stereotypy

Artykuły - Stereotypy (76)

 • ​Baba za kierownicą, czyli ratuj się kto może! Prawda czy stereotyp?

  ​Baba za kierownicą, czyli ratuj się kto może! Prawda czy stereotyp?

  Jest nas - kobiet za kółkiem - z roku na rok coraz więcej. Obecnie już prawie osiem milionów. A statystycznie powodujemy mniej niż co czwarty wypadek. Dlaczego więc wciąż spotykamy się z pobłażliwymi spojrzeniami ze strony męskiej części kierowców? Dlaczego hasło "baba za kierownicą" ma tak jednoznacznie negatywny wydźwięk?
 • Kobieta za kierownicą – panowie, nie czujcie się lepsi!

  Kobieta za kierownicą – panowie, nie czujcie się lepsi!

  „Kobieta za kółkiem? Zgroza!”, „Kobiety nie umieją prowadzić, to niedzielni kierowcy, parkowanie zajmuje im godziny” – to opinie często słyszane i powtarzane niemal z pokolenia na pokolenie. Stereotypy są jednak w wielu przypadkach mylące. A jak jest naprawdę? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć.
 • Baba z wozu koniom lżej

  Baba z wozu koniom lżej

  Tworzymy stereotypy, bo wydaje nam się, że dzięki nim uporządkujemy świat. Szkoda tylko, że przy okazji wbijamy nóż w plecy swoim babciom, mamom, córkom i wnuczkom.
 • O czym rozmawiamy na Facebooku? Kobiety o modzie, a mężczyźni...

  O czym rozmawiamy na Facebooku? Kobiety o modzie, a mężczyźni...

  Badania naukowe potwierdzają stereotypy, na które często się oburzamy. Z analizy facebookowych rozmów wynika, że mężczyzn interesują gry, sport i wojna, a kobiety wolą pogadać o zakupach czy urodzie.
 • Jesteś nietypowy? Masz przechlapane!

  Jesteś nietypowy? Masz przechlapane!

  Osoby zachowujące się w sposób odbiegający od stereotypów płciowych odbierane są jako mniej zaradne i uzdolnione niż osoby zachowujące się typowo. Niżej ocenia się ich szanse na sukces w życiu rodzinnym i zawodowym - wynika z badań SWPS.
 • Męskie stereotypy za kierownicą

  Męskie stereotypy za kierownicą

  Uwielbiamy je. Pozwalają nam zrozumieć świat i łatwiej ocenić sytuację, wszystko dobrze poukładać sobie w głowie. Mowa oczywiście o stereotypach. Tych jest mnóstwo w każdej dziedzinie. Korzystają z nich kobiety, a także - rzecz jasna - faceci. Tym razem wzięliśmy pod lupę stereotypy, które pokutują wśród mężczyzn zasiadających za kierownicą swoich samochodów.
 • Konferencja: Stereotypy płciowe jednym ze źródeł przemocy

  Konferencja: Stereotypy płciowe jednym ze źródeł przemocy

  Jednym ze źródeł przemocy są stereotypy płciowe; do działań na rzecz ich zmiany zmusza Konwencja Rady Europy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet - ocenili uczestnicy poniedziałkowej konferencji poświęconej potrzebie ratyfikacji konwencji.
 • Tatuaże, kolczyki i alkohol się przyciągają

  Tatuaże, kolczyki i alkohol się przyciągają

  Francuscy naukowcy pokazali właśnie, że przekonanie o tym, iż tatuaże, kolczyki i nadużywanie alkoholu często występują jednocześnie, jest uzasadnione.

Filmy - Stereotypy (1)