stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (1941)

 • Kursy walut: Dane o inflacji wzmocniły złotego

  Kursy walut: Dane o inflacji wzmocniły złotego

  Kurs złotego w mijającym tygodniu wzmocnił się pod wpływem doniesień o rosnącej inflacji na świecie i w naszym regionie oraz obaw o możliwe podwyżki stóp procentowych - powiedział PAP Arkadiusz Trzciołek, strateg rynku walutowego PKO BP.
 • Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  W kwietniu Polacy kupili obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości prawie 3,9 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Oszczędzający szukają sposobu na uchronienie pieniędzy przed rosnącą inflacją. Obligacje skarbowe (zwłaszcza te o stałym oprocentowaniu), choć bezpieczne, niestety nie chronią przed inflacyjnymi stratami. GUS właśnie podał tzw. szybki odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) - w kwietniu sięgnęła 4,3 proc. licząc rok do roku.
 • Rynki: Inflacja straszy w USA

  Rynki: Inflacja straszy w USA

  ​Najwyższa od połowy lat 90-tych. Tak na ten moment prezentuje się inflacja bazowa w USA. Choć wywołana częściowo czynnikami przejściowymi jest dużo wyższa niż większość oczekiwała ekonomistów. Życie przedstawicieli Rezerwy Federalnej właśnie mocno się skomplikowało.
 • Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową

  Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową

  Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Zgodnie z przewidywaniami analityków Bank Anglii nie zmienił także wartości programu skupu obligacji, która wynosi 895 miliardów funtów.
 • RPP dostrzega ryzyko wzrostu inflacji, stopy stoją w miejscu

  RPP dostrzega ryzyko wzrostu inflacji, stopy stoją w miejscu

  Choć stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian, to Rada Polityki Pieniężnej zwraca już uwagę na wzrost cen i ocenia, że roczny wskaźnik inflacji w najbliższych miesiącach utrzymywać się może powyżej 3,5 proc., czyli górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego 2,5 proc. To wystarczyło, by dyskusja o podwyżkach stóp na nowo przybrała na sile. Co sądzi w tej sprawie prezes NBP? W piątek po godz. 15 w Interii relacja "na żywo" z konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.
 • Kursy walut: Złoty wsłuchuje się w RPP

  Kursy walut: Złoty wsłuchuje się w RPP

  Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi test okolic 1,20 USD na eurodolarze oraz podbicie presji podażowej wokół PLN.
 • Będziemy z tym żyć. Czas wysokiej inflacji i wielkiego długu

  Będziemy z tym żyć. Czas wysokiej inflacji i wielkiego długu

  To jest pewne jak w banku, a dokładnie jak w Narodowym Banku Polskim - stopy procentowe nie zostaną dziś zmienione. Polityka NBP i rządu zapewne przysłuży się szybkiemu, pocovidowemu ożywieniu koniunktury, ale ma swoją cenę - jesteśmy skazani na duży wzrost inflacji i długu publicznego. Dynamikę cen mamy najwyższą w UE, a zadłużenie kraju w przeliczeniu na jednego obywatela wzrośnie w tym roku do 39 tysięcy złotych.
 • Dzięki czemu bogaci się bogacą?

  Dzięki czemu bogaci się bogacą?

  Banki centralne w zasadzie nieprzerwanie od 2009 roku utrzymują "zerowe" stopy procentowe, żeby nie dać się gospodarkom pogrążyć w kryzysie. Komu to służy - zadali sobie pytanie duńscy naukowcy? Okazuje się, że łagodna polityka pieniężna najbardziej służy bogatym. I pogłębia i tak już gigantyczne nierówności.
 • EBC pozostawił stopy bez zmian

  EBC pozostawił stopy bez zmian

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów zdecydowała utrzymać bardzo łagodne nastawienie swojej polityki pieniężnej. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – stwierdziła dziś rada, organ decydujący o polityce monetarnej strefy euro.
 • ​Wraca optymizm na ryzyko?

  ​Wraca optymizm na ryzyko?

  Apetyt na ryzyko wrócił na rynki, pozwalając na przerwanie dwudniowej serii spadków na giełdach. Podczas gdy obraz walki z pandemią wysyła mieszane sygnały, inwestorzy zdają się odczytywać sytuację od strony szklanki do połowy pełnej. W międzyczasie banki centralne skupiają uwagę - dziś decyzja EBC.

Filmy - Stopy procentowe (38)