Światowe Dni Młodzieży

Artykuły - Światowe Dni Młodzieży (79)

 • RMF: Minister nie informował o nieprawidłowościach przy organizacji ŚDM

  RMF: Minister nie informował o nieprawidłowościach przy organizacji ŚDM

  Minister infrastruktury nie poinformował Rady Nadzorczej PKP o nieprawidłowościach związanych z kontraktem na ochronę dworców podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak ustalił reporter RMF FM, minister Andrzej Adamczyk nie wykorzystał Rady Nadzorczej, by skontrolować zarząd i zablokować wypłatę pieniędzy. Chodzi o prawie dwa miliony złotych, które firma Sensus Group dostała bez przetargu. W związku z zawarciem tej umowy członkowie zarządu PKP usłyszeli zarzuty prokuratorskie.
 • ​Maciej Zięba: ŚDM pokazują, że rasizm i ksenofobia są katolicyzmowi obce

  ​Maciej Zięba: ŚDM pokazują, że rasizm i ksenofobia są katolicyzmowi obce

  Światowe Dni Młodzieży pokazują, że Kościół i katolicyzm są uniwersalne, a nacjonalizm, rasizm i ksenofobia są katolicyzmowi obce - mówi PAP dominikanin o. Maciej Zięba.
 • Obcokrajowcy zatrzymani podczas ŚDM zwolnieni z aresztu

  Obcokrajowcy zatrzymani podczas ŚDM zwolnieni z aresztu

  Bez postawienia zarzutów prokuratura zwolniła Tunezyjczyka i Algierczyka, zatrzymanych podczas Światowych Dni Młodzieży w związku z ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym. Podała o tym we wtorek Prokuratura Krajowa.
 • ŚDM: Zasłabnięcia, omdlenia, ataki padaczki i urazy

  ŚDM: Zasłabnięcia, omdlenia, ataki padaczki i urazy

  3,5 tys. lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych czuwało nad zdrowiem pielgrzymów podczas ŚDM w Krakowie i Brzegach. Do 31 lipca odnotowali 4 tys. interwencji – poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Joanna Sieradzka.
 • ​Kard. Stanisław Dziwisz: ŚDM to wielka promocja Polski

  ​Kard. Stanisław Dziwisz: ŚDM to wielka promocja Polski

  Światowe Dni Młodzieży to wielka promocja Polski, pielgrzymi zobaczyli, że to kulturalny, otwarty, życzliwy kraj - ocenił w niedzielę metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.
 • ŚDM: W Krakowie na razie bez zakłóceń

  ŚDM: W Krakowie na razie bez zakłóceń

  Bez zakłóceń i zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu pielgrzymów upłynęła kolejna doba ŚDM Kraków 2016 w Krakowie i na Campus Misericordiae – poinformowało w niedzielę na konferencji prasowej Centrum Medialne Administracji Rządowej. Największym wyzwaniem może okazać się powrót pielgrzymów.
 • ŚDM: Franciszek podczas spotkań z wiernymi chętnie błogosławi dzieci

  ŚDM: Franciszek podczas spotkań z wiernymi chętnie błogosławi dzieci

  Papież podczas spotkań z wiernymi chętnie błogosławi dzieci; media obiegają zdjęcia małych pielgrzymów, którzy dostąpili tego wyróżnienia. Do niezwykłego wydarzenia doszło podczas mszy św. na Jasnej Górze, jedna z kobieta zaczęła rodzić; kilka godzin później na świat przyszła jej córeczka.
 • ŚDM: Medycy z Brzegów mieli bardzo dużo pracy

  ŚDM: Medycy z Brzegów mieli bardzo dużo pracy

  Lekarze i ratownicy medyczni, którzy pracowali na terenie Campusu Misericordiae (Pola Miłosierdzia) w Brzegach koło Krakowa zgodnie przyznają, że w nocy z soboty na niedzielę mieli bardzo dużo pracy. Najczęściej musieli pomagać ofiarom udarów i urazów.
 • ŚDM: 14-latek z Zimbabwe zagubił się w Krakowie

  ŚDM: 14-latek z Zimbabwe zagubił się w Krakowie

  14-letni chłopiec z Zimbabwe zagubił się w sobotę wieczorem w rejonie Borku Fałęckiego w Krakowie. Policja ustaliła, że jego opiekunowie zatrzymali się na czas ŚDM w podkrakowskich Mogilanach – poinformował PAP rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz.

