Stepan Bandera

Synonimy:
bandera,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Stepan Bandera (32)

 • "Rzeczpospolita: Walka o banderę

  "Rzeczpospolita: Walka o banderę

  Rząd i prezydent chcą, by nasze statki zaczęły znów pływać po polską flagą - podaje "Rzeczpospolita". Do tej pory jednak niewiele zrobiono, by odpowiedzieć na realia rynkowe ukształtowane przez inicjatywę przeprowadzoną przez grupę państw rozwijających się, m.in. Liberię, Panamę czy Wyspy Bahama, które przed laty zaproponowały tzw. tanie bandery, funkcjonujące niczym raje podatkowe w obrocie gospodarczym.
 • "Nasz Dziennik": Z polską banderą

  "Nasz Dziennik": Z polską banderą

  Rząd szykuje przepisy umożliwiające armatorom powrót pod narodową banderę - informował w tym tygodniu "Nasz Dziennik". Korzystne finansowo rozwiązania prawne mają wejść w życie już w przyszłym roku.
 • "Lachy za San" - problemy narodowościowe w Polsce sanacyjnej

  Na trudności ekonomiczno-społeczne i konflikty polityczne pomiędzy obozem rządzącym a opozycją na początku lat 30. XX wieku nałożyły się problemy narodowościowe, zwłaszcza zaogniające się stosunki narodowościowe na wschodnich kresach Rzeczypospolitej.
 • Polacy i Ukraińcy: W II Rzeczpospolitej. Narastający antagonizm

  Polacy i Ukraińcy: W II Rzeczpospolitej. Narastający antagonizm

  W wyniku I wojny światowej i wojny z bolszewikami, Polacy wywalczyli niepodległość i swoje granice na Wschodzie, wchłaniając do swojego państwa liczną mniejszość ukraińską. Ruch niepodległościowy Ukraińców poniósł natomiast całkowitą klęskę. Polityczna frustracja i niespełnione nadzieje na własne państwo, pchnęły dużą część radykalnych działaczy ukraińskich przeciwko Polsce. Uczestnicy tajnych organizacji posuwali się do działań terrorystycznych wobec przedstawicieli państwa polskiego i ugodowo nastawionych Ukraińców.
 • ​Co robi nacjonalista z Ukrainy gdy spotyka nacjonalistę z Polski?

  ​Co robi nacjonalista z Ukrainy gdy spotyka nacjonalistę z Polski?

  Może Polska powinna przestać tak mocno stawiać na zachód Ukrainy, a skoncentrować się na "innych" Ukrainach?
 • Nacjonaliści świętują 104. urodziny Stepana Bandery

  Marsze z pochodniami i wyścig samochodowy zorganizowali we wtorek w wielu ukraińskich miastach nacjonaliści z okazji 104. urodzin przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery.
 • Ukraina: We Lwowie wiec z okazji urodzin Bandery

  Ukraina: We Lwowie wiec z okazji urodzin Bandery

  Około tysiąca osób, w tym przedstawiciele rady miejskiej i obwodowej, wzięło udział w wiecu, który odbył się w niedzielę we Lwowie z okazji 103. rocznicy urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Wiece odbyły się także w innych miastach.
 • Sąd: Bandera i Szuchewycz nie są bohaterami

  Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy (NSAU) uznał we wtorek, że dekret o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze oraz dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romanowi Szuchewyczowi był niezgodny z prawem.
 • Euro 2012: Skandaliczny pomysł lwowskiego radnego

  Euro 2012: Skandaliczny pomysł lwowskiego radnego

  Stadion we Lwowie, który powstaje z myślą o organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 r., może nosić imię Stepana Bandery - ostrzega w czwartek kijowska gazeta "Siegodnia".
 • Juszczenko zaskarżył decyzję sądu ws.Bandery

  Juszczenko zaskarżył decyzję sądu ws.Bandery

  Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaskarżył decyzję sądu administracyjnego w Doniecku, który uchylił jego dekret o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.