system zdrowia

Artykuły - System zdrowia (5)

 • NFZ: Polski system zdrowia na łopatkach?

  NFZ: Polski system zdrowia na łopatkach?

  W przyszłym roku nie będzie pieniędzy na wdrożenie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, ale będzie czas na to, aby nad nimi pracować - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podczas IX Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.
 • Dobry start i co dalej?

  Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) działa już pięć miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli resortu, system ten miał uwolnić pacjentów od obowiązku okazywania dowodu ubezpieczenia przy każdej wizycie u lekarza, a świadczeniodawcom dać jasność, kiedy zasadne jest udzielenie bezpłatnego świadczenia. Przedstawicieli NFZ i świadczeniodawców zapytaliśmy, czy eWUŚ zdał egzamin?
 • Śmierć na chodniku

  Śmierć na chodniku

  W 1999 roku reforma służby zdrowia była jedną z czterech wielkich reform premiera Buzka. To miało być nowe otwarcie na zdrowie. Były Kasy Chorych, NFZ... I co z tego? Na "zielonej wyspie" w XXI wieku śmierć czyha na chodniku.
 • Portugalia: 2 mln fikcyjnych pacjentów w narodowym systemie zdrowia

  Kontrole zlecone przez rząd Pedra Passosa Coelho wykazały, że w portugalskim systemie zdrowia istnieje aż 2 mln fikcyjnych pacjentów. Inspekcje potwierdziły też chaos organizacyjny w szpitalach i ośrodkach zdrowia.
 • Brak gospodarności w systemie zdrowia

  - Sektor opieki zdrowotnej wymaga wprowadzenia nowego ładu oraz innych regulacji. To nie jego niskie finansowanie jest głównym problemem, ale brak przejrzystego i efektywnego systemu gospodarowania środkami publicznym.

Filmy - System zdrowia (1)

 • Prof. Andrzej Horban: Nasz system jest policzony do 30 tys. chorych

  - Mamy nadzieję, że podjęte środki, mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się epidemii, zadziałają - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prof. Andrzej Horban, przewodniczący grupy rządowych doradców epidemiologicznych. - Nasz system jest policzony na kilkanaście tysięcy chorych, do 30 tys. Ci chorzy będą "załatwiani" w taki sposób, jak być powinni, tzn. otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki - zapewniał prof. Horban. Pytany o poniedziałkowe dane mówiące o mniejszej liczbie nowych zakażeń przyznał, że nie można jeszcze wyciągać żadnych wniosków. - Z reguły w poniedziałek jest mniej nowo zdiagnozowanych, niż w ciągu tygodnia, bo taki jest cykl pracy laboratoriów - wyjaśniał. - Ważne, że nie jest 15-20 tys., mamy światełko w tunelu - zauważył.