stereotyp

Artykuły - Stereotyp (24)

 • Co Niemcy o nas sądzą? Że kradniemy samochody...

  Stereotyp Polaka złodzieja samochodów w Niemczech wciąż żywy. Opinia ta zmienia się bardzo powoli, mówi Jacek Kucharczyk.
 • Koniec negatywnych stereotypów. Europa docenia polskie przemiany

  Koniec negatywnych stereotypów. Europa docenia polskie przemiany

  "Berlin Zachodni Berlin Zachodni, tu stoi Polak co drugi chodnik (...). Pilsnera wypić trzema łykami. Opylić fajki, kupić salami. Gdy Polizei to dawać chodu. Wrócisz do kraju będziesz do przodu" - śpiewał zespół Big Cyc w roku 1990 na swojej debiutanckiej płycie "Z partyjnym pozdrowieniem". Od tamtej pory wiele się zmieniło, a wizerunek Polski uległ na Zachodzie kolosalnej poprawie. Od kilku lat jesteśmy wręcz uważani za wzorowego ucznia i motor napędowy całej nowej Unii. Momentami można nawet odnieść wrażenie, że obraz Polski na Zachodzie jest dziś lepszy niż faktyczny nadwiślański oryginał. Najlepiej widać ten trend naszą zachodnią granicą.
 • Festiwal, który łamie stereotypy

  Festiwal, który łamie stereotypy

  - Łamanie stereotypu, "jakoby starość nieodłącznie wiązała się z niedołężnością" to jeden z celów Festiwalu Filmoteki Europejskiej "Fe Fest". Impreza rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Do 9 grudnia w kinie Rejs prezentowane będą filmy poświęcone seniorom.
 • Przełamać stereotypy

  Przełamać stereotypy

  Jakie wnioski można wyciągnąć z większości filmów sensacyjnych? Przede wszystkim, że w policji służą sami mężczyźni i walczą ze stuprocentowo męskimi gangami. Oczywiście policjanci są w pracy 24 godziny na dobę, bo przecież są gwiazdorami wydziału zabójstw i średnio co tydzień trafia im się epokowe dochodzenie, zawsze zakończone medalem wręczonym przez burmistrza...
 • Łamie kulinarne stereotypy

  Łamie kulinarne stereotypy

  - W polskiej kuchni uwielbiam dziczyznę i wszystkie dary lasu - mówi Karola Okrasa. Znany kucharz cieszy się, że w swoim nowym programie może promować rodzimą kuchnię i pokazywać nieznane oblicza naszego kraju.
 • Pan Samolocik kontra stereotypy

  Pan Samolocik kontra stereotypy

  Niby raper, a śpiewa chętnie i dobrze. Niby raper, a potrafi grać na niejednym instrumencie. Nagrał wielki przebój "Airplanes" z Hayley Williams, teraz śmiało stawia kolejne kroki. B.o.B w przededniu premiery swojej drugiej płyty znalazł czas na rozmowę z naszym serwisem.
 • Stereotyp "Polaka nietańczącego"

  Stereotyp "Polaka nietańczącego"

  Jest najbardziej znanym choreografem w naszym kraju. Naturalnością i skromnością oczarował miliony Polek!
 • Samochodem na Litwę. Z całym bagażnikiem stereotypów

  Samochodem na Litwę. Z całym bagażnikiem stereotypów

  Wybierając się pierwszy raz autem na Litwę zabieramy ze sobą cały bagażnik stereotypów.
 • O polsko-niemieckich stereotypach

  O polsko-niemieckich stereotypach

  Film "Weselna Polka" w reżyserii Larsa Jessena i Przemysława Nowakowskiego, wspólna produkcja Polski i Niemiec, w której w komediowy sposób przedstawiono stereotypy na temat obu narodów, trafi 21 października do naszych kin.
 • Patologie i stereotypy

  Patologie i stereotypy

  "Świnki", reż. Robert Gliński, Polska, Niemcy 2009, dystrybutor: Monolith Films, premiera kinowa: 20 maja 2011