synod

Artykuły - Synod (36)

 • Papież Franciszek o synodzie: "Było to trudne"

  Papież Franciszek o synodzie: "Było to trudne"

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że zakończony w Watykanie synod biskupów na temat rodziny był "trudny", ale wyraził też przekonanie, że przyniesie wiele owoców. Modlił się o to, aby udało się zrealizować wskazania z obrad.
 • Konserwatywni biskupi kwestionują autorytet papieża

  Konserwatywni biskupi kwestionują autorytet papieża

  Coraz większe podziały i spory, coraz mniej szans na porozumienie - taka sytuacja panuje według włoskiej prasy na synodzie biskupów, obradujących w Watykanie na temat rodziny. Zdaniem watykanistów próbuje się nawet zakwestionować autorytet papieża Franciszka.
 • Tajemniczy list wywołał zamieszanie w Watykanie

  Tajemniczy list wywołał zamieszanie w Watykanie

  Rzekomy list, który miał zostać napisany przez 13 kardynałów do papieża, uznano za próbę ingerencji w prace synodu na temat rodziny.
 • "Nasz Dziennik": Kardynał studzi reformatorów

  "Nasz Dziennik": Kardynał studzi reformatorów

  Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Mueller mówi "Naszemu Dziennikowi": Kościół nie zrezygnuje z negatywnej oceny aktów homoerotycznych.
 • Abp Gądecki: Nie kierujmy się tylko współczuciem

  Abp Gądecki: Nie kierujmy się tylko współczuciem

  Za moment liberalne media zaczną nas przymuszać do wprowadzenia w Kościele kapłaństwa kobiet - mówi "Rzeczpospolitej" przewodniczący episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, po powrocie z pierwszej części Synodu w Watykanie.
 • Abp Paglia z Rady Rodziny: Zmiany się zaczęły, nie ma odwrotu

  Abp Paglia z Rady Rodziny: Zmiany się zaczęły, nie ma odwrotu

  Zmiany się zaczęły, nie ma od nich odwrotu - tak synod biskupów podsumował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia. Jego zdaniem, protesty przeciwko otwarciu wobec rozwodników i homoseksualistów nie zatrzymają nowego kursu.
 • Eksperci: Większy nacisk na duszpasterstwo małżeństw

  Eksperci: Większy nacisk na duszpasterstwo małżeństw

  Treść orędzia synodu biskupów o rodzinie, którego pierwsza część dobiega końca w Watykanie, nie jest zaskoczeniem; będzie większy nacisk na jakość duszpasterstwa małżeństw - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
 • "Nasz Dziennik": To uderzenie w katolickie małżeństwo

  "Nasz Dziennik": To uderzenie w katolickie małżeństwo

  To uderzenie w katolickie małżeństwo. Tak tekst podsumowujący dotychczasowe prace synodalne ocenia prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej Raymond Burke. Mówił o tym w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
 • Włoska prasa: Burza na synodzie biskupów

  Włoska prasa: Burza na synodzie biskupów

  Na synodzie biskupów doszło do burzy wokół wstępnego dokumentu, podsumowującego pierwszy tydzień dyskusji - pisze włoska prasa w środę. Nie wyklucza nawet głosowania wbrew myśli papieża Franciszka, co - jak dodaje - byłoby dla niego przykrą niespodzianką.
 • "Nasz Dziennik": Ożywiona dyskusja na synodzie

  "Nasz Dziennik": Ożywiona dyskusja na synodzie

  Dokument synodu biskupów, podsumowujący pierwszy tydzień obrad w Watykanie, wyraża poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła - komentuje "Nasz Dziennik".

Filmy - Synod (1)

 • Rozwody, antykoncepcja, „inna” miłość – papież szykuje rewolucję?

  Wierni i komentatorzy życia Kościoła od początku pontyfikatu Franciszka pokładają w nim wielkie nadzieje. Papież zdaje się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Jego decyzją już w październiku tego roku odbędzie się nadzwyczajny synod biskupów w Watykanie. Ma on być poświęcony nauczaniu Kościoła o rodzinie i ludzkiej seksualności. Biskupi będą zastanawiać się, co zrobić z rosnącą niechęcią katolików wobec kościelnych nakazów i zakazów dotyczących antykoncepcji, rozwodów i związków osób tej samej płci. Na tym jednak działania Franciszka się nie kończą. W tym tygodniu spotyka się on z tak zwaną „Grupą Ośmiu” – ciałem doradczym złożonym z kardynałów reprezentujących wszystkie kontynenty. Wspólnie będą radzić nad reformą Banku Watykańskiego, oskarżanego o malwersacje finansowe.