stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (42)

 • Pora na pauzę w cyklu podwyżek stóp procentowych w Czechach

  Pora na pauzę w cyklu podwyżek stóp procentowych w Czechach

  W ubiegłym tygodniu zarząd Narodowego Banku Czech (CNB) podjął decyzję o podwyżce dwutygodniowej stopy REPO (dalej stopy procentowej) z 1,50% do 1,75%. Taka decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami i wypowiedziami przedstawicieli CNB w ostatnich tygodniach. Poniżej przedstawiamy nasz scenariusz dotyczący perspektyw polityki pieniężnej w Czechach i spójny z nim scenariusz dla kursu złotego względem korony czeskiej.
 • Stopy procentowe w Polsce bez zmian

  Stopy procentowe w Polsce bez zmian

  Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Tak postanowiła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Zdaniem NBP ścieżka inflacji w 2019 r. została - w porównaniu z projekcją lipcową - zrewidowana wyraźnie w górę, co było związane głównie z wyższą oczekiwaną dynamiką cen nośników energii.
 • Raty kredytów hipotecznych mogą drastycznie wzrosnąć

  Raty kredytów hipotecznych mogą drastycznie wzrosnąć

  Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych nie jest dane raz na zawsze - przestrzegają analitycy. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu kredytobiorcy mogą już niedługo spłacać raty od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent wyższe.
 • Polacy i Finowie najbardziej narażeni na wzrost rat kredytowych

  Polacy i Finowie najbardziej narażeni na wzrost rat kredytowych

  W wielu krajach obowiązują obecnie najniższe stopy procentowe w historii. Ten okres jednak się kończy i np. USA czy Czechy już zaczęły je podnosić. Inne kraje dopiero to czeka. Będzie to szczególnie bolesne dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Niektórzy są jednak do tego przygotowani. W Belgii większość udzielanych obecnie kredytów ma oprocentowania stałe na okres ponad 10 lat. Z analizowanych przez Expandera piętnastu krajów najgorzej wypada Polska i Finlandia, gdzie niemal wszystkie wypłacane obecnie kredyty mieszkaniowe mają oprocentowanie zmienne.
 • Polską gospodarkę czekają cztery ciosy

  Polską gospodarkę czekają cztery ciosy

  Polska gospodarka może doświadczyć w najbliższym czasie serii szoków inflacyjnych wynikających z rosnących cen energii elektrycznej, gazu, żywności oraz ciasnego rynku pracy - ocenili wczoraj raporcie ekonomiści banku Citi Handlowego. Ich zdaniem, w I poł. 2019 r. inflacja CPI wzrośnie w okolice 3 proc.
 • RPP za stabilizacją stóp. Uwaga na ceny energii

  RPP za stabilizacją stóp. Uwaga na ceny energii

  Większość członków RPP uważa, że stabilizacja stóp w kolejnych kwartałach sprzyja realizacji celu inflacyjnego - wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. RPP na ostatnim październikowym posiedzeniu nie zmieniła stóp. Rada przeprowadziła dyskusję na temat rosnących cen energii. Ich zadaniem wzrost cen energii może podwyższać inflację w krótkim, ale także w dłuższym okresie.
 • Wiosną inflacja w Polsce przekroczy 2,5 proc., czyli cel inflacyjny

  Wiosną inflacja w Polsce przekroczy 2,5 proc., czyli cel inflacyjny

  Zapowiadane podwyżki cen prądu spowodują wyższą inflację. Wiosną przekroczy ona 2,5 proc. Czy należy spodziewać się, że RPP podwyższy wtedy stopy procentowe i kredyty podrożeją?
 • W polityce pieniężnej bez zmian przez najbliższe kwartały - Ancyparowicz, RPP

  W polityce pieniężnej bez zmian przez najbliższe kwartały - Ancyparowicz, RPP

  W polityce pieniężnej przez najbliższe kwartały nie powinny dokonać się żadne istotne zmiany, a obecny poziom stóp procentowych jest optymalny - zapowiedziała Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Poinformowała, że RPP pracuje nad niestandardowymi działaniami na wypadek odwrócenia się trendu koniunktury.
 • Niektórzy bankierzy chcą dalszych podwyżek stóp - minutki Fed

  Niektórzy bankierzy chcą dalszych podwyżek stóp - minutki Fed

  Kilkoro członków FOMC uważa za konieczne kontynuowanie podwyżek stóp procentowych w długim okresie - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.
 • Są przesłanki za obniżką stóp - Żyżyński, RPP

  Są przesłanki za obniżką stóp - Żyżyński, RPP

  Nie ma obecnie przesłanek, by zmieniać poziom stóp procentowych - powiedział PAP Biznes Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jego zdaniem, widać pewne przesłanki do obniżki stóp, a ich podwyżka mogłaby nastąpić wyłącznie w przypadku nadmiernego wzrostu popytu na kredyt.

Filmy - Stopy procentowe (27)

 • Czy gospodarka powróci do stanu kryzysowego?

  Gospodarka europejska znajduje się w świetnej kondycji, z czego korzysta także Polska. W dobrej kondycji jest Azja, a także USA. Obraz jest dość sielankowy, a co może go zniszczyć? - Jest szansa, że 2018 r. znów będzie dobry, bo gospodarka sama się napędza dotychczasowymi dobrymi wynikami - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Jednak zawsze może wydarzyć się coś, co ten mechanizm zakłóci.
 • "Dla banków oprocentowanie lokat jest wciąż wysokie, dlatego nie są zainteresowane środkami klientów"

  Stopy procentowe mają być niezmienne w kolejnych kwartałach, zarówno w Polsce jak i w strefie euro. W związku z tym oprocentowanie lokat klientów detalicznych nadal będzie spadać. Wkrótce może osiągnąć poziom 1% i dalej się obniżać. Według eksperta z NDM, banki mogłyby odwrócić ten proces, ale to im się nie opłaca. Od momentu wprowadzenia podatku bankowego, depozyty stały się dla nich bowiem zbyt dużym obciążeniem.
 • Inwestuj, póki warto. Stopy procentowe mogą wkrótce wzrosnąć

  Niskie stopy procentowe i inflacja, bardzo dobra kondycja rynku pracy, spodziewany wzrost wynagrodzeń – to wszystko sprawia, że chętnie wydajemy pieniądze na dobra konsumpcyjne i inwestujemy. Aż tak korzystna sytuacja dla gospodarstw domowych jak teraz nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Kiedy można się spodziewać jej pogorszenia?
 • SEG: Przy niskich stopach procentowych spółkom nie opłaca się emitować akcji

  Niskie stopy procentowe skłaniają spółki raczej do emisji obligacji niż nowych akcji. Część z nich w ogóle nie szuka nowego kapitału, bo ma potrzebne pieniądze. Nieatrakcyjne oprocentowanie lokat mogłoby wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestorów giełdą, ale brakuje impulsu popytowego, który dałby początek zakupom i za którym podążyliby kolejni gracze. – Rynek akcji nie wygląda zbyt różowo – podkreśla dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. – W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której przy tak niskich stopach procentowych, jakie są, bardzo trudno jest znaleźć matematyczne uzasadnienie dla emisji akcji. Dlatego spółki raczej kierują się w kierunku obligacji i na tym rynku widziałbym w szczególności duży potencjał wzrostu.