InteriaTV - system emerytalny

Filmy - System emerytalny (15)

 • Dlaczego Francuzi mogą nam zazdrościć systemu emerytalnego

  Trzy odważne zmiany mogłyby doprowadzić do tego, że emerytury nie będą niskie. Jednym z warunków jest likwidacja przywilejów zawodowych, choć te nie są tak liczne jak we Francji.
 • Bartosz Marczuk: Najważniejsza jest poprawa sytuacji demograficznej

  Największym długoterminowym wyzwaniem, jakie stoi przed naszym systemem emerytalnym, jest poprawa sytuacji demograficznej - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
 • Czy warszawską giełdę uda się uratować przed katastrofą

  System emerytalny ma być ewolucyjnie przebudowany. I oparty na trzech filarach, a jest to związane z likwidacją OFE. Zmiana ma być ewolucyjna, aby nie zniszczyć rynku kapitałowego, czyli giełdy, na której Polacy ulokowali swoje czasem drobne oszczędności. Te trzy filary to ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE. Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej. Opłata ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE.
 • Nowe wyzwania systemu emerytalnego, czyli jak będzie działać PPK?

  W 2019 roku przedsiębiorców czekają nowe wyzwania związane z systemem emerytalnym. W trzecim kwartale najwięksi pracodawcy zostaną zobowiązani do utworzenia dla pracowników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ustawa o PPK uchwalona 7 października 2018 roku oznacza, że każdy przedsiębiorca będzie zobligowany do utworzenia dla swoich zatrudnionych specjalnych produktów inwestycyjnych z myślą o ich przyszłej emeryturze.
 • Trwa psucie systemu emerytalnego, ZUS w coraz większych kłopotach

  Polacy zarabiający powyżej 10 tys. zł miesięcznie będą płacili składki emerytalne przez cały rok, a obecnie płacą je do momentu przekroczenia w danym roku wynagrodzenia odpowiadającego 30-krotności średniego wynagrodzenia w gospodarce.
 • Najnowsze zmiany dotyczące systemu emerytalnego

  Nowe przepisy dotyczące uprawnień emerytalnych będą obowiązywać od 1 października br. Ponieważ mieliśmy najpierw podwyższenie wieku emerytalnego i jego zrównanie dla mężczyzn i kobiet, a następnie powrócono do stanu prawnego sprzed 2013 r., potrzebne było ujednolicenie, dotyczące ochrony pracowników w okresie przedemerytalnym.
 • Największa pułapka systemu emerytalnego

  Po obniżeniu wieku emerytalnego system będzie skłaniał do jak najszybszego przechodzenia na emeryturę. Emerytury będą niższe, a obniżenie wieku emerytalnego trzeba będzie sfinansować przez zwiększenie podatków i zmniejszenie wydatków budżetowych, co uderzy we wszystkich podatników, a dodatkowo właśnie w budżet domowy emerytów. - Skoro państwo okazało się tak hojne, to będzie musiało obniżać swe wydatki budżetowe, a jednym ze sposobów jest zmniejszenie refundacji dla emerytów cen drogich leków - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Andrzej S.Bratkowski, były wiceprezes NBP i były członek Rady Polityki Pieniężnej. Na czym polega najbardziej niebezpieczna pułapka? O tym w materiale wideo.
 • Rozwiązania w systemie emerytalnym powinny być proste

  Projekt zmian w systemie emerytalnym to pierwsza od wielu lat konkretna i kompleksowa propozycja. Kierunek, który został obrany, jest dobry. Ważne są szczegóły, aby na końcu system zadziałał i zwiększony został poziom partycypacji społecznej w oszczędzaniu. – Zależy nam na zmotywowaniu ludzi do oszczędzania, tak aby poziom w programach trzeciofilarowych był na pułapie kilkudziesięciu procent – a nie jak obecnie od 2 do 5% – powiedział Marcin Dyl, prezes zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
 • Obecny system emerytalny wkrótce zbankrutuje

  Jeśli w Polsce nie będzie rodzić się więcej dzieci, to wkrótce zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur. Obecny system emerytalny sprawdzał się w czasach Bismarcka. Dziś należy wprowadzić niezbędne zmiany albo ZUS wkrótce zbankrutuje - twierdzi dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha w rozmowie z Capital24.tv.
 • "Czas zacząć odkładać"

  Gdzie oszczędzać na emeryturę? W co inwestować? Jaki powinien być system emerytalny? Na te pytania odpowiadali młodzi ludzie, przepytywani przez Agnieszkę Witkowicz (RMF).