stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (42)

 • UOKiK: Banki przerzucają całe ryzyko na klientów

  UOKiK: Banki przerzucają całe ryzyko na klientów

  Nie rozumiem, dlaczego w projekcie rekomendacji KNF opcja "klucz za dług" jest skierowana tylko do bogatszych klientów - mówi w rozmowie z Interią Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd chce, żeby klient z góry znał warunki odnowienia oprocentowania i domaga się wyrzucenia zapisów, które przenoszą całe ryzyko na klientów.
 • Glapiński: nie ma zmian w sposobie rozumienia celu inflacyjnego NBP

  Glapiński: nie ma zmian w sposobie rozumienia celu inflacyjnego NBP

  Nie nastąpiły żadne zmiany dotyczące poziomu oraz sposobu rozumienia celu inflacyjnego NBP - poinformował PAP Biznes prezes NBP Adam Glapiński, w odpowiedzi na zadane pytania. Dodał, że symetryczność przedziału odchyleń od celu wskazuje na takie samo traktowanie odchylenia inflacji poniżej lub powyżej celu.
 • RPP: Niska wrażliwość na wyższe ceny ropy i energii?

  RPP: Niska wrażliwość na wyższe ceny ropy i energii?

  RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, a retoryka prezesa NBP pozostała gołębia. W komunikacie po posiedzeniu wskazano, że wzrost inflacji związany jest z wyższymi cenami ropy, a równoważy go niższa inflacja bazowa odzwierciedlająca m.in. słabszą presję cenową w Europie zachodniej. Prezes NBP Adam Glapiński powtórzył, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca 2019, nie wypowiadał się na temat perspektyw na 2020 rok.
 • Stopy procentowe bez zmian do końca obecnej kadencji RPP

  Stopy procentowe bez zmian do końca obecnej kadencji RPP

  Stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej - ocenił w tym tygodniu w wypowiedzi dla PAP Biznes Eryk Łon, członek RPP. Jego zdaniem, w razie spowolnienia gospodarczego bank centralny powinien rozważyć zastosowanie instrumentów niestandardowych, w tym kredytowych.
 • Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy

  Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy

  Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 2,0-2,25 proc. - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed utrzymali prognozy czterech podwyżek stóp w całym 2018 r. oraz kolejnych trzech w 2019 r.
 • Rynek czeka już na Fed

  Rynek czeka już na Fed

  Poniedziałkowa sesja na rynku akcyjnym miała raczej płaski przebieg, a indeksy korygowały się po ubiegłotygodniowych wzrostach w związku z porzuceniem przez Chiny rozmów handlowych z USA.
 • Należy powrócić do konwencjonalnej polityki monetarnej - Fed

  Należy powrócić do konwencjonalnej polityki monetarnej - Fed

  Przyszły tydzień przyniesie nie tylko szereg interesujących danych, ale również decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Rynek spodziewa się podwyżki od dłuższego czasu, stąd reakcja dolara może być ograniczona.
 • Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji (CTB) podwyższył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 625 pb do 24,0 proc. - poinformował bank w komunikacie.
 • Kryzys na rynkach wschodzących, Stany Zjednoczone w zawieszeniu

  Kryzys na rynkach wschodzących, Stany Zjednoczone w zawieszeniu

  Dla wielu osób to pierwszy tydzień powrotu do pracy po wakacyjnym relaksie. W związku z tym uważam, że naszym obowiązkiem jest jasno podkreślić sytuację na rynku: to początek od dawna oczekiwanego załamania spowodowanego przez ten sam pieniądz, który tak bardzo pomógł gospodarkom starego i nowego świata w czasie kryzysu w latach 2007-2008.
 • Spadek inflacji może być mylący

  Spadek inflacji może być mylący

  Wszystko wskazuje na to, że inflacja osiągnęła w lipcu swój tegoroczny szczyt. W kolejnych miesiącach będzie coraz słabsza, być może spadając pod koniec roku nawet poniżej 1,5 proc. Ta tendencja nie powinna jednak zmylić czujności, bo wkrótce wzrost cen może odrodzić się ze zdwojoną siłą.

Filmy - Stopy procentowe (27)

 • Czy gospodarka powróci do stanu kryzysowego?

  Gospodarka europejska znajduje się w świetnej kondycji, z czego korzysta także Polska. W dobrej kondycji jest Azja, a także USA. Obraz jest dość sielankowy, a co może go zniszczyć? - Jest szansa, że 2018 r. znów będzie dobry, bo gospodarka sama się napędza dotychczasowymi dobrymi wynikami - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Jednak zawsze może wydarzyć się coś, co ten mechanizm zakłóci.
 • "Dla banków oprocentowanie lokat jest wciąż wysokie, dlatego nie są zainteresowane środkami klientów"

  Stopy procentowe mają być niezmienne w kolejnych kwartałach, zarówno w Polsce jak i w strefie euro. W związku z tym oprocentowanie lokat klientów detalicznych nadal będzie spadać. Wkrótce może osiągnąć poziom 1% i dalej się obniżać. Według eksperta z NDM, banki mogłyby odwrócić ten proces, ale to im się nie opłaca. Od momentu wprowadzenia podatku bankowego, depozyty stały się dla nich bowiem zbyt dużym obciążeniem.
 • Inwestuj, póki warto. Stopy procentowe mogą wkrótce wzrosnąć

  Niskie stopy procentowe i inflacja, bardzo dobra kondycja rynku pracy, spodziewany wzrost wynagrodzeń – to wszystko sprawia, że chętnie wydajemy pieniądze na dobra konsumpcyjne i inwestujemy. Aż tak korzystna sytuacja dla gospodarstw domowych jak teraz nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Kiedy można się spodziewać jej pogorszenia?
 • SEG: Przy niskich stopach procentowych spółkom nie opłaca się emitować akcji

  Niskie stopy procentowe skłaniają spółki raczej do emisji obligacji niż nowych akcji. Część z nich w ogóle nie szuka nowego kapitału, bo ma potrzebne pieniądze. Nieatrakcyjne oprocentowanie lokat mogłoby wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestorów giełdą, ale brakuje impulsu popytowego, który dałby początek zakupom i za którym podążyliby kolejni gracze. – Rynek akcji nie wygląda zbyt różowo – podkreśla dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. – W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której przy tak niskich stopach procentowych, jakie są, bardzo trudno jest znaleźć matematyczne uzasadnienie dla emisji akcji. Dlatego spółki raczej kierują się w kierunku obligacji i na tym rynku widziałbym w szczególności duży potencjał wzrostu.