stawki

Artykuły - Stawki (342)

 • Czy w 2019 roku nastąpi obniżka VAT-u?

  Czy w 2019 roku nastąpi obniżka VAT-u?

  Czasowo podwyższone stawki VAT jeszcze przez ministra Jacka Jana Rostowskiego w 2011 roku (z 22 na 23, z 7 na 8 proc.) obowiązują tylko do końca tego roku: formalnie w 2019 r. wracają do poprzedniego poziomu: 22 i 7 proc. Dotyczy to również dwóch innych stawek, które mają jednak nieporównywalnie mniejsze znaczenie dla podatników i konsumentów, jak i dla budżetu państwa.
 • Fiskus rozjechał VAT-em firmy drogowe

  Fiskus rozjechał VAT-em firmy drogowe

  Najpierw jeden organ państwowy narzucił startującym w przetargach, aby stosowali zróżnicowane stawki VAT. Teraz inny organ tego samego państwa każe im dopłacać milionowe kwoty.
 • Stawki OC pójdą w górę

  Stawki OC pójdą w górę

  Kierowcy mają więcej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Podwyżki zapowiadają zakłady ubezpieczeniowe - to reakcja na apel szefa Komisji Nadzoru Finansowego, który nakazał im zakończenie wojny cenowej, która mogłaby doprowadzić do bankructwa niektórych firm.
 • Spalanie śmieci i kontrowersje

  Spalanie śmieci i kontrowersje

  Do końca 2016 r. powstanie w kraju sześć spalarni. Czy nie będą szkodzić naszemu zdrowiu? Czy nie spowodują wzrostu opłat za wywóz? Czy będą miały co spalać?
 • Polacy chcą zmian podatkowych. Jakie obciążenia są dla nas najgorsze?

  Polacy chcą zmian podatkowych. Jakie obciążenia są dla nas najgorsze?

  Niższe stawki VAT i PIT przy wprowadzeniu trzeciej stawki tego ostatniego podatku dla najbogatszych to najbardziej pożądane zmiany w podatkach - wynika z sondażu PBS dla "DGP".
 • Będzie rewolucja w polskich podatkach!

  Będzie rewolucja w polskich podatkach!

  - Z punktu widzenia MF i firm wprowadzenie jednej stawki VAT byłoby korzystne - powiedział w piątek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Jak zaznaczył, jest on zwolennikiem takiej zmiany, jednak jest ona kontrowersyjna politycznie.
 • Pracownicy coraz tańsi a podwyżek brak

  Koszty pracy spadają, a wzrost wynagrodzeń jest niewielki. Firmy mogłyby w bezpieczny sposób dawać podwyżki pracownikom, ale tego nie robią, bo po prostu nie są do tego zmuszone - pisze "Puls Biznesu".
 • Agenci rozliczeniowi: obniżka prowizji od płatności kartami

  Agenci rozliczeniowi: obniżka prowizji od płatności kartami

  Projekt ustawy obniżającej stawki interchange budzi obawy polskich agentów rozliczeniowych. Ich zdaniem zakłóci to możliwości konkurencyjne i spowoduje, że spadnie jakość usług. Proponowane zmiany mają na celu obniżenie opłat do poziomu 0,2-0,3 proc. wartości transakcji.
 • Nowe stawki: Przewoźnicy towarowi zapłacą mniej kosztem pasażerskich

  Nowe stawki: Przewoźnicy towarowi zapłacą mniej kosztem pasażerskich

  Urząd Transportu Kolejowego zaprosił do siebie przedstawicieli PKP PLK i przewoźników. W ramach Zespołu ds. stawek wyjaśnione miały zostać wątpliwości dotyczące kosztów dostępu do infrastruktury w przyszłym roku. Zmian będzie sporo.
 • Wojna cenowa u prawników

  Stawki za niektóre usługi adwokatów i radców spadły nawet o jedną dziesiątą. To efekt otwarcia tych zawodów - donosi "Rzeczpospolita".

Filmy - Stawki (5)

 • Połączenia komórkowe w Polsce należą do najtańszych w UE

  Za minutę połączenia Polacy płacą dwukrotnie mniej niż średnio mieszkańcy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z powszechności telefonii komórkowej w Polsce. Rozbieżności na terenie UE są bardzo duże: pomiędzy najtańszą Litwą a najdroższą Holandią jest ponad siedmiokrotna różnica. – Wbrew głoszonym od czasu do czasu opiniom, opłaty telekomunikacyjne w Polsce są jednymi z najniższych. Nie jesteśmy krajem najdroższym chociażby dlatego, że po prostu na więcej nie byłoby stać polskich klientów – tłumaczy Tomasz Kulisiewicz, analityk wiodący Audytel S.A.
 • Zmaleją stawki opłat za płatności kartą

  W Senacie trwają prace nad wprowadzeniem maksymalnych stawek opłat za płatności kartami. Zmiany są podyktowane m.in. faktem, że Polska ma najwyższe koszty takich transakcji w Europie. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, wysokość opłat będzie w następnych latach malała. Pozytywne skutki pierwszych obniżek mogą być odczuwalne dla uczestników rynku już w przyszłym roku. Komentuje Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
 • Wzrost rachunków za prąd nam nie grozi

  Rok temu ceny prądu podskoczyły o ok. 5 proc. Tym razem Polacy nie powinni spodziewać się podwyżek – uspokaja Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zdaniem sprzedawcy prądu nie mają powodów, by podnieść stawki. Natomiast zmiany w cenach mogą nastąpić w przypadku dystrybutorów energii, ponieważ koncerny energetyczne potrzebują pieniędzy na inwestycje.
 • Od 1 lipca taniej za połączenia z zagranicy

  Od 1 lipca zapłacimy mniej za rozmowę telefoniczną i transfer danych za granicą. Za 2 lata koszty mogą spaść nawet dwudziestokrotnie. A to nie wszystko. - Do 2015 r. przesył danych w UE będzie jednolity i roaming zniknie całkowicie - mówi europosłanka Róża Thun (źródło: Newseria).