stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (41)

 • Inflacja w Polsce w najbliższych latach będzie rosła, ryzyko wzrostu stóp proc. niedoceniane

  W najbliższych latach dynamika PKB w Polsce spowolni i wyniesie odpowiednio: 4,4 proc. w 2018 r., 3,6 proc. w 2019 r., 3,2 proc. w 2020 r. i 2,9 proc. w 2021 r., inflacja będzie rosła - prognozują eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego. W ich ocenie, ryzyko wzrostu stóp proc. w Polsce jest obecnie niedoceniane.
 • EBC rozczarował inwestorów

  EBC rozczarował inwestorów

  W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie EBC. Choć parametry polityki monetarnej pozostały niezmienione, w komunikacie po posiedzeniu znalazły się istotne zmiany dotyczące jej perspektyw. Zgodnie z komunikatem, EBC obecnie oczekuje, że "stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do lata 2019 r., a w każdym razie tak długo jak będzie do konieczne" (tzw. forward guidance).
 • Polskie obligacje w cenie, inflacja w ryzach

  Polskie obligacje w cenie, inflacja w ryzach

  Europejski Bank Centralny do końca tego roku skończy z dostarczaniem na rynek nowej gotówki poprzez skup aktywów. Początkowo, do września nowe zakupy będę zmniejszone do 15 mld EUR, a następnie wstrzymane całkowicie.
 • EBC zostawia stopy procentowe bez zmian

  EBC zostawia stopy procentowe bez zmian

  Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zamierza zakończyć program QE (skupu aktywów) z końcem grudnia 2018 r., obniżając od października miesięczną skalę skupu aktywów - wynika z komunikatu po posiedzeniu banku. Bank zamierza utrzymać stopy proc. na obecnym poziomie co najmniej do lata 2019 r.
 • Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy!

  Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy!

  Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami podniosła stopy procentowe o 25 pb do 1,75-2,0 proc., to już drugi raz w bieżącym roku i siódma podwyżka od kryzysu finansowego. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 r. do czterech z szacowanych poprzednio trzech. W górę zrewidowano prognozy inflacji, obniżono szacunki bezrobocia.
 • RPP pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

  RPP pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

  Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.
 • Środa i piątek będzie kluczowa dla złotego?

  Środa i piątek będzie kluczowa dla złotego?

  Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, oraz piątkowa aktualizacja ratingu długu Polski przez agencję Fitch. Oczekujemy, że RPP zadecyduje na nim o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Nie wykluczamy podniesienia oceny ratingowej Polski
 • RPP zapowiada stabilizację stóp. Złoty odreagowywuje

  RPP zapowiada stabilizację stóp. Złoty odreagowywuje

  Poprawa sentymentu związana m.in. z uspokojeniem sytuacji we Włoszech może sprzyjać umocnieniu złotego oraz spadkom rentowności polskich obligacji - oceniają ekonomiści.
 • Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Filmy - Stopy procentowe (27)

 • Czy gospodarka powróci do stanu kryzysowego?

  Gospodarka europejska znajduje się w świetnej kondycji, z czego korzysta także Polska. W dobrej kondycji jest Azja, a także USA. Obraz jest dość sielankowy, a co może go zniszczyć? - Jest szansa, że 2018 r. znów będzie dobry, bo gospodarka sama się napędza dotychczasowymi dobrymi wynikami - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Jednak zawsze może wydarzyć się coś, co ten mechanizm zakłóci.
 • "Dla banków oprocentowanie lokat jest wciąż wysokie, dlatego nie są zainteresowane środkami klientów"

  Stopy procentowe mają być niezmienne w kolejnych kwartałach, zarówno w Polsce jak i w strefie euro. W związku z tym oprocentowanie lokat klientów detalicznych nadal będzie spadać. Wkrótce może osiągnąć poziom 1% i dalej się obniżać. Według eksperta z NDM, banki mogłyby odwrócić ten proces, ale to im się nie opłaca. Od momentu wprowadzenia podatku bankowego, depozyty stały się dla nich bowiem zbyt dużym obciążeniem.
 • Inwestuj, póki warto. Stopy procentowe mogą wkrótce wzrosnąć

  Niskie stopy procentowe i inflacja, bardzo dobra kondycja rynku pracy, spodziewany wzrost wynagrodzeń – to wszystko sprawia, że chętnie wydajemy pieniądze na dobra konsumpcyjne i inwestujemy. Aż tak korzystna sytuacja dla gospodarstw domowych jak teraz nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Kiedy można się spodziewać jej pogorszenia?
 • SEG: Przy niskich stopach procentowych spółkom nie opłaca się emitować akcji

  Niskie stopy procentowe skłaniają spółki raczej do emisji obligacji niż nowych akcji. Część z nich w ogóle nie szuka nowego kapitału, bo ma potrzebne pieniądze. Nieatrakcyjne oprocentowanie lokat mogłoby wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestorów giełdą, ale brakuje impulsu popytowego, który dałby początek zakupom i za którym podążyliby kolejni gracze. – Rynek akcji nie wygląda zbyt różowo – podkreśla dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. – W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której przy tak niskich stopach procentowych, jakie są, bardzo trudno jest znaleźć matematyczne uzasadnienie dla emisji akcji. Dlatego spółki raczej kierują się w kierunku obligacji i na tym rynku widziałbym w szczególności duży potencjał wzrostu.