stawki wynagrodzeń

Artykuły - Stawki wynagrodzeń (16)

 • Kto najczęściej dorabia do pensji?

  Kto najczęściej dorabia do pensji?

  W 2019 roku uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zapytaliśmy o to, czy dorabiali do pensji. We wszystkich branżach mediana kwot z dodatkowej pracy wyniosła 1000 zł brutto miesięcznie, oprócz służby zdrowia i energetyki, gdzie kwota ta była na poziomie 1050 zł brutto miesięcznie.
 • ​Tysiąc złotych różnicy pomiędzy przeciętną a średnią płacą

  ​Tysiąc złotych różnicy pomiędzy przeciętną a średnią płacą

  Najlepiej zarabiające grupy zawodowe mają pensje trzy razy wyższe niż średnia w kraju, najsłabiej - około połowę niższą niż przeciętna - wynika z danych GUS.
 • Wynagrodzenia: Górnictwo na szczycie!

  Wynagrodzenia: Górnictwo na szczycie!

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w ubiegłym roku 4852 zł. Było nominalnie o 7,1 proc. wyższe niż w roku poprzednim – wynika z danych GUS. W poszczególnych branżach podwyżki były mocno zróżnicowane. Najbardziej wynagrodzenia wzrosły w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego – o 12,5 proc. To branża wyjątkowa od dekad: podwyżki płac są tam często luźno związane z osiąganymi wynikami finansowymi.
 • W wakacje braknie pracowników sezonowych

  W wakacje braknie pracowników sezonowych

  Rozpoczynają się wakacje, a to oznacza nadejście boomu na pracę sezonową. Zwiększony o 20% popyt na pracowników jest widoczny od początku roku, a w sezonie letnim będzie jeszcze wyższy.
 • Podwyżki tylko dla wybranych!

  Podwyżki tylko dla wybranych!

  Rząd nie odmrozi kwoty bazowej, od której wielokrotności naliczana jest pensja członków korpusu służby cywilnej. Związkowcy domagają się jednak 15 proc. podwyżek dla całej administracji.
 • ​Senat poparł ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę

  ​Senat poparł ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę

  PIP ruszy z kontrolami dzień i nocy
 • Płace pracowników szeregowych

  W 2015 roku mediana miesięcznych wynagrodzeń pracowników szeregowych wynosiła 2 550 PLN brutto. Co czwarty pracownik z tej grupy zarabiał 3 400 PLN i więcej, natomiast 25% pracowników otrzymywało 2 043 PLN brutto i mniej.
 • Zarobki w miastach różnej wielkości

  Mediana wynagrodzeń Polaków znacząco różniła się w zależności od wielkości miejscowości, w której pracowali. Najmniejsze wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w małych miastach, a największe zatrudnieni w Warszawie. Stolica została wyszczególniona w zestawieniu, z uwagi na pozyskane dane, znacznie odbiegające od reszty regionów.
 • Wynagrodzenia w 2015 r. Wielu pracowników dostało podwyżki!

  Wynagrodzenia w 2015 r. Wielu pracowników dostało podwyżki!

  Wielkimi krokami zbliża się nowy rok - czas podsumowań oraz postanowień. Jak 2015 rok zapisał się na rynku wynagrodzeń? Dla kogo był dobry, gdzie płace rosły najszybciej? Co przyniesie nam nadchodzący rok? Według analityków Sedlak & Sedlak , w 2015 roku wielu pracowników dostało podwyżki. Najlepiej opłacane było górnictwo i wydobycie, gdzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8 284 PLN brutto. Drugą najlepiej opłacaną branżą była produkcja wyrobów tytoniowych.
 • Płaca minimalna w Polsce nie jest respektowana

  Płaca minimalna w Polsce nie jest respektowana

  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało nam do konsultacji projekt rozporządzenia Rady Ministrów, w którym rząd proponuje płacę minimalną na poziomie 1850 zł. Tymczasem minimalna płaca w przeliczeniu na godzinę to obecnie 13 zł bez VAT nie jest respektowana.

Filmy - Stawki wynagrodzeń (3)

 • Wysoki wzrost wynagrodzeń może zaszkodzić polskiej gospodarce

  W sierpniu płace wzrosły o ponad 6 proc. To największy wzrost wynagrodzeń od pięciu lat. Dlaczego takie tempo zwiększania płac może stać się problemem dla polskiej gospodarki? - Taki wzrost jest przyjemny dla konsumentów i dla ministra finansów, ale w krótkim okresie staje się jednak problemem, jeżeli nie wzrasta produktywność pracy, bo krajowa gospodarka traci wówczas swoją konkurencyjność - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
 • Wzrost wynagrodzeń o kilkanaście procent: czy Polska może pójść śladem Węgrów

  O Węgrach zrobiło się głośno. Na Węgrzech płace rosną o kilkanaście procent. Czy w Polsce można pójść tym śladem? Węgry zaliczyły kryzysy walutowe, a to bardzo drastyczne katastrofy gospodarcze. Na kilka lat nawet obniżono wynagrodzenia w budżetówce. W Polsce nic podobnego się nie stało, nawet w okresie transformacji. W jaki sposób na Węgrzech tak duży wzrost wynagrodzeń stał się możliwy? - Węgrom bardzo sprzyja ożywienie gospodarcze na świecie, ich gospodarka jest dwukrotnie bardziej otwarta niż to ma miejsce w Polsce - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Ekonomista: powinniśmy gonić zamożne kraje UE ws. poziomu wynagrodzeń

  Powinniśmy gonić zamożne kraje UE w kwestii poziomu wynagrodzeń, ale trzeba wiedzieć, czym konkurować w miejsce niskich kosztów pracy - uważa analityk ekonomiczny Piotr Bodył Szymala. Jak podkreśla, zarabiamy ponad trzy razy mniej niż Niemcy. Zarówno PO, jak i PiS, zapowiadają, że w przypadku zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, wprowadzą minimalną godzinową stawkę płacy na poziomie 12 zł.