sukcesja

Artykuły - Sukcesja (47)

 • Gwiazdor serialu "Sukcesja" nagrał piosenkę

  Gwiazdor serialu "Sukcesja" nagrał piosenkę

  Nicholas Braun, który w popularnym serialu HBO "Sukcesja" wciela się w postać Grega, opublikował właśnie punkową piosenkę "Antibodies". Inspiracją do jej napisania jest pandemia COVID-19. Historia tego utworu sięga maja tego roku.
 • Fiskus próbuje opodatkować dziedziczenie przedsiębiorstw

  Fiskus próbuje opodatkować dziedziczenie przedsiębiorstw

  Od ponad roku obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Fiskus stara się wykorzystać ustawę do nakładania dodatkowych podatków.
 • Sukcesja podatkowa przedsiębiorstwa w spadku

  Sukcesja podatkowa przedsiębiorstwa w spadku

  Na mocy obowiązujących obecnie przepisów możliwe jest kontynuowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej przez inną osobę fizyczną będącą jej następcą prawnym. Dzięki regulacjom obecnym w polskim systemie prawnym od końca 2018 r. możliwe jest też bezpieczne i płynne przeprowadzenie sukcesji podatkowej.
 • Rok sukcesji. Odczucia mieszane. Dobre przepisy, ale nadal niewykorzystywane w praktyce

  Rok sukcesji. Odczucia mieszane. Dobre przepisy, ale nadal niewykorzystywane w praktyce

  Dobre przepisy, ale nadal niewykorzystywane w praktyce. Tak można podsumować pierwsze 12 miesięcy obowiązywania ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
 • Jakie podatki zapłacą firmy podczas dziedziczenia?

  Jakie podatki zapłacą firmy podczas dziedziczenia?

  Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące "zielonej księgi" polskiej fundacji rodzinnej. Ich tworzenie ma ułatwić sukcesję. Dyskutowane jeszcze opodatkowanie sukcesji ma zawierać się w granicach 19-34 proc.
 • Przedsiębiorcy zainteresowani fundacjami rodzinnymi

  Przedsiębiorcy zainteresowani fundacjami rodzinnymi

  Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością zakładania w Polsce fundacji rodzinnych - to jeden ze wstępnych wniosków płynących z zakończonych konsultacji zielonej księgi dot. fundacji rodzinnej - informuje we wtorkowym komunikacie ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.
 • Właściciele małych i średnich firm chętnie przekazują je młodszemu pokoleniu

  Właściciele małych i średnich firm chętnie przekazują je młodszemu pokoleniu

  Dla nieco ponad połowy małych i średnich przedsiębiorstw podstawowym scenariuszem rozwoju jest sukcesja, tj. przekazanie biznesu kolejnemu pokoleniu. Jednocześnie 4 na 10 respondentów wskazało, iż w ramach planowanego rozwoju swojego biznesu rozważa przeprowadzenie transakcji fuzji lub przejęcia. Plany inwestowania w inne spółki deklaruje - 27 proc. ankietowanych małych i średnich przedsiębiorstw, natomiast 11 proc. ankietowanych wyraża chęć sprzedaży spółki w ciągu najbliższych 3 lat - wynika z najnowszego raportu KPMG w Polsce.
 • Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 1 stycznia 2020 r.

  Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 1 stycznia 2020 r.

  Firmy rodzinne mają wciąż duży udział w całościowej liczbie przedsiębiorstw, a jednym z większych problemów jest zapewnienie im sukcesji. Dlatego też ustawodawca w ramach ustawy o zmianie ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, która zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2020 r., wprowadził zmiany również w zarządzie sukcesyjnym. Dzięki nowelizacji możliwe stanie się m.in. łatwe przeniesienie koncesji i zezwoleń na nabywcę przedsiębiorstwa, które działa w oparciu o takie decyzje.
 • Sukcesja w spółkach prawa handlowego

  Sukcesja w spółkach prawa handlowego

  Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629) reguluje jedynie zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.
 • Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Podpisanie przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prostą spółkę akcyjną oznacza, że zapowiadany jeszcze w 2016 r. pakiet został właśnie w całości przyjęty. Przedsiębiorcy głównie chwalą, ale sugerują, że gdzieniegdzie konieczne są poprawki.

Filmy - Sukcesja (1)