Sudan Południowy

Artykuły - Sudan Południowy (25)

 • 13-letnie dzieci rekrutowane do armii

  13-letnie dzieci rekrutowane do armii

  Zarówno rząd w Chartumie, jak i sudańscy rebelianci zmuszają dzieci do udziału w walkach – twierdzą działacze Human Rights Watch.
 • Ban Ki Mun: W Sudanie Południowym doszło do zbrodni przeciw ludzkości

  Ban Ki Mun: W Sudanie Południowym doszło do zbrodni przeciw ludzkości

  Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do powołania specjalnego trybunału ds. Sudanu Południowego, gdyż według niego istnieją poważne podejrzenia, że w ciągu trwających od pięciu miesięcy walk doszło tam do popełnienia zbrodni przeciw ludzkości.
 • Sudan Południowy: Jest nadzieja na pokój

  To pierwsze takie spotkanie zwaśnionych stron konfliktu sudańskiego. W stolicy Etiopii Addis Abbebie prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir i przywódca rebeliantów Riek Machar podali sobie ręce i razem się modlili.
 • ​ONZ: Tysiące zabitych w Sudanie Południowym

  ​ONZ: Tysiące zabitych w Sudanie Południowym

  Przemoc na tle plemiennym w Sudanie Płd. od grudnia 2013 r. doprowadziła do brutalnych zabójstw lub prześladowań tysięcy cywilów - alarmował we wtorek szef misji pokojowych ONZ Herve Ladsous. Sudański rząd prowadzi kampanię zastraszania personelu ONZ - dodał.
 • Lekarze alarmują: W Płd. Sudanie w szpitalach morduje się ludzi

  Lekarze alarmują: W Płd. Sudanie w szpitalach morduje się ludzi

  Rebelianci mordują pacjentów w Południowym Sudanie - alarmują Lekarze bez Granic. W ostatnim tygodniu w szpitalu w Malakal w Południowym Sudanie znaleziono co najmniej 14 ciał.
 • ​Sudan Południowy na skraju katastrofy humanitarnej

  ​Sudan Południowy na skraju katastrofy humanitarnej

  W niespełna dwa miesiące od wybuchu konfliktu w Sudanie Południowym, ponad 900 tys. ludzi uciekło ze swoich domów, a 10 tys. nie żyje. ONZ apeluje o pomoc dla 3,2 mln ludzi bezpośrednio zagrożonych skutkami konfliktu.
 • ICG: 10 tys. zabitych w Sudanie Południowym

  ICG: 10 tys. zabitych w Sudanie Południowym

  10 tys. ludzi zginęło w trwających od kilku tygodni walkach między siłami rządowymi a rebeliantami w Sudanie Południowym - alarmuje grupa ekspertów International Crisis Group (ICG). To o wiele więcej niż przewidują szacunki ONZ.
 • Sudan Płd.: Stan wyjątkowy w stanach Unity i Jonglei

  Prezydent Sudanu Płd. Salva Kiir wprowadził w środę stan wyjątkowy w stanach Unity i Jonglei, gdzie od blisko dwóch tygodni toczą się zacięte walki - poinformował rząd na Twitterze. Wcześniej w środę rebelianci przejęli kontrolę nad stolicą Jonglei, Borem.
 • ONZ: Na pomoc dla Sudanu Południowego potrzeba 166 mln dolarów

  ONZ: Na pomoc dla Sudanu Południowego potrzeba 166 mln dolarów

  Organizacje humanitarne potrzebują 166 mln dolarów, by zapewnić najpilniejszą pomoc dla ludności Sudanu Południowego, w tym pomoc medyczną i dystrybucję żywności - oceniło w środę Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
 • Rada Bezpieczeństwa za zwiększeniem sił pokojowych w Sudanie Płd.

  Rada Bezpieczeństwa za zwiększeniem sił pokojowych w Sudanie Płd.

  Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła we wtorek plan niemal dwukrotnego i jak najszybszego zwiększenia sił pokojowych w Sudanie Południowym dla ochrony cywilów przed przemocą, która postawiła ten kraj na krawędzi wojny domowej.

Filmy - Sudan Południowy (3)

 • Sudan: Nieodkryty turystyczny raj

  Przed tysiącami lat na terytorium dzisiejszego Sudanu kwitła jedna z najwspanialszych cywilizacji starożytności. To stąd wywodzili się Czarni Faraonowie – królowie krainy Kusz (jak nazywano wówczas Nubię), którym w VIII wieku przed naszą erą udało się podbić Egipt. Pozostawili oni po sobie wspaniałe budowle, które dziś figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich są imponujące piramidy, których w Sudanie jest więcej niż w całym Egipcie. Niestety, przez ostatnich kilkadziesiąt lat dziejowe zawieruchy nie były łaskawe dla sudańskiego dziedzictwa kulturowego. Krwawa wojna domowa, która zakończyła się w 2011 r. secesją Sudanu Południowego od reszty kraju, skutecznie zniechęciła zagranicznych turystów do podróży w te strony. Starożytne ruiny niszczały, muzea świeciły pustkami... W przekazach medialnych Sudan nie bez powodu pojawia się zazwyczaj w kontekście konfliktów, klęsk humanitarnych i niewyobrażalnej biedy. Być może jednak wkrótce się to zmieni. Rząd w Chartumie postanowił podjąć zdecydowane działania na rzecz ochrony i promocji swoich historycznych skarbów. W tym celu poprosił o pomoc władze Kataru. Arabski emirat zainwestuje 135 milionów dolarów w renowację sudańskich zabytków. Wsparcie to ma przywrócić im dawną świetność - i zachęcić turystów, by odkryli w Afryce Północnej coś więcej niż tylko Egipt z jego kurortami i popularnymi atrakcjami.
 • Złoty interes w sercu Afryki

  W Sudanie Południowym, który od niespełna dwóch lat cieszy się niepodległością, wybuchła prawdziwa gorączka złota. Na szlachetnym kruszcu chce zarobić przede wszystkim rząd tego kraju. Oferuje on zagranicznym firmom koncesje wydobywcze. Czyżby Sudan Południowy miał stać się nowym Eldorado? Specjaliści twierdzą, że tutejsza ziemia skrywa też inne cenne pierwiastki - miedź, nikiel, platynę, mangan...
 • Tam, gdzie umierają dzieci

  Najmłodsze państwo świata, Sudan Południowy, to jeden z najbiedniejszych krajów naszego globu. Przerażająca jest choćby liczba zgonów kobiet podczas porodu, a także dzieci, które przychodzą na świat w warunkach urągających wszelkim standardom higieny. /Źródło: The NewsMarket/