światło

Artykuły - światło (323)

 • DNA włączane i wyłączane za pomocą światła

  DNA włączane i wyłączane za pomocą światła

  ​DNA jest najbardziej podstawowym budulcem życia na Ziemi. Wszystkie informacje genetyczne, których organizmy potrzebują do funkcjonowania, wzrostu i rozmnażania, są przechowywane w DNA. Teraz naukowcy opracowali nową technikę kontroli biologicznych funkcji DNA przy użyciu światła.
 • Tajemniczy błysk świata emitowany z oczu

  Tajemniczy błysk świata emitowany z oczu

  Niektórzy pacjenci poddawani radioterapii zgłaszają dostrzeganie błysków światła podczas leczenia - nawet wtedy, gdy ich oczy są zamknięte. Ta wieloletnia tajemnica może w końcu zostać rozwiązana dzięki dziwnemu efektowi, który po raz pierwszy został nagrany przez kamerę.
 • Jak światło wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

  Jak światło wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

  Człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki światła o różnych porach dnia - dzięki temu lepiej śpi, cieszy się lepszym samopoczuciem, ma zdrowsze oczy, a nawet chudnie. Badania wskazują, że światło oddziałuje nawet na płód.
 • Słabe oświetlenie może zaburzać pracę naszego mózgu

  Słabe oświetlenie może zaburzać pracę naszego mózgu

  Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w słabo oświetlonych pomieszczeniach może zmieniać strukturę mózgu, pogarszając zdolność uczenia się i zapamiętywania - wynika z badań naukowców z Michigan State University, opublikowanych w piśmie "Hippocampus".
 • Odkryto, że światło może istnieć w nieznanej nam dotąd formie

  Odkryto, że światło może istnieć w nieznanej nam dotąd formie

  Nowe badania wskazują, że światło może istnieć w zupełnie nieznanej wcześniej formie. Wystarczy połączyć światło z pojedynczym elektronem, a powstały twór będzie posiadać właściwości ich obu. Takie połączenie umożliwi między innymi zbudowanie komputerów fotonicznych. Wyniki pracy zostały opisane na łamach czasopisma "Nature Communications".
 • Zielone światło wyleczy z migreny?

  Zielone światło wyleczy z migreny?

  Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, badając wpływ światła na intensywność migren, dokonali interesującego odkrycia. Okazało się bowiem, że ekspozycja na konkretną barwę światła może skutecznie łagodzić bóle głowy.
 • Odkryto nową formę światła

  Odkryto nową formę światła

  Ku niemałemu zaskoczeniu środowiska naukowego fizycy z Trinity College Dublin odkryli nową formę światła.
 • Jak widzą bakterie?

  Jak widzą bakterie?

  Biolodzy wreszcie rozwiązali jedną z największych zagadek - jak bakterie postrzegają światło. Okazuje się, że ich cały organizm działa na zasadzie mikroskopijnej gałki ocznej.

Filmy - światło (5)

 • Pora na podświetlonego... pora

  Pole obsadzone porami, niedaleko holenderskiego miasteczka Lelystad, po zmroku staje się areną niezwykłego spektaklu. Zobaczcie sami!
 • Kot zafascynowany nową zabawką. Co to takiego?

  Ten kot był zafascynowany nową zabawką w domu. Co to takiego?
 • Z mapy Polski stopniowo znikają białe plamy. Na 2016 rok zaplanowano kolejne inwestycje

  W Polsce poprawia się dostęp do internetu. W 2014 roku długość sieci wzrosła o 15 proc. – do 315 tys. km, przybyło też węzłów światłowodowych. W związku z tym dostęp do sieci o prędkości min. 30 Mb/s ma ponad 30 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Zmniejsza się także liczba miejsc, w których żaden operator nie zadeklarował zasięgu sieci. W tym roku skończą się duże inwestycje związane z budową sieci regionalnych i budową sieci ostatniej mili prowadzone przez operatorów przy współudziale środków z UE, na przyszły rok zaplanowano kolejne inwestycje. – Jeśli chodzi stan o infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce na koniec 2014 roku, to mamy się czym chwalić. Widać inwestycje, które zostały wykonane, przez przedsiębiorców prywatnych z własnych i europejskich środków. Na koniec 2014 roku mieliśmy 315 tys. km sieci światłowodowych – o 15 proc. więcej niż w 2013 roku, kiedy było ich 272 tys. km – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
 • Ze światłem jej do twarzy

  Po prostu piękny obrazek...