świadczenia na dziecko

Artykuły - świadczenia na dziecko (33)

 • 300 zł na "Dobry start" - wiemy, jak będzie wyglądał program

  300 zł na "Dobry start" - wiemy, jak będzie wyglądał program

  Od 1 lipca będzie można składać wnioski o 300 zł rządowej wyprawki na uczące się dzieci. Wakacyjne wnioski mają być rozpatrzone nie później niż do końca września.
 • Komu przysługuje dodatek wychowawczy 500+?

  Komu przysługuje dodatek wychowawczy 500+?

  Świadczenia wychowawcze, zwane potocznie "500+", przysługują odpowiednio matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Ich celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Wydatki takie ponoszą jednak również inne osoby i podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi. Dla niektórych z nich ustawodawca przewidział możliwość korzystania z dodatku, wypłacanego również w wysokości 500 zł miesięcznie.
 • Pierwsze przypadki marnotrawienia 500+. Jakie działania podejmują gminy?

  Pierwsze przypadki marnotrawienia 500+. Jakie działania podejmują gminy?

  Ujawniono pierwsze przypadki wydawania przez rodziców pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem. Gminy podejmują działania mające temu zapobiegać. Mija właśnie trzeci miesiąc funkcjonowania rządowego programu 500+, który w znaczący sposób poprawił sytuację finansową osób wychowujących dzieci. Niektóre z nich mają jednak problem z właściwym wydatkowaniem uzyskanych środków. Z tego powodu pierwsze samorządy były zmuszone do tego, aby zamienić pieniądze na pomoc rzeczową. Na szczęście takie sytuacje zdarzały się - jak do tej pory - incydentalnie.
 • Rodzina z 500+ jest w lepszej sytuacji życiowej. Samorządy będą ciąć pozostałe świadczenia

  Rodzina z 500+ jest w lepszej sytuacji życiowej. Samorządy będą ciąć pozostałe świadczenia

  Nie możemy udawać, że sytuacja rodzin, które otrzymały pieniądze z nowego programu, nie poprawiła się - mówią samorządy. I zapowiadają cięcia innych świadczeń.
 • Zmiany w 500+ niewykluczone. Ale po przeglądzie

  Zmiany w 500+ niewykluczone. Ale po przeglądzie

  Rząd ma rok na ocenę funkcjonowania przepisów dotyczących świadczenia wychowawczego. Dopiero po tym okresie mogą zapaść decyzje co do możliwości przyznawania pieniędzy także na dzieci, które ukończyły 18 lat.
 • 500 plus do kontroli: Urzędnicy sprawdzą, na co rodziny wydają pieniądze

  500 plus do kontroli: Urzędnicy sprawdzą, na co rodziny wydają pieniądze

  Najbardziej prześwietlane będą rodziny już objęte opieką socjalną. Pozostałe - jak deklaruje większość gmin - w wyjątkowych sytuacjach. Choć w praktyce wystarczy donos od sąsiada.
 • Ustalanie dochodu rodziny dla celów przyznania 500 zł na pierwsze dziecko

  Ustalanie dochodu rodziny dla celów przyznania 500 zł na pierwsze dziecko

  Aby uzyskać wprowadzone od 1 kwietnia br. świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć ustalonych przez ustawodawcę progów dochodowych. O jaki dochód tu chodzi i z jakiego okresu oraz czy w każdym przypadku należy go dokumentować?
 • Na jakie świadczenia mogą liczyć rodziny z dziećmi?

  Na jakie świadczenia mogą liczyć rodziny z dziećmi?

  Rodziny z dziećmi mogą odczuć znaczną poprawę swojej sytuacji finansowej. Z dniem 1 kwietnia 2016 r. ruszył bowiem program "Rodzina 500+", a to i tak nie jedyne wsparcie, na jakie mogą obecnie liczyć. Wcześniej bowiem do dotychczas obowiązujących świadczeń rodzinnych dodano świadczenie rodzicielskie, natomiast osoby na zasiłku macierzyńskim, którego wysokość nie przekracza 1000 zł, uzyskały uprawnienia do stosownego podwyższenia tego świadczenia.
 • Świadczenie 500 plus także dla cudzoziemców i uchodźców spoza Unii. Są jednak warunki

  Świadczenie 500 plus także dla cudzoziemców i uchodźców spoza Unii. Są jednak warunki

  Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeśli w Polsce pracują i mieszkają z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w naszym kraju status uchodźcy - przypomina wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.
 • "Rodzina 500 plus": Cyberprzestępcy atakują

  "Rodzina 500 plus": Cyberprzestępcy atakują

  Start rządowego programu "Rodzina 500 plus" spowodował nasilenie ataków phishingowych, czyli prób wyłudzenia ważnych danych przez łudząco podobne do oryginalnych strony internetowe. Z danych CERT Orange Polska wynika, że między styczniem a marcem br. o 75 proc. wzrosła również liczba ataków ransomware, czyli złośliwego i wymuszającego okup oprogramowania. Na celowniku cyberprzestępców coraz częściej są też urządzenia mobilne. Liczba zainfekowanych urządzeń była o 136 proc. wyższa niż rok wcześniej.