Syberia

Artykuły - Syberia (84)

Filmy - Syberia (10)

 • Topniejące lody i groźne bakterie

  Rosnące temperatury na rosyjskim wybrzeżu arktycznym nie tylko powodują stopienie lodu, ale także uwalniają niebezpieczne bakterie do atmosfery. Chodzi o wąglika. Trzy lata temu na półwyspie jamalskim wybuchła epidemia. Juri Rescheto z DW pojechał tam, aby dowiedzieć się, jak mieszkańcy radzą sobie z konsekwencjami.
 • Rafał Sonik z ekipą na dalekiej Syberii. Wideo

  Zespół rajdowy Rafała Sonika z wizytą w dalekim Irkucku na Syberii, między innymi na spotkaniu z tamtejszą Polonią. Wszystko przy okazji rajdu Silk Way Rally, wiodącego przez terytoria Rosji, Mongolii oraz Chin.
 • Szaman wybudził kobietę ze śpiączki

  Na Syberii wciąż można spotkać się z pradawną tradycją szamanizmu. Szaman to uduchowiony człowiek, który żyje w zgodzie z naturą. Jego zwolennicy wierzą, że ma on moc uzdrawiania.
 • Pierwsza wyprawa z biurem podróży Jarosława Kuźniara wyruszy na Syberię

  Jarosław Kuźniar chce połączyć pasję podróżowania z pracą zawodową. Właśnie ruszyła nowa odsłona prowadzonego przez dziennikarza portalu podróżniczego, który ma inspirować do ciekawych, oryginalnych wypraw. Kuźniar otworzył też biuro zajmujące się organizacją wypraw dla kameralnych grup odbiorców. Pierwsza wyprawa wyruszy na Syberię już w marcu. W tegorocznych planach jest także Japonia, Islandia i Grenlandia. Kuźniar chce zachęcać do zwiedzania świata z dala od utartych turystycznych tras. Na prowadzonym przez dziennikarza portalu mają znaleźć się zarówno artykuły i zdjęcia, jak i multimedialne relacje z wyjazdów, a także wywiady z osobami, które mają za sobą ciekawą podróż. Biuro podróży Jarosława Kuźniara będzie oferować tzw. background tours, czyli kameralne wyjazdy dla maksymalnie dwunastu uczestników. Każdej grupie w podróży będzie towarzyszył przewodnik, który doskonale zna miejsce wyjazdu, bywał tam wielokrotnie i jest w stanie pokazać atrakcje niewymieniane w przewodnikach turystycznych. Marcowa wyprawa na Syberię odbędzie się pod opieką Michała Książka, przewodnika syberyjskiego i autora książki „Jakuck”. – To jest niewielka grupa; tak, by to na siebie zarobiło, ale by nie przyniosło Bóg wie jakiego zysku. Chodzi o to, żeby ci ludzie, jadąc nawet w grupie, czuli, że są w bardzo indywidualnej podróży z kimś, kto już tam był, już tam zjadł zęby, już tam się zakochał, jak w przypadku Michała Książka. On będzie w stanie opowiadać, co się będzie działo i co się dzieje z okien pociągu kolei transsyberyjskiej, kiedy będziemy jechać do Nowosybirska z Moskwy. Będzie takim żywym przewodnikiem, nie trzeba będzie mieć otwartej książki – opowiada dziennikarz. Sam Kuźniar też zamierza brać udział w większości wypraw i przywozić z nich materiały dziennikarskie. – Chciałbym przywozić stamtąd materiały filmowe, które będą opowiadały tę podróż w taki sympatyczny, nowoczesny sposób - zdradza.