stres

Artykuły - Stres (392)

 • Las, który leczy. Czyli dlaczego ciągnie człowieka do natury?

  Las, który leczy. Czyli dlaczego ciągnie człowieka do natury?

  Wchodzisz w gęsty las. Słyszysz bicie własnego serca, czujesz wilgoć na skórze, a w nozdrzach zapach igliwia oraz ziemi. Wyciszasz się. Nie jest tajemnicą, że człowiek od wieków czerpie z natury to, co w niej najlepsze. Jednak dlaczego las, łąki i pola przyciągają coraz większą liczbę ludzi, pragnących chłonąć przyrodę wszystkimi zmysłami?
 • Te zmiany są skutkiem stresu! Zmarszczki to nie wszystko

  Te zmiany są skutkiem stresu! Zmarszczki to nie wszystko

  W obecnych czasach żyjemy w pośpiechu i każdego dnia towarzyszy nam stres. Nie jest już tajemnicą, że odczuwanie ciągłego napięcia może prowadzić do wielu chorób. Skutki stresu niekiedy widoczne są gołym okiem i objawów tych nie należy bagatelizować.
 • Wypalenie zawodowe naukowców. Kolejny negatywny skutek pandemii

  Wypalenie zawodowe naukowców. Kolejny negatywny skutek pandemii

  Wszechobecna pandemia wpłynęła na praktycznie każdy obszar naszego życia. Wciąż odkrywamy kolejne jej negatywne skutki, a jednym z nich jest wypalenie zawodowe u większości pracowników naukowych. Obecnie w tej grupie osób ponad dwukrotnie więcej ludzi odczuwa objawy tego syndromu.
 • Innowacyjny czujnik do wykrywania kortyzolu w pocie

  Innowacyjny czujnik do wykrywania kortyzolu w pocie

  ​Inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) we współpracy z firmą Xsensio opracowali nowy, nadający się do noszenia chip, który może mierzyć stężenie kortyzolu w ludzkim pocie. Urządzenie to może pomóc lekarzom leczyć stany związane ze stresem, takie jak wypalenie zawodowe czy otyłość.
 • Długo i szczęśliwie: Jak radzić sobie ze stresem, gniewem i lękiem?

  Długo i szczęśliwie: Jak radzić sobie ze stresem, gniewem i lękiem?

  Gdy otwierała kopertę, serce waliło jej jak młotem. Każde awizo i wizyta na poczcie od dwóch lat kojarzyła się Lenie z ciągłym stresem związanym z rozwodem. Nie wszystkim jest dane, by rozstać się w poczuciu szacunku do drugiego człowieka. Lena nie miała pojęcia, ile zdrowia będzie kosztowała ją sytuacja rozwodowa. Nie wiedziała, że rozwód zaliczany jest do najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Znajduje się na drugiej pozycji, ustępując miejsca w rankingu jedynie śmierci współmałżonka.
 • Stres w odpowiedniej dawce może wydłużyć życie

  Stres w odpowiedniej dawce może wydłużyć życie

  Wiemy, że stres jest szkodliwy. Jednak wiele badań naukowych pokazuje, że małe epizody stresu mogą w rzeczywistości pomóc nam żyć dłużej. I jest to zjawisko nazywane hormezą. Opiera się ono na założeniu, że to nie substancja, a jej dawka decyduje o tym, czy jest to lek, czy trucizna.
 • Doskwiera ci stres? Zacznij ziewać

  Doskwiera ci stres? Zacznij ziewać

  Ziewanie zwykle kojarzy się negatywnie - z niewyspaniem, nudą lub zmęczeniem. Okazuje się jednak, że ta kilkusekundowa czynność może mieć bardzo pozytywne konotacje. Naukowcy dowiedli bowiem, że ziewanie pozwala szybko się rozluźnić, zrelaksować i nabrać energii.
 • Nowa terapia dla żyjących w stresie. Potrzebna jest... krowa

  Nowa terapia dla żyjących w stresie. Potrzebna jest... krowa

  Doskonale znany cytat "do serca przytul psa" jest już nieaktualny. Teraz na horyzoncie pojawił się nowy trend - tulenie krów. Według prowadzących relaksujące sesje tulenia, jest to bardzo odprężające i odbywa się bez naruszania dobrostanu zwierząt.
 • Odkryj, co mówią twoje emocje

  Odkryj, co mówią twoje emocje

  Każda emocja niesie ze sobą jakiś komunikat. Niestety, te trudniejsze lubimy ignorować lub zagłuszać. A szkoda, bo kryją w sobie wiele cennych informacji. To dzięki nim możemy rozwiązać wiele naszych problemów. Przeczytaj fragment książki "Przestań się zamartwiać", której autorka, Joanna Godecka, podpowiada, jak skutecznie zarządzać swoimi emocjami.
 • Czworonożny przyjaciel w miejscu pracy redukuje stres i pomaga podnieść produktywność

  Czworonożny przyjaciel w miejscu pracy redukuje stres i pomaga podnieść produktywność

  Obecność zwierząt w miejscu pracy ma więcej plusów niż minusów. Czworonogi redukują stres, pomagają robić zdrowe przerwy w wykonywanych obowiązkach. Pozwolenie na psa lub kota w miejscu pracy wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami i kosztami dla firmy i właściciela.

Filmy - Stres (12)

 • Uważaj. Stres może wywołać ból przewlekły

  Większość osób zna sytuację gdy podczas stresujących okoliczności doświadczamy bolesnego skurczu. Jeśli stres emocjonalny towarzyszący np. trudnej sytuacji w pracy czy w relacjach rodzinnych, się przedłuża, nasz organizm broni się poprzez skurczenie mięśni. W ten sposób może pojawić się chroniczny ból, którego przyczyn często błędnie upatruje się w schorzeniach czy urazach ciała a za niego może być odpowiedzialny stres.
 • Sposób na niezapomniany ślub? Oto on

  Państwo młodzi postanowili dodać do tego stresującego dnia trochę rozrywki, by rozładować emocje. Użyli do tego wózka oraz łańcucha. Jak wyszło? Przekonajcie się sami.
 • Stres w pracy kosztuje blisko 10 mld zł

  Niemal 1/3 ankietowanych (27,9%) nie pamięta, co robiła poprzedniego dnia w pracy. Ponad połowa pracowników polskich organizacji myśli o pracy, kiedy jest w domu, a aż 42,2% zdaje sobie sprawę, że ich obecny sposób działania zawodowego wpływa negatywnie na ich zdrowie. Wszechobecna multizadaniowość sprawia, że tracimy na nieefektywną pracę w konsekwencji blisko 1/3 dnia, a firmy częściej płacą swoim pracownikom nie za efektywnie wykonaną pracę, ale za bycie w stanie ciągłego rozproszenia – pokazały wyniki raportu „Praca, moc, energia w polskich firmach” opublikowanego przez firmę Human Power.
 • Antystresowy olejek do kąpieli

  Stres - to prawdziwa zmora ludzi XXI wieku. Wszyscy właściwie bezustannie jesteśmy w nerwach, co szybko odbija się na naszym zdrowiu - jesteśmy spięci, rozdrażnieni, trudniej się nam skupić i jesteśmy mniej efektywni. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by codziennie obniżyć poziom zestresowania - idealny w tym celu będzie antystresowy olejek, którego możecie dodać do kąpieli! Zobaczcie, jak go zrobić.