starzenie

Artykuły - Starzenie (36)

 • Jedzenie ryb chroni mózg przed starzeniem

  Jedzenie ryb chroni mózg przed starzeniem

  Wiele dotychczasowych badań wiązało zanieczyszczenie powietrza z degradacją funkcji poznawczych i szybszym starzeniem się mózgu. Najnowsze doniesienia ze świata nauki sugerują, że aby temu zapobiec, warto wzbogacić dietę o ryby. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 niwelują stany zapalne i zwiększają sprawność intelektualną.
 • Dziesięć produktów, które działają odmładzająco

  Dziesięć produktów, które działają odmładzająco

  Starzenie się jest naturalną częścią życia, której nie można uniknąć. Jednak widoczne skutki upływu czasu można nieco spowolnić. Tu pomocne okazują się niektóre produkty, które warto włączyć do codziennej diety.
 • Odwrócić proces starzenia? To możliwe. Chyba...

  Odwrócić proces starzenia? To możliwe. Chyba...

  Na możliwość odwrócenia procesu starzenia wskazują wstępne, zaskakujące wyniki małego programu badawczego, obejmującego zaledwie 9 osób. Uczestnicy testu dostali koktajl leków, który cofnął ich zegar biologiczny, a dokładnie zegar epigenetyczny, przeciętnie o 2,5 roku. Wyniki testu, zaskakujące nawet dla samych jego autorów, a opublikowane na łamach czasopisma "Aging Cell", opisuje na swej stronie internetowej czasopismo "Nature".
 • Rapamycyna lekiem na długowieczność?

  Rapamycyna lekiem na długowieczność?

  Starzenie się jest nieuniknione dla każdego z nas, lecz dzięki medycynie, wkrótce będziemy mogli zahamować, a być może nawet odwrócić ten proces. Okazuje się, że substancje zapewniające długowieczność są w zasięgu ręki - trzeba tylko dobrze poszukać.
 • Granaty zapobiegają starzeniu

  Granaty zapobiegają starzeniu

  Pokarmy bogate w związki polifenoli, katechin i antocyjanów zapobiegają starzeniu. Urolithin A (UA) jest ubocznym produktem chemicznym, produkowanym przez nasz organizm, kiedy spożywamy sok z granatu, truskawki lub orzechy włoskie, a badania wykazują, że jest to pierwszy w swojej klasie naturalny związek antystarzeniowy.
 • Ceny usług medycznych w Polsce będą rosnąć

  Ceny usług medycznych w Polsce będą rosnąć

  Za 30-40 lat Polacy będą drugim lub trzecim najstarszym społeczeństwem w UE. To oznacza skokowy wzrost kosztów opieki medycznej, która w przypadku osób przed 65. rokiem życia szacowana jest na średnio 1,2 tys. zł rocznie, zaś powyżej tego wieku - na 3,5 tys. zł. W dodatku w Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek, aby powstrzymać personel medyczny przed emigracją, trzeba podnieść mu wynagrodzenia.
 • Odkryto ponad 200 nowych genów związanych ze starzeniem

  Odkryto ponad 200 nowych genów związanych ze starzeniem

  ​Według futurologów ludzie już niedługo będą żyć po 150 lat. Ma być to możliwe zarówno dzięki rozwojowi medycyny, jak i lepszemu zrozumieniu naszej biologii. Teraz naukowcy odkryli ponad 200 genów odpowiedzialnych za przedłużenie życia. Co ciekawe, aż 189 z nich do tej pory nie było wiązanych z procesami starzenia.
 • Depresja przyspiesza proces starzenia

  Depresja przyspiesza proces starzenia

  ​Naukowcy odkryli, że depresja może przyspieszać proces starzenia komórek.
 • Naukowcy odkryli gen, który stymuluje regenerację tkanek

  Naukowcy odkryli gen, który stymuluje regenerację tkanek

  Na starość różnego rodzaju siniaki i obtarcia skórne nie goją się tak szybko, jak w młodym organizmie. Naukowcy znaleźli sposób, by to zmienić.
 • Kobiece piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała

  Kobiece piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała

  Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Los Angeles wynika, że piersi są zwykle ok. 2-3 lata starsze, niż wskazywałby wiek kobiety. Co ciekawe, mamy też organy, które są znacznie młodsze niż reszta ciała.

Filmy - Starzenie (1)

 • Gospodarka: kolejny czarny scenariusz

  Azja starzeje się dziś szybciej, niż jakikolwiek inny region świata. Azjatycki Bank Rozwoju ostrzega, że zjawisko to wpłynie ujemnie na wzrost gospodarczy kontynentu. To z kolei może mieć katastrofalne skutki dla reszty świata... /źródło: The NewsMarket/