staż

Artykuły - Staż (129)

 • "DGP": Podwyżki płac w budżetowce nie dla wszystkich

  "DGP": Podwyżki płac w budżetowce nie dla wszystkich

  ​Niewliczanie stażowego do wynagrodzenia minimalnego miało poprawić zarobki w sferze budżetowej. Ale zatrudnieni, którzy pobierają inne dodatki, np. funkcyjny, wciąż nie zarabiają więcej - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Branża HR o bezpłatnych praktykach: Wynagrodzenie nie mniejsze niż płaca minimalna

  Branża HR o bezpłatnych praktykach: Wynagrodzenie nie mniejsze niż płaca minimalna

  Według ekspertów z branży HR, obecnie nie trzeba wprowadzać całkowitego zakazu bezpłatnych praktyk. To mogłoby ograniczyć wybór studentom, którzy decydują się na takie oferty w ramach realizowanego programu nauczania.
 • Borys-Szopa: Zmieniamy przepisy, by w większym stopniu docenić doświadczonych pracowników

  Borys-Szopa: Zmieniamy przepisy, by w większym stopniu docenić doświadczonych pracowników

  W przyszłym roku dodatek stażowy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę; zmieniamy przepisy, żeby w większym stopniu docenić doświadczanych pracowników - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
 • Stażowe emerytury to pomysł dla 50-latków. Młodsi popracują dłużej

  Stażowe emerytury to pomysł dla 50-latków. Młodsi popracują dłużej

  Czysta emerytura stażowa nie jest dla nas. Ale gdyby połączyć ją z limitem wieku lub kapitału, to takie rozwiązanie mogłoby mieć sens. Niestety, tylko dla osób po pięćdziesiątce. Młodsze roczniki i tak z tego nie skorzystają - podobnie jak z wielu innych świadczeń.
 • MRPiPS przygotowało projekt ws. dodatku stażowego

  MRPiPS przygotowało projekt ws. dodatku stażowego

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji publicznych projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zakłada on wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę.
 • Ustalenie wymiaru urlopu po udokumentowaniu stażu pracy

  Ustalenie wymiaru urlopu po udokumentowaniu stażu pracy

  Zdarza się, że przy zatrudnieniu pracownik nie przedłoży wszystkich świadectw pracy bądź też dokumentów poświadczających inne okresy zaliczane do stażu, od którego zależy wymiar urlopu. Pracodawca ustala wówczas jego uprawnienia urlopowe tylko na podstawie posiadanych dokumentów. Jednakże w razie późniejszego udowodnienia dodatkowego zatrudnienia, pracodawca jest obowiązany przeliczyć wymiar urlopu i podwyższyć liczbę dni urlopowego wypoczynku.
 • Wysłanie emerytury wysokości 4 gr kosztuje 10 zł. ZUS i rząd chcą z tym skończyć

  Wysłanie emerytury wysokości 4 gr kosztuje 10 zł. ZUS i rząd chcą z tym skończyć

  Resort rodziny i pracy oraz ZUS pracują nad likwidacją świadczeń groszowych. Według naszych rozmówców problem niskich emerytur będzie narastał. Niewykluczony jest wariant poszerzania praw do emerytury minimalnej dla grupy osób z niskim kapitałem emerytalnym. Propozycje przewidują, że emeryturę bezterminowo dostanie każdy, kto w swojej karierze zawodowej przez 10 lat wpłacał składki do ZUS.
 • Równoległe zatrudnienie w stażu pracowniczym

  Równoległe zatrudnienie w stażu pracowniczym

  Wiele uprawnień pracowniczych zależy od ogólnego stażu pracy ustalanego z całego okresu zatrudnienia. Uwzględniane są głównie zakończone okresy pracy, znaczenie mają również bieżące okresy zatrudnienia równoległego. Zasady ich zaliczania do stażu pracowniczego są zróżnicowane, w zależności od przepisów obowiązujących w danym zakładzie pracy.
 • Uważasz, że pójście na staż to strata czasu? Większość osób zostaje potem w firmie na dłużej

  Uważasz, że pójście na staż to strata czasu? Większość osób zostaje potem w firmie na dłużej

  Ponad 60 proc. stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż. Nic dziwnego: jeśli dana osoba się sprawdziła, pracodawca zwykle nie ryzykuje zatrudnienia zamiast niej kogoś, kogo nie zna. Dlatego też na staż warto iść tam, gdzie zarówno możemy się wiele nauczyć, jak i chcemy w przyszłości pracować. Co ważne, wiele firm prowadzi programy stażowe skierowane do młodych.
 • Tatuaż czy kariera? Lepiej się zastanowić

  Tatuaż czy kariera? Lepiej się zastanowić

  ​Dawno już minęły czasy, kiedy posiadanie tatuażu było łączone z pobytem w więzieniu lub przynależnością do mającej złą opinię subkultury. Dzisiaj na ogół uważamy, że tatuaż jest tak samo dobrym upiększeniem ciała jak np. kolczyk czy makijaż. To, co pozytywnie postrzegane w życiu prywatnym, nie musi być jednak akceptowane w zawodowym. Czy tatuaż bywa przeszkodą w znalezieniu pracy lub zrobieniu kariery?

Filmy - Staż (5)

 • Uważasz, że pójście na staż to strata czasu? Większość osób zostaje potem w firmie na dłużej

  Ponad 60% stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż. Nic dziwnego: jeśli dana osoba się sprawdziła, pracodawca zwykle nie ryzykuje zatrudnienia zamiast niej kogoś, kogo nie zna. Dlatego też na staż warto iść tam, gdzie zarówno możemy się wiele nauczyć, jak i chcemy w przyszłości pracować.
 • Stażysta do parzenia kawy?

  Co trzeci polski student po stażu jest z niego niezadowolony. Co drugi boi się, że nie znajdzie pracy po zakończeniu nauki. Dla przykładu w USA na praktyce można zarobić 7 tys. dol. Nie ma mowy o frycowym i zawodzie wiecznego stażysty, który powoli rodzi się w Polsce. Pani Zosia - czarna, bez cukru. Pani Genia - czarna, z cukrem. Pan Waldek - z mleczkiem... Zapamiętać, kto jaką kawę ma dostać na biurko, to najważniejsze zadanie, jakie staje przed Krzysztofem - stażystą, który został bohaterem kampanii społecznej "Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz".
 • Od przyszłego roku akademickiego staże dla studentów obowiązkowe

  Program pomoże przede wszystkim uzyskać doświadczenie w firmie, w biznesie, w jednostce otoczenia społecznego, w administracji publicznej, szkole etc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Pierwsze staże, które zwyciężą w konkursie, mają ruszyć od stycznia 2014 roku. Efekty pilotażowych programów zostaną na koniec poddane ocenie. - Będziemy weryfikować efekt jakościowy poprzez sprawdzenie, na ile trafił on w sedno, czyli w rzeczywistą potrzebę, i na ile szczegóły konstrukcji tej oferty MNiSW i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozwalały na osiągnięcie celu, dla którego te 50 mln złotych są wykładane – wyjaśnia Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.
 • Staże w firmach zazwyczaj za darmo

  To jest sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, która nosi znamiona wykorzystywania ludzi na rynku pracy – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Bernhard Matussek, dyrektor zarządzający i konsultant firmy doradczej Kienbaum. – Ludzie, którzy są przyjmowani do pracy, powinni otrzymywać zarówno umowy, jak i uposażenie.