sudety

Artykuły - Sudety (13)

 • Świeradów-Zdrój, wycieczki piesze

  Świeradów-Zdrój, wycieczki piesze

  Na południowo-zachodnim krańcu Polski, w Górach Izerskich, położone jest niewielkie uzdrowisko Świeradów-Zdrój. Malownicza zabudowa miasta rozciąga się w niewielkiej śródgórskiej kotlinie, pomiędzy górskimi grzbietami, przez które od północy przebiega granica z Czeską Republiką. Uzdrowisko położone jest z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i dużych miast, a w samym mieście próżno szukać gwarnych deptaków i centrów handlowych. Zwiedzając okolice ma się wręcz wrażenie, że zgiełk wielkich wczasowisk, tak bardzo typowy dla kurortów, ominął Świeradów i otaczające go Góry Izerskie, pozostawiając to miejsce w spokoju. To właśnie spokój i kontakt z otaczającą przyrodą stanowią wielką zaletę miasta. Zapraszamy więc do Świeradowa-Zdroju – miasta, które warte jest poznania o każdej porze roku.
 • Sudety Wschodnie- co warto zobaczyć?

  Sudety Wschodnie- co warto zobaczyć?

  Granice makroregionu wyznaczają na zachodzie podnóża Masywu Śnieżnika oraz Gór Złotych, a na wschodzie Brama Morawska. Większa część Sudetów Wschodnich znajduje się na terenie Republiki Czeskiej. Mimo to warto zobaczyć ten region, a poniżej przedstawiamy 6 najpopularniejszych miejsc w nim.
 • Sudety Środkowe: 11 największych atrakcji

  Sudety Środkowe: 11 największych atrakcji

  Sudety Środkowe są niezwykle atrakcyjnym regionem. Turysta znajdzie tutaj wielką różnorodność atrakcji od skalnych, fantazyjnie ukształtowanych formacji Gór Stołowych, poprzez zabytki związane z przemysłową działalnością człowieka w Górach Wałbrzyskich i Sowich, po wspaniałe perełki architektoniczne, jakimi są np. Krzeszów, czy potężne, średniowieczne zamki, jakimi są Książ, czy Bolków. Ducha można podleczyć w sanktuariach Ziemi Kłodzkiej, a ciało w kilku znanych, nie tylko w Polsce, uzdrowiskach. Także miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu znajdą tutaj dla siebie wiele propozycji, a ukoronowaniem wędrówki mogą być wspaniałe panoramy z wież widokowych na Wielkiej Sowie, Torfowisku pod Zieleńcem, Chełmcu, czy na Górze Wszystkich Świętych.
 • Siedem największych atrakcji w Sudetach Zachodnich

  Siedem największych atrakcji w Sudetach Zachodnich

  Sudety Zachodnie są najwyższym fragmentem Sudetów, bowiem przynależą do nich Karkonosze z ich kulminacją w postaci Śnieżki (1602 m). Granicę regionu wyznacza na wschodzie Kotlina Kamiennogórska, a na zachodzie Pogórze Izerskie, przy czym trzeba pamiętać, że tak zakreślone granice odnoszą się do polskiej części, bowiem w skład Sudetów Zachodnich wchodzą również położone poza granicami naszego kraju jednostki, a najbardziej na zachód wysuniętym pasmem, są położone na terenie Czech i Niemiec Góry Łużyckie.
 • Szczeliniec Wielki- element korony Sudetów

  Szczeliniec Wielki- element korony Sudetów

  Szczeliniec Wielki znajduje się w Górach Stołowych, nieopodal skalnego miasta "Błędne Skały". Podczas wizyty w Górach Stołowych nie można go ominąć!
 • Skalne Grzyby w Sudetach!

  Skalne Grzyby w Sudetach!

  Wszyscy widzieliśmy kiedyś piękne zdjęcia grzybów skalnych, które tworzą się głównie na pustyni w wyniku erodowania litej skały materiałem który niesie wiatr. Niewiele osób jednak wie, że nie trzeba jechć na pustynię, aby móc podziwiać na żywo te pieknie wyrzeźbione skały. Wystarczy pojachać w Polskie Góry Stołowe, by dowiedzieć się jakie warunki panowały na terenie naszego kraju wiele tysięcy lat temu, i jak powstały owe dzieła natury. Taka wycieczka może rozwinąc wyobraźnię zwłaszcza najmłodszych podróżników.
 • Błędne Skały- polskie skalne miasto!

  Błędne Skały- polskie skalne miasto!

  Skalne miasta cieszą sie dużą popularnościa w ostatnich latach. Coraz więcej Polaków wybiera się w Góry Stołowe, by zobaczyć zadziwiającą siłę natury. W niektórych miejscach w skalnych miastach można zaobserwować masywne skały zawieszone nad głowami przechodniów niczym norweski kjeragbolten, a w innych trzeba się przecistać wąskimi korytarzami, co momentami potrafi dodać sporej dawki adrenaliny. Z łatwością można jednak ominąć bardziej wymagające trasy i udać się na spokojny spacer który zagwarantuje nam niecodzienne widoki. Wiele rodaków wybiera jedno z najbardziej znanych skalnych miast po czeskiej stronie Gór Stołowych, w czasie gdy w Polsce mamy swoje piękne skalne miasto.
 • Na szlaku sudeckich jaskiń: Jaskinia Radochowska

  Na szlaku sudeckich jaskiń: Jaskinia Radochowska

  Ze względu na urozmaiconą budowę geologiczną Sudetów, w ich obrębie można podziwiać wiele ciekawych jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia Radochowska. Charakreryzuje się tym, że można w niej zwiedzać niemal wszystkie korytarze, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi już z XVIII wieku. Warto wybrać się do niej przez Cierniak, z którego rozpościera się piękna panorama okolicy.
 • IMGW ostrzega przed gołoledziami

  IMGW ostrzega przed gołoledziami

  W woj. dolnośląskim (Sudety) mogą dzisiaj wieczorem i w nocy występować gołoledzie - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
 • Zimna wojenka na Śnieżce

  Zimna wojenka na Śnieżce

  Najwyższy szczyt Śląska - góra Śnieżka, była w połowie XX wieku jednym ze strategicznych punktów na mapie środkowej Europy. W czasach, gdy mało komu śniło się o satelitach telekomunikacyjnych i szpiegowskich, ta licząca ponad 1600 m n.p.m. góra dawała możliwość prowadzenia nasłuchu radiowego. Zmagania o Śnieżkę nie skończyły się wraz z zakończeniem II wojny światowej, lecz trwały jeszcze kilka lat...

Filmy - Sudety (2)

 • Jakie atrakcje czekają na turystów w Sudetach?

  Jakie atrakcje czekają na turystów w Sudetach? – Mamy pałace, zamki, jeziora, podziemia, szczyty – powiedział Grzegorz Kielijański, przewodnik sudecki. Co jest niezwykłego w Twierdzy Srebrna Góra? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Karambol z bliska. Popłoch i panika!

  Na oblodzonym i pokrytym śniegiem parkingu przy ośrodku narciarskim Czarna Góra w Sudetach zderzyło się kilkanaście aut. Trudno się dziwić emocjonalnym reakcjom uczestników tego karambolu! Zobaczcie sami.