menway - statek

Artykuły - Statek (9)

 • Jak szybko zniszczyć wroga: 5 pomysłowych starożytnych broni

  Jak szybko zniszczyć wroga: 5 pomysłowych starożytnych broni

  Starożytność nie była bynajmniej wolna od konfliktów wojennych i okrutnych walk. Jednak w błędzie jest ten, kto sądzi, że starożytne armie nacierały na siebie i walczyły tylko za pomocą prymitywnych broni. Już kilka tysięcy lat temu prześcigano się w pomysłowych wynalazkach służących do zmiażdżenia przeciwnika. Ich wyrafinowanie zaskakuje do dziś!
 • ​Titanic? Prawdziwy morski cmentarz jest na Bałtyku

  ​Titanic? Prawdziwy morski cmentarz jest na Bałtyku

  Katastrofa Titanica nie była ani największą, ani najbardziej tajemniczą tragedią, jaka miała miejsce na morzach i oceanach. Bo te wydarzyły się... na Bałtyku.
 • Losowanie życia: Ty przeżyjesz, a ty umrzesz

  Losowanie życia: Ty przeżyjesz, a ty umrzesz

  W XIX w. ludzie uważali, że rozbitkowie mogli zabić innych, by przeżyć.
 • Trzy tygodnie w szalupie ratunkowej

  Trzy tygodnie w szalupie ratunkowej

  Przyznaję, że przeszło mi przez myśl, jak łatwo byłoby wstać i, niby to próbując uspokoić Marię, wypchnąć ją z łodzi.
 • Dlaczego porwano "Arctic Sea"?

  Dlaczego porwano "Arctic Sea"?

  Książka wyjaśniająca zagadkę porwania statku "Arctic Sea" na Bałtyku w lipcu 2009 roku ma się ukazać w Finlandii w przyszłym tygodniu. Statek ten - zdaniem autorów książki - miał przewozić na Bliski Wschód wykradzione rosyjskie materiały, prawdopodobnie do produkcji broni chemicznej.
 • Przeżyć piekło Gustloffa - katastrofa

  Przeżyć piekło Gustloffa - katastrofa

  30 stycznia 1945 roku, godzina 21.16. W Gustloffa uderza pierwsza torpeda, niedługo potem dwie następne. Po 60 minutach statek tonie. Wraz z nim tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn... Oto druga część historii opowiadającej o największym morskim dramacie w dziejach.
 • Przeżyć piekło Gustloffa - przed katastrofą

  Przeżyć piekło Gustloffa - przed katastrofą

  30 stycznia 1945 roku, godzina 21.16. W Gustloffa uderza pierwsza torpeda, niedługo potem dwie następne. Po 60 minutach statek tonie. Wraz z nim tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn...
 • Nie ma czym lecieć do gwiazd

  Nie ma czym lecieć do gwiazd

  Marzymy o powrocie na Księżyc, chcielibyśmy polecieć na Marsa. Ale czy to przypadkiem nie jest wyraz naszej megalomanii? Czy technicznie jesteśmy do tego zdolni? Z prof. Piotrem Wolańskim, specjalistą od napędów, rozmawia Marek Oramus.
 • Wracamy! Na Księżyc..., cz. I

  Wracamy! Na Księżyc..., cz. I

  14 grudnia 1972 r. o godz. 22:54:37 czasu GMT załoga ostatniego lądownika programu Apollo - Eugene Cernan i Harrison Schmitt - wzbiła się z powierzchni Księżyca. Dziś już wiadomo, że wraz z nimi ludzkość opuściła Srebrny Glob na niemal pół wieku. Najwyższa pora, by zacząć myśleć o powrocie.