stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (42)

 • Prognozowanie ścieżki stóp procentowych rodzi problemy

  Prognozowanie ścieżki stóp procentowych rodzi problemy

  Prognozowanie ścieżki stóp procentowych w projekcji inflacji rodzi problemy w komunikacji banku centralnego z otoczeniem - wynika z piątkowej wypowiedzi dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotra Szpunara.
 • Członek RPP: Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego

  Członek RPP: Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego

  Przyspieszenie inflacji, zasygnalizowane przez Główny Urząd Statystyczny, może się okazać początkiem szybszego wzrostu cen, który skutkować będzie podniesieniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Eugeniusza Gatnara taki scenariusz był do przewidzenia. Polskiej gospodarce nie zagraża rzekome spowolnienie światowych gospodarek, a PKB w naszym kraju przekroczy 4 proc. także w tym roku.
 • Prognozy Saxo - nie da się walczyć z grawitacją

  Prognozy Saxo - nie da się walczyć z grawitacją

  W ciągu ostatnich sześciu miesięcy miała miejsce gruntowna zmiana globalnego otoczenia makroekonomicznego, co wiązało się z istotnymi konsekwencjami zarówno dla Azji, jak dla całego świata. Cykl podwyżek stóp procentowych przyjęty przez Fed został już całkowicie porzucony i przebity osikowym kołkiem - z oczekiwanych dwóch podwyżek w 2019 r.
 • Stopy procentowe w USA bez zmian. Fed powtarza, że będzie cierpliwy

  Stopy procentowe w USA bez zmian. Fed powtarza, że będzie cierpliwy

  Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. W komunikacie podtrzymano założenie o "cierpliwości" przy podejmowaniu przyszłych decyzji ws. stóp procentowych.
 • EBC utrzymał stopy proc. bez zmian, potwierdził brak podwyżek do końca 2019 r.

  EBC utrzymał stopy proc. bez zmian, potwierdził brak podwyżek do końca 2019 r.

  Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał też forward guidance dla stóp proc. - pozostaną one bez zmian co najmniej do końca 2019 r. Decyzja EBC o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku.
 • RPP pozostawiła stopy proc. NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna 1,50 proc.

  RPP pozostawiła stopy proc. NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna 1,50 proc.

  Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.
 • Mocne zaskoczenie na kiwi

  Mocne zaskoczenie na kiwi

  Nowa Zelandia: Bank centralny Nowej Zelandii utrzymał wczoraj późnym wieczorem poziom głównej stopy OCR (1,75 proc.), ale nieoczekiwanie zmienił treść komunikatu na "gołębi" - obniżka stóp jest bardziej prawdopodobnym kolejnym ruchem, niż podwyżka.
 • Po decyzji Fed: Obawy o globalną gospodarkę mogą osłabiać złotego

  Po decyzji Fed: Obawy o globalną gospodarkę mogą osłabiać złotego

  Rezerwa Federalna USA (Fed) zapowiedziała, że będzie ostrożna przy podejmowaniu decyzji o ewentualnych dalszych podwyżkach stóp procentowych, a także podała termin zakończenia procesu "zacieśniania ilościowego".
 • Stopy w USA bez zmian, Fed sygnalizuje brak podwyżek w 2019 r.

  Stopy w USA bez zmian, Fed sygnalizuje brak podwyżek w 2019 r.

  Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Mediana prognoz członków Fed nie przewiduje podwyżek stóp proc. w 2019 r., natomiast w 2020 r. możliwa jest jedna podwyżka stóp proc. Fed podał też, że z końcem września zakończy redukcję sumy bilansowej.
 • Fed zmienia nastawienie do stóp procentowych!

  Fed zmienia nastawienie do stóp procentowych!

  Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Fed zapowiedział zmiany w polityce monetarnej. Obecnie nie jest planowana żadna podwyżka stóp w tym roku! Zdaniem analityków to wyraźny zwrot w polityce monetarnej. Co więcej, obecnie jest planowana co najwyżej jedna podwyżka do końca cyklu.

Filmy - Stopy procentowe (29)

 • Niższe stopy procentowe, tańsze kredyty

  Stopy procentowe na razie pozostają bez zmian, stopa referencyjna wynosi 1,50%, jednak wypowiedź Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego wskazuje na to, że wszystko może się zmienić. Czy informacja o potencjalnych obniżkach stóp procentowych w Polsce to dobra wiadomość dla kredytobiorców? - Obniżka stóp procentowych może nastąpić, ale tylko wtedy, gdy bardzo mocno pogorszy się koniunktura w Polsce. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, w którym stopy procentowe zostaną na takim samym lub zbliżonym poziomie - mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 • Mogliśmy zarobić o 44 mld zł więcej na odsetkach

  Z danych NBP na koniec 2018 r. wynika, że Polacy trzymali na lokatach aż 273 mld zł. Przy przeciętnym oprocentowaniu na poziomie 4,7% oznaczałoby to zysk na poziomie 12,8 mld zł, czyli po opodatkowaniu 10,4 mld zł. Aż tyle posiadacze lokat mogliby zarobić
 • Czy gospodarka powróci do stanu kryzysowego?

  Gospodarka europejska znajduje się w świetnej kondycji, z czego korzysta także Polska. W dobrej kondycji jest Azja, a także USA. Obraz jest dość sielankowy, a co może go zniszczyć? - Jest szansa, że 2018 r. znów będzie dobry, bo gospodarka sama się napędza dotychczasowymi dobrymi wynikami - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Jednak zawsze może wydarzyć się coś, co ten mechanizm zakłóci.
 • "Dla banków oprocentowanie lokat jest wciąż wysokie, dlatego nie są zainteresowane środkami klientów"

  Stopy procentowe mają być niezmienne w kolejnych kwartałach, zarówno w Polsce jak i w strefie euro. W związku z tym oprocentowanie lokat klientów detalicznych nadal będzie spadać. Wkrótce może osiągnąć poziom 1% i dalej się obniżać. Według eksperta z NDM, banki mogłyby odwrócić ten proces, ale to im się nie opłaca. Od momentu wprowadzenia podatku bankowego, depozyty stały się dla nich bowiem zbyt dużym obciążeniem.