stocznie

Artykuły - Stocznie (169)

 • Sztorm nad maltańskim sektorem jachtowym

  Sztorm nad maltańskim sektorem jachtowym

  ​Maltański rejestr statków należy do największych na świecie. Malta to również jeden z najpopularniejszych krajów pod względem rejestracji jachtów rekreacyjnych. Na Malcie obowiązują przepisy unijne, jasne przepisy dotyczące hipotek jachtowych i niskie koszty rejestracji. Jeszcze do niedawna państwo to stanowiło swego rodzaju raj dla właścicieli jachtów. Jednak nawet w raju zdarzają się silne sztormy i gwałtowne burze.
 • "GW": Tykająca bomba utknęła w porcie

  "GW": Tykająca bomba utknęła w porcie

  180-metrowy statek z Hongkongu z koncentratem cynku cumuje w Szczecinie. Dokerzy odmawiają rozładunku, bo grozi to eksplozją - informuje czwartkowa "Gazeta Wyborcza".
 • Projektem uchwały ws. rozwoju portów morskich do 2030 r.

  Projektem uchwały ws. rozwoju portów morskich do 2030 r.

  Rozwój infrastruktury portowej i zapewniającej dostęp do portów od strony morza, czy digitalizacja portów morskich to niektóre z priorytetów zawartych w projekcie uchwały dot. rozwoju polskich portów morskich do 2030 r., którym ma się zająć dziś rząd.
 • Rząd wzmacnia inwestycje portowe

  Rząd wzmacnia inwestycje portowe

  Usprawnienia w przygotowaniu i realizacji budowy portów zewnętrznych zakłada ustawa przyjęta przez rząd. Projekt został przygotowany w celu rozbudowy portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, czyli portów Gdańsk, Gdynia, a także zespołu portów Szczecin-Świnoujście.
 • Instytutu Staszica - co da przekop Mierzei Wiślanej?

  Instytutu Staszica - co da przekop Mierzei Wiślanej?

  Kanał łączący port w Elblągu oraz polską część Zalewu Wiślanego padł ofiarą partyjnych gier, lecz ta inwestycja ma szansę rozruszać gospodarczo nie tylko 120-tysięczny Elbląg, ale też całą Polskę północno-wschodnią.
 • "Rzeczpospolita: Walka o banderę

  "Rzeczpospolita: Walka o banderę

  Rząd i prezydent chcą, by nasze statki zaczęły znów pływać po polską flagą - podaje "Rzeczpospolita". Do tej pory jednak niewiele zrobiono, by odpowiedzieć na realia rynkowe ukształtowane przez inicjatywę przeprowadzoną przez grupę państw rozwijających się, m.in. Liberię, Panamę czy Wyspy Bahama, które przed laty zaproponowały tzw. tanie bandery, funkcjonujące niczym raje podatkowe w obrocie gospodarczym.
 • "Nasz Dziennik": Z polską banderą

  "Nasz Dziennik": Z polską banderą

  Rząd szykuje przepisy umożliwiające armatorom powrót pod narodową banderę - informował w tym tygodniu "Nasz Dziennik". Korzystne finansowo rozwiązania prawne mają wejść w życie już w przyszłym roku.
 • Polska jest potęgą w branży budowy jachtów

  Polska jest potęgą w branży budowy jachtów

  Przemysł jachtowy rośnie w siłę. Zmaga się jednak z brakiem pracowników.
 • Czy stać nas na upadek polskiego przemysłu stoczniowego?

  Czy stać nas na upadek polskiego przemysłu stoczniowego?

  Przemysł stoczniowy ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. Tymczasem polskie stocznie, w szczególności te państwowe, znajdują się dziś w trudnej sytuacji. Ratunkiem jest produkcja o wysokiej wartości dodanej i specjalizacja. Jak pokazują autorzy w najnowszym raporcie Instytutu Studiów Wschodnich, jest to droga, którą przebyły wcześniej inne państwa, takie jak Korea Południowa czy Turcja.
 • Budowa portu w Elblagu wparciem dla Trójmiasta

  Budowa portu w Elblagu wparciem dla Trójmiasta

  Port w Elblągu jest skierowany przede wszystkim na wsparcie dla Trójmiasta i otwarcie się na nowych klientów. Będzie istotny dla nowej grupy towarów, a jego budowa oznacza otwarcie nowego, wschodniego kierunku - mówił minister Marek Gróbarczyk.

Filmy - Stocznie (1)

 • Francuska stocznia liczy na zamówienie od MON

  Realizacja programu budowy okrętów podwodnych zapewniłaby miejsca pracy nawet dla tysiąca wysoko wykwalifikowanych polskich pracowników w ciągu 8-9 lat, jeśli kontrakt na budowę okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej zdobyłaby francuska stocznia DCNS – zapewnia jej prezes, Patrick Boissier. DCNS stara się o zlecenie na dostarczenie trzech okrętów podwodnych, które – zgodnie z planami MON – mają zasilić flotę Marynarki Wojennej do 2030 roku.