stopy procentowe

Artykuły - Stopy procentowe (1810)

 • Czy RPP zrobi nam niespodziankę?

  Czy RPP zrobi nam niespodziankę?

  19 ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów oczekuje, że RPP na posiedzeniu w maju utrzyma obecny poziom stóp procentowych, po tym jak referencyjna stopa procentowa została obniżona w marcu i kwietniu łącznie o 100 pb, w krokach po 50 pb., do 0,5 proc. 18 z 20 ekonomistów spodziewa się stabilizacji stóp do końca 2020 r., a 17 nie spodziewa się zmian stopy referencyjnej do końca 2021 r.
 • Złoty najmocniejszy od połowy marca

  Złoty najmocniejszy od połowy marca

  Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.
 • Amazon i Facebook najdrożsi w historii

  Amazon i Facebook najdrożsi w historii

  ​Środowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane wzrosty, a S&P 500 jest już najwyżej od początku marca. Inwestorzy cały czas liczą na sprawne "odmrażanie" gospodarek, które zostały wstrzymane w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Amazon i Facebook ustanowiły historyczne maksima.
 • Prezes Fed: Szczepionka przeciwko koronawirusowi konieczna dla ożywienia gospodarczego

  Prezes Fed: Szczepionka przeciwko koronawirusowi konieczna dla ożywienia gospodarczego

  ​Prezes Fed Jerome Powell oświadczył we wtorek, że ożywienie amerykańskiej gospodarki może nastąpić dopiero w przyszłym roku i, aby było pełne, konieczne jest pojawienie się szczepionki przeciwko koronawirusowi, by przywrócić konsumentom poczucie spokoju i pewności. Rezerwa Federalna USA i Kongres mogą zapewnić większą pomoc dla gospodarki, która zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa - powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas przesłuchania przed Komisją Bankową Senatu USA.
 • Ekspert: RPP obniży w maju stopy procentowe

  Ekspert: RPP obniży w maju stopy procentowe

  Według Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, Rada Polityki Pieniężnej obniży w maju stopy procentowe. Pozostaną one na poziomie bliskim zera przez długi czas.
 • Szef Fed straszy rynki

  Szef Fed straszy rynki

  ​Na otwarciu nowego tygodnia dolar jest nieco słabszy względem głównych walut za sprawą ciut lepszego sentymentu podczas handlu w Azji. Wprawdzie relacje amerykańsko-chińskie nadal są dość napięte po tym, jak w piątek Donald Trump zapowiedział znaczące ograniczenia wobec koncernu Huawei, a w weekend strona chińska odpowiedziała, ze zrobi wszystko, aby bronić swoich interesów, to inwestorzy skupili się na sygnałach płynących z FED, oraz Ludowego Banku Chin.
 • Fed składa nowe obietnice?

  Fed składa nowe obietnice?

  Początek tygodnia przynosi kontynuację mocnych wzrostów cen metali szlachetnych. To pokłosie wywiadu szefa Fed, który wprost mówi o drukowaniu pieniądza i zachęca Kongres do zwiększania wydatków. Wypowiedzi szefa Fed sprawiły, że rynek szybko zapomniał o napięciach na linii USA-Chiny.
 • Wirus nie zepchnie stóp w USA poniżej zera

  Wirus nie zepchnie stóp w USA poniżej zera

  Ze stopami procentowymi nie zejdziemy poniżej zera - zapowiada Jerome Powell, prezes Fed, banku centralnego USA. Fed robi co może, ale tak naprawdę gospodarce może pomóc tylko polityka rządu. A tymczasem deficyt amerykańskiego budżetu bije rekordy wszech czasów i analitycy kręcą głową - czy jest jeszcze miejsce na większe długi.
 • Wyraźne spadki po wystąpieniu Powella

  Wyraźne spadki po wystąpieniu Powella

  ​Drugą z rzędu sesję główne indeksy amerykańskie rynku akcji spadały o ok. 2 proc. We środę inwestorów przestraszył szef Fed Jerome Powell, podkreślając podczas wideokonferencji niepewne i obarczone ryzykiem pogorszenie koniunktury, persepektywy wzrostu gospodarczego w USA.
 • Zubilewicz ​z RPP luzowanie zostanie na dłużej

  Zubilewicz ​z RPP luzowanie zostanie na dłużej

  RPP nie powinna była obniżać stóp procentowych i istnieje obawa, że luźne warunki monetarne pozostaną w Polsce na dłużej, co jeszcze mocniej osłabiłoby złotego - powiedział PAP Biznes członek RPP Kamil Zubelewicz. Ekonomista postuluje podażowe bodźce odbudowy gospodarki. Ocenił, że ujemne nominalne oprocentowanie depozytów to "poważny, długoterminowy czynnik ryzyka dla Polski".

Filmy - Stopy procentowe (33)

 • Jakie będą skutki rekordowych obniżek stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w takim samym stopniu jak kilka dni wcześniej zrobił to nagle Fed. Z analizy skutków wcześniejszych takich obniżek wynika, że nie musi to ożywiać gospodarki, natomiast inwestorzy będą kupować złoto.
 • Strach wśród inwestorów podbija cenę złota. Jak daleka droga do historycznego rekordu?

  Złoto konsoliduje się po dwóch tygodniach wzrostów. Możliwe są niewielkie spadki cen. Jednak narastający strach wśród inwestorów powinien długoterminowo windować cenę tego metalu szlachetnego. Przełom lipca i sierpnia przyniósł bardzo duże wzrosty cen ze względu na cięcie stóp procentowych przez Fed. W ciągu miesiąca były to wzrosty o 10 proc. I złoto osiągnęło cenę ponad 1 500 USD za uncję.
 • Czy FED podetnie skrzydła dolarowi?

  Wielkimi krokami zbliża się posiedzenie FED, na którym ma nastąpić pierwsza od wielu lat obniżka stóp procentowych. To ruch o tyle ciekawy, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku FED podnosił stopy procentowe. Ta decyzja może odbić się na kursie dolara.
 • Rynek oczekuje aż czterech obniżek stóp procentowych

  Fed znalazł się pod ogromną presją. D.Trump chce utrzymać dobre tendencje w amerykańskiej gospodarce. Pomogłoby obniżenie stóp procentowych. Inwestorzy oczekują czterech obniżek do końca 2020 r.