mądrzy inaczej” ustawodawcy wpadli we własne sidła. Ponieważ w Indiach faworyzuje się chłopców, niezwykle często dochodzi tam do zabijania noworodków płci żeńskiej. Doprowadziło to do poważnego zaburzenia proporcji płci. Potencjalnych żon zaczęło ubywać… Brak kobiet doprowadził na północy Indii do licznych patologii: kupowania nastoletnich żon (w istocie seksualnych niewolnic), dzielenia się kobietami wśród krewnych – a także sprowadzania kandydatek na małżonki z odległych zakątków kraju, co wiąże się z bolesnym dla kobiet rozłączeniem z bliskimi.
  • Fanatycy grożą im śmiercią, bo chcą być samodzielne

    Coraz więcej afgańskich kobiet decyduje się iść pod prąd i pracować zawodowo. Są wśród nich nauczycielki, informatyczki, blogerki, dziennikarki... Ich postawa nie podoba się fanatykom religijnym, którzy uciekają się do najbardziej podłych metod, żeby zniechęcić Afganki do samodzielnego funkcjonowania. Bohaterkami tego reportażu są niezwykłe kobiety, które zdecydowały się na założenie własnej działalności gospodarczej w tym targanym konfliktami kraju - i które realizują swoje pasje wbrew wszelkim przeciwnościom.