superkomputer

Artykuły - Superkomputer (139)

 • Japoński Fugaku – najszybszy komputer świata

  Japoński Fugaku – najszybszy komputer świata

  Japończycy stworzyli superkomputer, który jest najszybszą tego typu konstrukcją na świecie. Informację tę potwierdził europejsko-amerykański projekt TOP500.
 • Jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie dostępny do wirtualnego zwiedzania

  Jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie dostępny do wirtualnego zwiedzania

  Niedawno uruchomiony w Stuttgarcie system Hawk jest jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie i jednocześnie najszybszym systemem ogólnego przeznaczenia do obliczeń naukowych i przemysłowych w Europie. Od dziś można go wirtualnie zwiedzić za sprawą 360-stopniowego wideo.
 • AMD przekazuje akceleratory do walki z koronawirusem

  AMD przekazuje akceleratory do walki z koronawirusem

  Firma AMD przekaże akceleratory Radeon Instinct MI50, które mają podnieść wydajność superkomputera Corona. System ten zapewnia bezpłatne zasoby obliczeniowe badaczom zaangażowanym w walkę przeciwko COVID-19, oraz naukowcom LLNL.
 • Superkomputer IBM szuka leków na COVID-19

  Superkomputer IBM szuka leków na COVID-19

  ​IBM Summit, najpotężniejszy superkomputer na świecie, przeprowadził tysiące symulacji, aby przeanalizować, które związki chemiczne mogą skutecznie powstrzymać wirusa przed infekcją komórek gospodarza. Superkomputer zidentyfikował 77 z nich - wszystkie są potencjalnymi lekami na COVID-19.
 • Czołowy europejski superkomputer jeszcze mocniejszy

  Czołowy europejski superkomputer jeszcze mocniejszy

  ​Czołowy austriacki superkomputer jest teraz czterokrotnie mocniejszy od poprzednika, aby umożliwiać badania nad największymi problemami ludzkości.
 • Supremacja kwantowa Google

  Supremacja kwantowa Google

  Google potwierdza przełom dotyczący supremacji kwantowej. Gigant z Mountain View udowodnił, że istnieją problemy, z którymi poradzą sobie tylko komputery kwantowe.
 • Lenovo i Intel pomagają naukowcom

  Lenovo i Intel pomagają naukowcom

  Współpraca Lenovo i Intel umożliwia naukowcom z Flatiron Institute analizowanie ogromnych zbiorów danych pochodzących z dziedziny kwantowej, genomiki i kosmosu.
 • HP buduje superkomputer dla NASA

  HP buduje superkomputer dla NASA

  Hewlett Packard Enterprise (HPE) informuje o superkomputerze dla NASA Ames Research Center, który został specjalnie zaprojektowany, aby wesprzeć modelowanie i symulacje wjazdu, zejścia i lądowania (EDL) w ramach misji agencji i programu Artemis. To misja zakładająca wylądowanie kolejnych ludzi na księżycowym regionie Bieguna Południowego do 2024 roku. Nowy superkomputer, nazwany przez NASA Ames - Aitken, jest wstępnym rozwinięciem czteroletniej, wielofazowej współpracy między HPE i NASA Ames.
 • IBM Q System One - pierwszy komputer kwantowy do komercyjnego użytku

  IBM Q System One - pierwszy komputer kwantowy do komercyjnego użytku

  Firma IBM zaprezentowała swój pierwszy komputer kwantowy przeznaczony do użytku komercyjnego. IBM Q System One umożliwi klientom wykonywanie obliczeń kwantowych w internecie.
 • Nowy amerykański superkomputer Sierra to jedna z najszybszych maszyn na świecie

  Nowy amerykański superkomputer Sierra to jedna z najszybszych maszyn na świecie

  Stany Zjednoczone ujawniły nowy superkomputer – Sierra. Maszyna została wyprodukowana przez Lawrence Livermore National Laboratory – jeden z czołowych amerykańskich instytutów naukowo-badawczych. Sierra to trzeci najpotężniejszy superkomputer na świecie.