InteriaTV - starożytny Egipt

Filmy - Starożytny Egipt (6)

 • Sudan: Nieodkryty turystyczny raj

  Przed tysiącami lat na terytorium dzisiejszego Sudanu kwitła jedna z najwspanialszych cywilizacji starożytności. To stąd wywodzili się Czarni Faraonowie – królowie krainy Kusz (jak nazywano wówczas Nubię), którym w VIII wieku przed naszą erą udało się podbić Egipt. Pozostawili oni po sobie wspaniałe budowle, które dziś figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich są imponujące piramidy, których w Sudanie jest więcej niż w całym Egipcie. Niestety, przez ostatnich kilkadziesiąt lat dziejowe zawieruchy nie były łaskawe dla sudańskiego dziedzictwa kulturowego. Krwawa wojna domowa, która zakończyła się w 2011 r. secesją Sudanu Południowego od reszty kraju, skutecznie zniechęciła zagranicznych turystów do podróży w te strony. Starożytne ruiny niszczały, muzea świeciły pustkami... W przekazach medialnych Sudan nie bez powodu pojawia się zazwyczaj w kontekście konfliktów, klęsk humanitarnych i niewyobrażalnej biedy. Być może jednak wkrótce się to zmieni. Rząd w Chartumie postanowił podjąć zdecydowane działania na rzecz ochrony i promocji swoich historycznych skarbów. W tym celu poprosił o pomoc władze Kataru. Arabski emirat zainwestuje 135 milionów dolarów w renowację sudańskich zabytków. Wsparcie to ma przywrócić im dawną świetność - i zachęcić turystów, by odkryli w Afryce Północnej coś więcej niż tylko Egipt z jego kurortami i popularnymi atrakcjami.
 • Twarzą w twarz z mumią

  Taka gratka nie zdarza się naukowcom codziennie! W Muzeum Historii Naturalnej Fielda w Chicago dokonano otwarcia staroegipskiego sarkofagu datowanego na około 500 rok przed Chrystusem. Spoczywał w nim syn wpływowego kapłana Inarofa - Minirdis. Chłopiec zmarł w wieku 14 lat, a jego ciało zostało zabalsamowane, by zmarł mógł cieszyć się nieśmiertelnością. Dzięki skrupulatnym badaniom mumii Minirdisa, naukowcy poznali szczegóły techniki balsamowania stosowanej w tzw. Okresie Późnym, w historii starożytnego Egiptu przypadającym na lata 664-332 p.n.e. W tym czasie narządy wewnętrzne zmarłych nie były obowiązkowo umieszczane w rytualnych urnach kanopskich (przeznaczonych na wątrobę, płuca, jelita i żołądek). Częściej spotykanym sposobem było zawijanie organów w małe "paczuszki" i umieszczanie ich w brzuchu, klatce piersiowej lub między nogami zmarłego.
 • Kiedy zwierzęta były bogami. Niezwykłe egipskie mumie

  W starożytnych egipskich grobowcach wiecznym snem śpią nie tylko mumie ludzi… U boku władców i dostojników Egiptu spoczęły też miliony zwierząt, które Egipcjanie otaczali szczególną czcią, widząc w nich stworzenia boskie i emanację potężnych sił natury. Procesowi balsamowania poddawano przede wszystkim zwierzęta będące wyobrażeniami konkretnych bóstw – jak koty, poświęcone bogini Bastet. W oddziale muzeum Luwru we francuskim Lens już niebawem otwarta zostanie wystawa „Zwierzęta i faraonowie”. Jednym z najcenniejszych eksponatów, które zostaną zaprezentowane w jej ramach, jest mumia olbrzymiego krokodyla. Krokodyl utożsamiany był przez Egipcjan z bogiem Sobkiem, opiekunem jezior, wody i świętej rzeki - Nilu.
 • Tajemnice zabalsamowanych ciał

  Niezwykła wystawa w Muzeum Brytyjskim pozwala zwiedzającym dosłownie zajrzeć do wnętrza staroegipskich mumii. Naukowcy wykorzystali najnowsze zdobycze techniki –tomografię komputerową i oprogramowanie do tworzenia zaawansowanych wizualizacji 3D - by zajrzeć pod bandaże spowijające ciała, które wiele tysięcy lat temu poddano balsamowaniu... Dzięki skanowaniu mumii poznajemy nie tylko szczegóły ich anatomii i wyglądu. Możemy też dowiedzieć się, na jakie choroby cierpieli starożytni Egipcjanie i określić, w jakim wieku pożegnali się z doczesnym światem. I tak, naukowcy ustalili, że kobieta o imieniu Tamut - zmarła ok. 900 lat przed Chrystusem - w chwili zgonu miała około 30 lat. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie zaawansowana miażdżyca. Inna eksponowana na wystawie mumia po dokładnym zbadaniu tomografem ujawniła dość makabryczny sekret: podczas balsamowania, w trakcie usuwania tkanki mózgowej, doszło do złamania małego narzędzia służącego do tego celu. Jego odłamek już na zawsze utkwił w czaszce zmarłego mężczyzny.
 • Tajemniczy grobowiec "przemówił"! To naukowa sensacja

  Archeolodzy poszukiwali go od lat. Wiedzieli, że istnieje - bowiem w różnych muzeach na świecie znajdowały się pochodzące z niego kamienne bloki. Mowa o grobowcu Pasera, potężnego królewskiego dostojnika, który żył w starożytnym Egipcie za panowania ostatnich Ramzesów. Nareszcie wysiłki poszukiwaczy zostały uwieńczone sukcesem. Grobowiec Pasera "odnalazł się" w Sakkarze - wspaniałej nekropolii położonej 30 km na południe od Kairu. Sakkara stanowi najstarszą część cmentarzyska w Memfis. Egiptolodzy podkreślają, że odkrycie to ma rewolucyjne znaczenie dla wiedzy o starożytnym Egipcie. Dlaczego jest ono tak ważne? Dotąd uważano, że Memfis - stolica Egiptu w okresie tak zwanego Starego Państwa - straciło na znaczeniu po tym, jak centrum administracyjnym kraju stały się Teby. Odkrycie w Sakkarze grobowca tak ważnej osobistości, jaką był Paser - ambasador faraona i strażnik wojskowych archiwów - przeczy tej tezie. Pasera złożono w grobie około 1100 r.p.n.e., kiedy stolicą Egiptu były już Teby. Skoro jednak pochowano go w nekropolii pod Memfis, musiała ona wciąż pełnić ważną funkcję.
 • Tu zobaczysz najsłynniejsze mumie świata!

  Powstające w Gizie Grand Museum of Egypt pomieści największe skarby sztuki i kultury starożytnego Egiptu. Zostaną one przeniesione z Muzeum Egipskiego w Kairze, mieszczącego się przy niespokojnym ostatnimi czasy Placu Tahrir. Do najcenniejszych eksponatów Muzeum należą mumie faraonów, wśród których największe emocje budzi mumia Tutanhamona. Z Kairu do Gizy przetransportowane zostanie również wyposażenie grobowca tego władcy, w tym jego słynna złota maska.