starożytny Egipt

Artykuły - Starożytny Egipt (9)

 • Położenie Sfinksa nie jest przypadkowe

  Położenie Sfinksa nie jest przypadkowe

  ​Dwa razy do roku - podczas równonocy wiosennej i jesiennej - zachodzące Słońce znajduje się w specyficznym miejscu nad Sfinksem. Naukowcy uważają, że jest to celowy zabieg, a starożytni Egipcjanie doskonale znali się na astronomii.
 • W Egipcie odkryto niezwykłą świątynię - ma 2200 lat

  W Egipcie odkryto niezwykłą świątynię - ma 2200 lat

  W Egipcie odkryto zaginioną, starożytną świątynię liczącą przeszło 2200 lat. Odkrycia dokonano podczas prac nad projektem odwodnienia ścieków w wiosce Kom Shakau. Archeolodzy podkreślają, że świątynia jest związana z faraonem Ptolemeuszem IV.
 • W Egipcie naukowcy odkryci statuetkę uosabiającą ludzką duszę

  W Egipcie naukowcy odkryci statuetkę uosabiającą ludzką duszę

  Zmumifikowane szczątki dziesiątków egipskich kobiet, mężczyzn i dzieci zostały ujawnione w nowo odkrytym grobowcu w południowo-wschodnim Egipcie. Datuje się go na okres między 332 a 395 r.p.n.e.
 • Tablica z zadaniem domowym ze starożytnego Egiptu

  Tablica z zadaniem domowym ze starożytnego Egiptu

  ​Tablica z II wieku n.e. rzuca nowe światło na to, jak mogła wyglądać edukacja dzieci w starożytnym Egipcie.
 • Australijczycy rozszyfrowali starożytny egipski rękopis

  Australijczycy rozszyfrowali starożytny egipski rękopis

  Australijscy naukowcy Malcolm Choat z Uniwersytetu Macquarie oraz Iain Gardner z Uniwersytetu w Sydney odszyfrowali starożytny egipski rękopis – donosi PhysOrg. Okazuje się, że zawiera on opisy zaklęć i rytuałów.
 • Tak zmieniał się świat seksu. Egipt faraonów

  Tak zmieniał się świat seksu. Egipt faraonów

  Wydawałoby się, że seks na przestrzeni wieków wyglądał zawsze tak samo. Nic bardziej mylnego. Każda epoka zmieniała podejście do seksualności człowieka. Dziś wcale nie jesteśmy tak bardzo rozwiąźli.
 • Historia gładkiej twarzy

  Historia gładkiej twarzy

  Wstajesz rano i jeszcze półprzytomny stajesz przed lustrem z pytaniem: "golić się, czy się nie golić?". Zastanawialiście się, dlaczego musimy się golić i jaką drogę przeszły narzędzia do golenia?
 • Odnaleziono jeden z najstarszych zegarów. Służył budowniczym piramid

  Odnaleziono jeden z najstarszych zegarów. Służył budowniczym piramid

  Od kiedy ludzie odmierzają czas, wykorzystując do tego różne urządzenia? Odpowiedzią na to pytanie może być niedawne znalezisko z egipskiej Doliny Królów. Ekspedycja z Uniwersytetu w Bazylei odkryła tam pozostałości jednego z najstarszych zegarów. Jest nie tylko jest wyjątkowo stary ale - według współczesnej terminologii - można uznać go za sprzęt prawie kieszonkowy.
 • Assassin's Creed: Kolejna część rozegra się w Indiach?

  Assassin's Creed: Kolejna część rozegra się w Indiach?

  Przed oficjalną zapowiedzią Assassin's Creeda III krążyły różne plotki na temat miejsca akcji gry. Do najpopularniejszych typów wśród fanów należały okresy II wojny światowej, starożytnego Egiptu i feudalnej Japonii.

