susza

Artykuły - Susza (164)

Filmy - Susza (15)

 • Gróbarczyk: Wody nam nie zabraknie, ale apeluję o jej oszczędzanie

  „Ta sytuacja, z którą się spotkaliśmy, jest bezprecedensowa w historii Polski, bo takiej zimy nie było od 150 lat, czyli od kiedy rozpoczęły się pomiary. Styczeń to był najbardziej suchy miesiąc, nie było w ogóle wód roztopowych. Druga połowa marca to niemal zerowe opady, to pięć milimetrów słupa opadów w przeciągu 10 dni” – tak o możliwej „suszy stulecia” w Polsce mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zaznaczył jednak, że wody pitnej w kraju nie powinno zabraknąć. „Globalnie nam nie zabraknie wody, bo poziom wód gruntowych jest na przyzwoitym poziomie” – mówił minister. Pytany o czy należy oszczędzać dzisiaj wodę, powiedział, że „taki apel kieruje”. „Ja mówiłem, że nam wody nie zabraknie, ale najbliższe lata będą całkowicie dla nas nieznane. Całkowicie inna zmiana klimatyczna dotknie Polskę, dlatego potrzeba jest zmiana naszego myślenia, jeśli chodzi o użytkowanie wody” – mówił gość Roberta Mazurka.
 • Susza, zamiecie pyłowe i rekordowa liczba pożarów

  Polska ma najmniejsze zasoby wód gruntowych nadających się do spożycia w całej Europie. W studiu „Dzień Dobry TVN” dr Joanna Remiszewska-Michalak opowiedziała, czy może nam w końcu tej wody zabraknąć. Dlaczego w ostatnim czasie deszcze są tak rzadkie i czym spowodowane są zamiecie pyłowe? – Mamy około dwumiesięczny deficyt opadów – wyjaśniła fizyk atmosfery. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Uciążliwa susza. Na Dolnym Śląsku pomagają strażacy

  Długotrwałe upały i brak deszczu w wielu regionach przyniosły suszę. Wysychają rzeki i stawy, a nawet ujęcia głębinowe wody. W gminie Leśna na Dolnym Śląsku z ograniczonym dostępem do wody zmaga się już niemal 5 tysięcy mieszkańców, a około 30 rodzin w ogóle zostało odciętych. Pomagają strażacy. Kursują kilkanaście razy dziennie, rozwożąc wodę mieszkańcom. (TVN24/x-news)
 • „Najgorsze żniwa stulecia” w Niemczech. Rolnicy apelują o pomoc rządu po suszach, które zniszczyły ich plony

  Wysokie temperatury i susza doprowadziły do straty znacznej części plonów wielu niemieckich rolników. Zastępca sekretarza generalnego Unii Niemieckich Farmerów wzywa rząd i kraje związkowe do zorganizowania programu ratunkowego. - Mamy najgorsze żniwa stulecia. We wszystkich regionach, poza południem kraju, miały miejsce dramatyczne straty plonów zbóż oraz zielonych pasz, co zagraża wręcz naszemu przetrwaniu - tłumaczył Udo Hemmerling. Susze były szczególnie dotkliwe dla rolników na wschodzie i północy Niemiec. Ceny skupu wzrosły już o 10 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Zadowoleni mogą być jedynie producenci winogron, którym upały sprzyjają. Zbiory rozpoczną się już 6 sierpnia – najwcześniej w historii. (DE RTL/x-news)