Filmy - Światowe Dni Młodzieży (24)

 • Tysiące osób witały papieża Franciszka, który przybył na Światowe Dni Młodzieży w Panamie

  Panama. Tysiące osób witały papieża Franciszka, który przybył na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Tłumy mieszkańców ustawiły się wzdłuż trasy przejazdu papieskiej kolumny, aby choć przez chwilę spojrzeć na głowę kościoła katolickiego. Franciszek jest drugim papieżem w historii, po Janie Pawle II, który odwiedził Panamę. Pierwsza papieska wizyta miała miejsce w 1983 r. Panama jest gospodarzem 34. Światowych Dni Młodzieży. (Ruptly/x-news)
 • Prezydent Krakowa dziękuje organizatorom ŚDM i mieszkańcom

  Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował mieszkańcom Krakowa za przyjęcie pielgrzymów i stworzenie przyjaznej atmosfery podczas ŚDM. Pochwalił też służby (policję, BOR, służby medyczne itd.) i ich koordynację, podziękował wolontariuszom i harcerzom za to, że byli wszędzie tam, gdzie pielgrzymi i w razie potrzeby nieśli im pomoc.
 • W Brzegach były nawet 3 miliony ludzi. "Nie w liczbach jest sens tego wydarzenia"

  Biskup Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM, podał, że według szacunków na wtorkowej mszy inaugurującej ŚDM było 200 tys. osób, na powitaniu papieża "ta liczba się podwoiła". "W piątek mieliśmy na Drodze Krzyżowej 800 tys. pielgrzymów, w Brzegach podczas czuwania około 1,6 mln, a na pół godziny przed przyjazdem papieża i rozpoczęciem mszy posłania szacowaliśmy, patrząc na wypełnione sektory, liczbę uczestników na 2,5 mln osób" – mówił. Wyjaśnił, że na monitoringu widać było, że pielgrzymi wciąż wchodzą od strony Krakowa i Wieliczki na teren Campusu Misericordiae. "Pod koniec uroczystości widzieliśmy, jak podczas mszy św. wypełniał się także sektor +0+, do którego służby – ze względu na kwestie bezpieczeństwa – wolno wprowadzały pielgrzymów" – dodał. "Pod koniec uroczystości mogło być nawet około 3 mln uczestników. Jeśli zakładamy, że Błonia mieściły na spotkaniach z Janem Pawłem II, podczas papieskich pielgrzymek, od 1 mln do 1,5 mln osób, to łatwo obliczyć, że trzykrotnie większy Campus Misericordiae musiał pomieścić około 2,5 do 3 mln osób, skoro Brzegi były wypełnione 'po brzegi'" – podkreślił. Koordynator generalny ŚDM mówił dziennikarzom po konferencji, że nie w liczbach jest sens tego wydarzenia. "Wcale nam nie zależało, żebyśmy mówili dzisiaj o wielkich liczbach, święcili triumfy i mówili, że padł kolejny rekord. Nawet gdyby przyjechało 100 tys. ludzi i zadziało się tyle dobra, ile zadziało się w tym przypadku, też bylibyśmy też ludźmi szczęśliwymi" – podkreślił. (KAI / pb)
 • ŚDM w Krakowie: Służby miejskie stanęły na wysokości zadania

  Pielgrzymi byli bardzo zadowoleni, nie spotkaliśmy się z ani jedną złą oceną z ich strony - mówili przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski, podsumowując na konferencji prasowej zakończone wczoraj 31. Światowe Dni Młodzieży. Wojewoda małopolski Józef Pilch poinformował, że wszystkie służby nadal pracują i dopiero w przyszłym tygodniu, po wyjeździe ostatniego z pielgrzymów z Krakowa i Małopolski będzie można ogłosić, że Kraków wypełnił zadanie zapewnienia im bezpieczeństwa. Pochwalił służby (policję, BOR, służby medyczne itd.) i ich koordynację, podziękował wolontariuszom i harcerzom za to, że byli wszędzie tam, gdzie pielgrzymi i w razie potrzeby nieśli im pomoc. Pielgrzymi bardzo dobrze się czuli w Krakowie, Brzegach i w całej Małopolsce - stwierdził Pilch. Zauważył też, że gdyby nie było Brzegów, pewnie byśmy sobie nie poradzili, biorąc pod uwagę, że na końcowej Mszy zgromadziło się tam 2,5 albo nawet 3 mln ludzi. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wskazał, że dzięki służbom miejskim miasto było idealnie czyste, z idealną komunikacją, "wszystko funkcjonowało jak w zegarku". Obawy, czy miasto sobie poradzi z tak wielkim napływem pielgrzymów "okazały się czcze". Prezydent podziękował mieszkańcom Krakowa za przyjęcie pielgrzymów i stworzenie przyjaznej atmosfery podczas ŚDM. (KAI / pb)