Filmy - Starożytny Egipt (6)

 • Sudan: Nieodkryty turystyczny raj

  Przed tysiącami lat na terytorium dzisiejszego Sudanu kwitła jedna z najwspanialszych cywilizacji starożytności. To stąd wywodzili się Czarni Faraonowie – królowie krainy Kusz (jak nazywano wówczas Nubię), którym w VIII wieku przed naszą erą udało się podbić Egipt. Pozostawili oni po sobie wspaniałe budowle, które dziś figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich są imponujące piramidy, których w Sudanie jest więcej niż w całym Egipcie. Niestety, przez ostatnich kilkadziesiąt lat dziejowe zawieruchy nie były łaskawe dla sudańskiego dziedzictwa kulturowego. Krwawa wojna domowa, która zakończyła się w 2011 r. secesją Sudanu Południowego od reszty kraju, skutecznie zniechęciła zagranicznych turystów do podróży w te strony. Starożytne ruiny niszczały, muzea świeciły pustkami... W przekazach medialnych Sudan nie bez powodu pojawia się zazwyczaj w kontekście konfliktów, klęsk humanitarnych i niewyobrażalnej biedy. Być może jednak wkrótce się to zmieni. Rząd w Chartumie postanowił podjąć zdecydowane działania na rzecz ochrony i promocji swoich historycznych skarbów. W tym celu poprosił o pomoc władze Kataru. Arabski emirat zainwestuje 135 milionów dolarów w renowację sudańskich zabytków. Wsparcie to ma przywrócić im dawną świetność - i zachęcić turystów, by odkryli w Afryce Północnej coś więcej niż tylko Egipt z jego kurortami i popularnymi atrakcjami.
 • Twarzą w twarz z mumią

  Taka gratka nie zdarza się naukowcom codziennie! W Muzeum Historii Naturalnej Fielda w Chicago dokonano otwarcia staroegipskiego sarkofagu datowanego na około 500 rok przed Chrystusem. Spoczywał w nim syn wpływowego kapłana Inarofa - Minirdis. Chłopiec zmarł w wieku 14 lat, a jego ciało zostało zabalsamowane, by zmarł mógł cieszyć się nieśmiertelnością. Dzięki skrupulatnym badaniom mumii Minirdisa, naukowcy poznali szczegóły techniki balsamowania stosowanej w tzw. Okresie Późnym, w historii starożytnego Egiptu przypadającym na lata 664-332 p.n.e. W tym czasie narządy wewnętrzne zmarłych nie były obowiązkowo umieszczane w rytualnych urnach kanopskich (przeznaczonych na wątrobę, płuca, jelita i żołądek). Częściej spotykanym sposobem było zawijanie organów w małe "paczuszki" i umieszczanie ich w brzuchu, klatce piersiowej lub między nogami zmarłego.
 • Kiedy zwierzęta były bogami. Niezwykłe egipskie mumie

  W starożytnych egipskich grobowcach wiecznym snem śpią nie tylko mumie ludzi… U boku władców i dostojników Egiptu spoczęły też miliony zwierząt, które Egipcjanie otaczali szczególną czcią, widząc w nich stworzenia boskie i emanację potężnych sił natury. Procesowi balsamowania poddawano przede wszystkim zwierzęta będące wyobrażeniami konkretnych bóstw – jak koty, poświęcone bogini Bastet. W oddziale muzeum Luwru we francuskim Lens już niebawem otwarta zostanie wystawa „Zwierzęta i faraonowie”. Jednym z najcenniejszych eksponatów, które zostaną zaprezentowane w jej ramach, jest mumia olbrzymiego krokodyla. Krokodyl utożsamiany był przez Egipcjan z bogiem Sobkiem, opiekunem jezior, wody i świętej rzeki - Nilu.
 • Tajemnice zabalsamowanych ciał

  Niezwykła wystawa w Muzeum Brytyjskim pozwala zwiedzającym dosłownie zajrzeć do wnętrza staroegipskich mumii. Naukowcy wykorzystali najnowsze zdobycze techniki –tomografię komputerową i oprogramowanie do tworzenia zaawansowanych wizualizacji 3D - by zajrzeć pod bandaże spowijające ciała, które wiele tysięcy lat temu poddano balsamowaniu... Dzięki skanowaniu mumii poznajemy nie tylko szczegóły ich anatomii i wyglądu. Możemy też dowiedzieć się, na jakie choroby cierpieli starożytni Egipcjanie i określić, w jakim wieku pożegnali się z doczesnym światem. I tak, naukowcy ustalili, że kobieta o imieniu Tamut - zmarła ok. 900 lat przed Chrystusem - w chwili zgonu miała około 30 lat. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie zaawansowana miażdżyca. Inna eksponowana na wystawie mumia po dokładnym zbadaniu tomografem ujawniła dość makabryczny sekret: podczas balsamowania, w trakcie usuwania tkanki mózgowej, doszło do złamania małego narzędzia służącego do tego celu. Jego odłamek już na zawsze utkwił w czaszce zmarłego mężczyzny.