statek

Artykuły - Statek (429)

 • Prom z innowacyjnym napędem wiatrowym

  Prom z innowacyjnym napędem wiatrowym

  Szwedzkie konsorcjum zaprezentowało ogromnych rozmiarów statek transportowy napędzany energią wiatrową. Prom jest w stanie ograniczyć emisję CO2 nawet o 90 proc. względem innych transportowców.
 • W Bałtyku odkryto nietknięty wrak statku sprzed 400 lat

  W Bałtyku odkryto nietknięty wrak statku sprzed 400 lat

  ​Fińscy nurkowie dokonali niezwykłego odkrycia w Bałtyku - znaleźli bardzo dobrze zachowany wrak statku sprzed 400 lat.
 • Tajemnicze ognisko zapalne COVID-19 na argentyńskim statku

  Tajemnicze ognisko zapalne COVID-19 na argentyńskim statku

  ​Władze Argentyny starają się opanować ognisko zapalne COVID-19, które wybuchło na pokładzie statku przebywającego na morzu przez ponad 35 dni. Nikt nie jest do końca pewien, w jaki sposób wirus dostał się na pokład i zainfekował dziesiątki członków załogi oraz pasażerów.
 • Odkryto wrak statku sprzed 200 lat

  Odkryto wrak statku sprzed 200 lat

  Wzdłuż pokrytego koralowcami wybrzeża Meksyku archeolodzy odkryli wrak statku, który zatonął ponad 200 lat temu.
 • Ten okręt wcale nie zaginął w Trójkącie Bermudzkim

  Ten okręt wcale nie zaginął w Trójkącie Bermudzkim

  ​Okręt SS Cotopaxi zaginął w 1925 r. podczas podróży z Charleston w Południowej Karolinie do Hawany. Teraz go znaleziono. Identyfikacja niemal 100-letniego wraku obaliła popularną teorię spiskową mówiącą, że jego zaginięcie było w jakiś sposób związane z Trójkątem Bermudzkim.
 • Najpiękniejsze wycieczki po rzekach, jeziorach i kanałach

  Najpiękniejsze wycieczki po rzekach, jeziorach i kanałach

  Statki wycieczkowe pozwalają odkryć miejsca niedostępne od strony lądu, a te lepiej znane – zobaczyć z zupełnie innej perspektywy.
 • Vertical Ark - wygląda jak pływający wieżowiec

  Vertical Ark - wygląda jak pływający wieżowiec

  To jeden z tych pomysłów, które na pierwszy rzut oka wydają się szalone. Vertical Ark to projekt pionowej pływającej arki, w której mogliby żyć ludzie, w przypadku podniesienia się poziomu mórz i oceanów.
 • Burza odsłoniła tajemnice XVII-wiecznego wraku

  Burza odsłoniła tajemnice XVII-wiecznego wraku

  Schiedam - holenderski statek handlowy zatopiony w 1684 r. - został odkryty w 1971 r. przez nurków głębinowych w pobliżu wybrzeża Kornwalii w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii na głębokości 4-7 metrów. Po serii sztormów, które nawiedziły ten region, część ładunku statku została wyrzucona na brzeg.
 • Titanic II wypłynie na wody w 2022 roku

  Titanic II wypłynie na wody w 2022 roku

  ​Titanic II - replika oryginalnego Titanica - dokona dziewiczego rejsu w 2022 r.
 • Sztuka zatapiania statków

  Sztuka zatapiania statków

  Czego potrzeba, by posłać okręt wojenny na dno morza? Torpedy! Chyba że wrak ma służyć wyraźnie określonym celom. Wówczas nie obejdzie się bez kilkuletniego planowania i chirurgicznej wręcz precyzji.

Filmy - Statek (15)

 • Ośmiornica na pokładzie. To, co zrobiła zapiera dech w piersiach

  Marynarze na jednym ze statków mieli nietypowego gościa. Po pokładzie pełzała sporych rozmiarów ośmiornica. Część załogi uważała, że zwierzę bez pomocy nie wydostanie się poza statek. Byli jednak i tacy, którzy wierzyli w niezwykłe zdolności tego morskiego stworzenia. Ośmiornica znalazła wąską szczelinę w kadłubie i choć mogłoby się to wydawać niemożliwe, zaczęła się przez nią przeciskąć. Zobaczcie, jaki był finał!
 • Ludzie podziwiający wodowanie statku uciekają przed falą

  Wodowaniu nowych statków towarzyszą spektakularne widoki, wiele osób przyszło więc zobaczyć to na własne oczy. Trochę niefortunnie częścią widowiska, w tym przypadku, została również ucieczka przed falą, wzburzoną przez ogromny statek.
 • Grand Princess w porcie w Oakland. Na pokładzie turyści z koronawirusem

  Do portu w Oakland zawinął wycieczkowiec Grand Princess. Wśród 3,5 tysiąca osób na pokładzie u 21 stwierdzono koronawirusa. W związku z tym pasażerowie przejdą kwarantannę w przygotowanych, rządowych placówkach, a załoga na samym statku. Cała procedura zejścia ze statku może trwać nawet dwa dni.
 • Statek widmo rozbił się u wybrzeży Irlandii

  Statek MV Alta od ponad roku pływający bez załogi po Atlantyku rozbił się u wybrzeży Irlandii. Statek widmo został finalnie zepchnięty na brzeg przez sztorm Dennis. Jego załoga została ewakuowana w sierpniu 2018 roku przez amerykańską Straż Wybrzeża.