susza w Polsce

Artykuły - Susza w Polsce (43)

 • Ardanowski: Specustawa do walki z suszą

  Ardanowski: Specustawa do walki z suszą

  Jest przygotowana specustawa, która ułatwi walkę z suszą, bo koordynuje działania różnych resortów w tej sprawie - zapowiedział wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
 • Biotechnologiczne techniki upraw sposobem na suszę w rolnictwie

  Biotechnologiczne techniki upraw sposobem na suszę w rolnictwie

  Polska sięgnie po model z krajów arabskich? https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-biotechnologiczne-techniki-upraw-sposobem-na-susze-w-rolnict,nId,4472992
 • Pogoda w maju zadecyduje o cenach żywności w tym roku

  Pogoda w maju zadecyduje o cenach żywności w tym roku

  Susza związana z bezśnieżną zimą i niedostatecznymi opadami deszczu wiosną zwiastuje słabe zbiory zbóż i wczesnych owoców. Zdaniem dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, konsumenci nie mają powodów do paniki, bo wzrost cen produktów zbożowych zwykle idzie w parze ze spadkiem cen mięsa. Decydujący będzie maj - jeśli wyrówna niedobory wilgoci w glebie, sytuacja może się odwrócić.
 • Susza w Polsce. Elektrownie mogą mieć problemy

  Susza w Polsce. Elektrownie mogą mieć problemy

  W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
 • Susza: Na jaką pomoc będą mogli liczyć rolnicy?

  Susza: Na jaką pomoc będą mogli liczyć rolnicy?

  "Z pewnością przedłużający się okres suszy może być czynnikiem zwiększającym presję na wzrost cen niektórych produktów żywnościowych" - odpowiada na pytania Interii Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informuj też, że prowadzone są intensywne prace, które mają na celu usprawnienie procesu szacowania szkód powstałych w wyniku suszy i znaczne odciążenie komisji szacujących szkody powstałe w wyniku suszy jeszcze w bieżącym roku.
 • Susza w Polsce. Jeżeli nie będzie opadów, sytuacja w rolnictwie będzie trudna

  Susza w Polsce. Jeżeli nie będzie opadów, sytuacja w rolnictwie będzie trudna

  Jeżeli nie będzie opadów w maju-czerwcu, to sytuacja w rolnictwie będzie trudna. Obecnie najgorsze warunku klimatyczne są dla upraw zbóż jarych - powiedział prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu, Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
 • Susza 2020: skąd się wzięła i jak groźna jest dla gospodarki

  Susza 2020: skąd się wzięła i jak groźna jest dla gospodarki

  Brak opadów i trudna sytuacja hydrologiczna już dziś każą się zastanawiać nad tym, czy w cieniu epidemii koronawirsa nie wyrasta inny palący problem - susza, jakiej Polska nie doświadczyła od dziesięcioleci. A na niej ucierpią nie tylko rolnicy.
 • Wody Polskie: 400 mln złotych na działania antysuszowe

  Wody Polskie: 400 mln złotych na działania antysuszowe

  Środki na przeciwdziałania skutkom suszy będą rosły rokrocznie - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Pod koniec lutego Wody Polskie informowały, że mimo występujących wówczas opadów Polsce wciąż zagraża susza. Problemem była wysoka temperatura, która sprzyjała szybszemu odparowaniu wilgoci z gleby.
 • Niedobory wody poważnym problemem na coraz większym obszarze Polski

  Niedobory wody poważnym problemem na coraz większym obszarze Polski

  Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym - od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski.
 • ARiMR: Ruszył nabór wniosków o nawadnianie

  ARiMR: Ruszył nabór wniosków o nawadnianie

  Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. 21 lutego ruszył nabór wniosków, który potrwa do 20 kwietnia 2020 r.

Filmy - Susza w Polsce (1)

 • Susza, zamiecie pyłowe i rekordowa liczba pożarów

  Polska ma najmniejsze zasoby wód gruntowych nadających się do spożycia w całej Europie. W studiu „Dzień Dobry TVN” dr Joanna Remiszewska-Michalak opowiedziała, czy może nam w końcu tej wody zabraknąć. Dlaczego w ostatnim czasie deszcze są tak rzadkie i czym spowodowane są zamiecie pyłowe? – Mamy około dwumiesięczny deficyt opadów – wyjaśniła fizyk atmosfery. (Dzień Dobry TVN/x-news)