statystyka

Artykuły - Statystyka (54)

 • Mamy obowiązek czerpać z wielu różnych dyscyplin

  Mamy obowiązek czerpać z wielu różnych dyscyplin

  - W szkole nie mieliśmy lekcji poświęconych metodologii, prawidłowemu wnioskowaniu, ustalaniu związków przyczynowo-skutkowych. Nikt nie uczył nas logiki. To jest ogromny problem, bo wielu z nas po prostu nigdy nie miało okazji przyswoić tej wiedzy - mówi Janina Bąk, autorka książki "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla" oraz bloga JaninaDaily.com. W rozmowie z Interią zdradza, kim są "najgorsi przestępcy na świecie", dlaczego tak lubimy dowody anegdotyczne i jak konstruuje się horoskopy.
 • GUS otworzył dostęp do Banku Danych Lokalnych

  GUS otworzył dostęp do Banku Danych Lokalnych

  GUS otworzył dostęp do swojego Banku Danych Lokalnych, największej w Polsce bazy danych lokalnych i regionalnych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku - poinformował we wtorek Urząd. Korzystanie z nich jest bezpłatne i nielimitowane.
 • W maju tempo wzrostu w polskim przemyśle przyspieszyło

  W maju tempo wzrostu w polskim przemyśle przyspieszyło

  Wskaźnik PMI dla Polski w maju wzrósł do 52,1 pkt. z 51,0 pkt. w kwietniu - podała firma Markit. Konsensus PAP zakładał wzrost wskaźnika PMI w maju do 51,5 pkt.
 • Zmiany w ustawie o rachunkowości - czy rzeczywiście odciążą małe firmy?

  Zmiany w ustawie o rachunkowości - czy rzeczywiście odciążą małe firmy?

  23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej.
 • Polska marnuje ogromny potencjał gospodarczy

  Polska marnuje ogromny potencjał gospodarczy

  GUS kosztuje krocie, ale dane statystyczne, które zbiera, mogłyby też przynieść miliardy gospodarce. Jednak Urząd udostępnia je w nieprzyjazny sposób, uważa Maciej Bukowski z WISE. GUS nie zgadza się z zarzutami i przekonuje, że nowocześnie dzieli się danymi.
 • MŚ w piłce ręcznej - statystyka pomogła Polkom wygrać z Rumunkami

  MŚ w piłce ręcznej - statystyka pomogła Polkom wygrać z Rumunkami

  Statystyk Łukasz Kalwa także ma udział w sukcesie polskich piłkarek ręcznych, które w środę w Nowym Sadzie zagrają z Francją w ćwierćfinale mistrzostw świata. Przygotowuje materiały pomocne trenerowi Kimowi Rasmussenowi w ustalaniu taktyki.
 • Liczba Polaków w Niemczech w 2012 roku wzrosła o prawie 14 procent

  Liczba Polaków w Niemczech w 2012 roku wzrosła o prawie 14 procent

  Rośnie liczba Polaków przenoszących się do Niemiec. W roku 2012 było ich o blisko 64 tys. więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 13,6 proc. - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden.
 • Zagrożenie pożarowe. "Statystyka jest zatrważająca"

  Zagrożenie pożarowe. "Statystyka jest zatrważająca"

  Sucho w lasach. Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego wprowadzono na obszarach leśnych środkowej i zachodniej Polski. Od dwóch tygodni w tym pasie nie spadła ani kropla deszczu.
 • Władcy danych

  Władcy danych

  Najseksowniejszą pracą najbliższych 10 lat będzie statystyka - twierdzi główny ekonomista Google Hal Varian. Za pięć lat tylko w Stanach Zjednoczonych będzie brakowało 1,5 mln specjalistów, a już dziś mniejsze i większe firmy zabijają się o nich. Big Data zmieniają świat.
 • Czy hiszpański rząd zaniża statystyki?

  Czy hiszpański rząd zaniża statystyki?

  Czy hiszpański rząd zaniża statystyki dotyczące bezrobocia? Tamtejsze Ministerstwo Pracy podało, że w kwietniu liczba bezrobotnych spadła o 46 tysięcy osób i teraz bez pracy jest niecałe 5 milionów osób. Tymczasem tydzień temu Narodowy Instytut Statystyki poinformował, że w Hiszpanii poziom bezrobocia przekroczył 27 procent i bez zatrudnienia jest ponad 6 milionów osób.