menway - święta

Artykuły - święta (33)

 • Kandydaci na gwiazdę betlejemską - kometa, supernowa, koniunkcja planet?

  Kandydaci na gwiazdę betlejemską - kometa, supernowa, koniunkcja planet?

  Kometa, wybuch supernowej lub koniunkcja planet - to najbardziej prawdopodobni astronomiczni kandydaci na gwiazdę betlejemską - oceniają naukowcy. Gwiazda betlejemska według Biblii doprowadziła mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem.
 • Seksownie fałszujące świąteczne Aniołki

  Seksownie fałszujące świąteczne Aniołki

  Masz już alergię na wszystko, co związane ze świętami? Proponujemy ci coś o mniejszym ciężarze gatunkowym. Zobacz, jak do świąt przygotowują się przecudowne aniołki Victoria's Secret!
 • 250 osobliwych dni we włoskim kalendarzu

  250 osobliwych dni we włoskim kalendarzu

  Czyż nie przyjemniej wstawać rano, gdy akurat wypada jakiś specjalny dzień? Choćby krajowy dzień czystości rąk, kota, lub UFO? Ale uwaga: we Włoszech na 365 dni w roku 250 jest już zajętych.
 • Whisky stworzone z myślą o świętach

  Whisky stworzone z myślą o świętach

  Ballantine’s przedstawia ekskluzywną kompozycję stworzoną z myślą o świątecznym sezonie.
 • Dziś Wielkanoc. Prawosławna

  Dziś Wielkanoc. Prawosławna

  Tydzień po katolikach Wielkanoc obchodzą wyznawcy prawosławia. Niedziela rozpoczyna okres świętowania oraz odwiedzania grobów bliskich, na których składa się... pisanki.
 • Prawosławne Boże Narodzenie

  Prawosławne Boże Narodzenie

  Według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się prawosławie, 6 stycznia przypada wigilia Bożego Narodzenia. Wieczerza rozpoczyna się od dzielenia prosforą. Na wigilinym stole powinna być kutia, niezależnie od tego, czy mówimy o wigilii obchodzonej w Polsce, w Rosji czy na Białorusi. W Polsce na stołach pojawia się także karp, ale jest to przykład tradycji lokalnej - mówi ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz prawosławnej parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.
 • Świąteczne zakupy jak katharsis

  Świąteczne zakupy jak katharsis

  Podczas świątecznych zakupów zachowujemy się jak zagranicą: za zbyt wysoką cenę kupujemy rzeczy, których normalnie byśmy nie kupili. Boże Narodzenie to czas szczególny w całej kulturze zachodniej, w Polsce pełni rolę katharsis - uważa prof. Dariusz Doliński.
 • Nie łącz drogiego prezentu z tanim

  Nie łącz drogiego prezentu z tanim

  Do droższego prezentu nie warto dołączać tańszego, nawet jeśli obydwa tworzą jeden pakiet. Z badań amerykańskich psychologów wynika, że drogi podarunek zestawiony z tanim dodatkiem traci na wartości - pisze "Journal of Consumer Research".
 • Takiej choinki nie chcemy!

  Takiej choinki nie chcemy!

  Prezenty pakowano w papier z nadrukowanymi swastykami, a choinkę dekorowano bombkami w kształcie wojskowych granatów i... a jakże by inaczej - swastykami. Właśnie tak wyglądały święta Bożego Narodzenia w hitlerowskiej III Rzeszy.
 • Poświąteczne rozterki ateisty

  Poświąteczne rozterki ateisty

  - Osiem lat temu zadeklarowałem się jako ateista - pisze w liście do redakcji Faceta 35-letni Paweł. - I ósmy rok z rzędu przeżywałem ten sam horror - święta z rodziną...