stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (1838)

 • UOKiK: Zmiana stóp procentowych powinna wpływać na oprocentowanie kredytów

  UOKiK: Zmiana stóp procentowych powinna wpływać na oprocentowanie kredytów

  Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych o np. WIBOR - przekonuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 • Wycofujesz pieniądze z banku? Uważaj!

  Wycofujesz pieniądze z banku? Uważaj!

  Niebawem w Polsce wyrosną piramidy. To nie będą piramidy egipskie, choć Polska pustynnieje, a Egipcjanie budowali piramidy na pustyni. Ale mogą być równie wielkie. Będą to piramidy finansowe. Zdesperowani ciułacze, patrząc jak ich oszczędności w bankach warte są coraz mniej, zaczną powierzać pieniądze oszustom. Być może to już się dzieje.
 • Fed straszy wirusem i dosypie dolarów

  Fed straszy wirusem i dosypie dolarów

  Głównym przesłaniem wczorajszego komunikatu Fed po posiedzeniu było stwierdzenie, że pandemia nadal stanowi znaczne ryzyko dla gospodarki. W ocenie FOMC losy amerykańskiej gospodarki wciąż będą zależeć od dalszego przebiegu pandemii. Rezerwa Federalna jest nieustannie zdeterminowana, aby wykorzystać pełen zakres narzędzi wsparcia gospodarki.
 • Czy Fed pogrąży dolara?

  Czy Fed pogrąży dolara?

  ​W środę dolar próbuje powracać do osłabienia po wtorkowym odbiciu po kilku dniach spadków. Inwestorzy czekają na wieczorny komunikat po posiedzeniu FED, chociaż nie oczekuje się wiele. Potencjalne zmiany w tzw. forward guidance mogą pojawić się najwcześniej we wrześniu, a teraz Jerome Powell może nie być nazbyt wylewny. Ciekawsze mogą okazać się zapiski z dyskusji (tzw. minutes), ale te poznamy dopiero w połowie sierpnia.
 • Kursy walut: Giełdy czekają na Fed

  Kursy walut: Giełdy czekają na Fed

  Dziś o 20.00 kluczową decyzję ws. polityki monetarnej podejmie Rezerwa Federalna USA. Analitycy nie spodziewają się zmian wysokości stóp procentowych. - Lipcowe posiedzenie FOMC powinno rozpocząć okres od sierpnia do połowy września, w którym rynki powinny wyceniać coraz bardziej gołębią, przyszłościową politykę Fed za pomocą niższych realnych stóp procentowych - napisali w raporcie stratedzy Morgan Stanley.
 • Optymizm przed FED

  Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy analizują wyniki za II kwartał. Ważny jest w tym tygodniu środowy Fed.
 • Czas szykować się na wyższe opłaty w bankach

  Czas szykować się na wyższe opłaty w bankach

  Czy banki wprowadzą opłaty za prowadzenie rachunku i wiele jeszcze innych za korzystanie z ich usług? "Jest to nieuniknione" - potwierdza prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz. Na razie przynajmniej nie ma mowy o tym, żebyśmy dopłacali do zgromadzonych w banku pieniędzy, choć tak jest już w wielu krajach.
 • Żyżyński: Nie ma potrzeby ani sensu, żeby obniżać stopę do zera

  Żyżyński: Nie ma potrzeby ani sensu, żeby obniżać stopę do zera

  Możliwy jest scenariusz, że dług publiczny Polski przekroczy 60 proc. naszego PKB - twierdzi profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i były członek Rady Polityki Pieniężnej Stanisław Owsiak. A przekroczenia tej granicy zabrania Konstytucja. Rządzący PiS będzie miał wtedy problem.
 • NBP: Raport o inflacji za lipiec 2020

  NBP: Raport o inflacji za lipiec 2020

  Jak wynika z najnowszego "Raportu o inflacji" NBP. Bilans czynników niepewności w przypadku PKB oraz - inflacji CPI wskazuje na bardziej prawdopodobne ukształtowanie się tych kategorii poniżej scenariusza centralnego projekcji. Czynniki podwyższające obecnie inflację będą jednak stopniowo ustępować i w średnim horyzoncie inflacja obniży się, kształtując się do końca horyzontu projekcji poniżej 2,5 proc. Najniższy poziom inflacja osiągnie w 2021 r. ze względu na wciąż relatywnie słabą w tym czasie presję popytową oraz spadek jednostkowych kosztów pracy.
 • Rynek walut: EBC w cieniu szczytu

  Rynek walut: EBC w cieniu szczytu

  ​Czwartek przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku - rollercoaster z ostatnich dni trwa nadal. Amerykańska waluta była mocniejsza już wczoraj wieczorem, co można zarówno wytłumaczyć lepszymi danymi makro z USA (indeks New York Empire State, produkcja przemysłowa), ale i też "starymi" obawami, czyli wątkiem COVID-19, czy też relacjami USA-Chiny.

Filmy - Stopy procentowe (34)

 • Stopy procentowe w Polsce spadną poniżej zera?

  Istnieje ryzyko, że RPP podejmie decyzję o obniżeniu stóp procentowych poniżej zera w celu wspierania niekonwencjonalnych działań banku centralnego. Podwyżki stóp procentowych nie wcześniej niż w listopadzie 2022 r.
 • Jakie będą skutki rekordowych obniżek stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w takim samym stopniu jak kilka dni wcześniej zrobił to nagle Fed. Z analizy skutków wcześniejszych takich obniżek wynika, że nie musi to ożywiać gospodarki, natomiast inwestorzy będą kupować złoto.
 • Strach wśród inwestorów podbija cenę złota. Jak daleka droga do historycznego rekordu?

  Złoto konsoliduje się po dwóch tygodniach wzrostów. Możliwe są niewielkie spadki cen. Jednak narastający strach wśród inwestorów powinien długoterminowo windować cenę tego metalu szlachetnego. Przełom lipca i sierpnia przyniósł bardzo duże wzrosty cen ze względu na cięcie stóp procentowych przez Fed. W ciągu miesiąca były to wzrosty o 10 proc. I złoto osiągnęło cenę ponad 1 500 USD za uncję.
 • Czy FED podetnie skrzydła dolarowi?

  Wielkimi krokami zbliża się posiedzenie FED, na którym ma nastąpić pierwsza od wielu lat obniżka stóp procentowych. To ruch o tyle ciekawy, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku FED podnosił stopy procentowe. Ta decyzja może odbić się na kursie dolara.