starożytność

Artykuły - Starożytność (11)

 • Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

  Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

  Pod Gizą znajduje się wejście do zaświatów, Egipcjanie chowali ciała byków w wielkich trumnach i zbudowali labirynt bardziej fascynujący niż same piramidy... Takie i inne stwierdzenia znajdują się w dziełach starożytnych na temat Egiptu. Czy te cuda naprawdę istnieją?
 • Hiperboloida: Zabójcza broń starożytnych

  Hiperboloida: Zabójcza broń starożytnych

  Historycy podliczyli, że na przestrzeni ostatnich 55 wieków na naszej planecie toczyło się 15 000 wojen, w wyniku których życie straciło trzy i pół miliarda ludzi. W historii świata powszechny pokój panował jedynie przez 292 lata. Konflikty zbrojne toczyły się czasem z użyciem niezwykłych broni. Tworzonych przez niepospolitych ludzi – takich jak grecki uczony Archimedes. Z jego dokonań na tym polu korzystała nawet III Rzesza...
 • Tragiczny koniec sławnego atlety Milona z Krotonu

  Tragiczny koniec sławnego atlety Milona z Krotonu

  Już w VI w. p.n.e. igrzyska olimpijskie miały gwiazdę, która cieszyła się nie mniejszą sławą niż dzisiejsi sportowcy. Gdy atleta Milon z Krotonu pojawiał się na stadionie w Olimpii, tłumy szalały. A on prezentował na piasku areny niewiarygodne wyczyny: podnosił wysoko potężne ciężary, rzucał nimi, radził sobie też z żywymi zwierzętami. Wydawało się, że takiego olbrzyma nic nie powstrzyma. Czy aby jednak nie zaszkodziła mu pycha?
 • Jak szybko zniszczyć wroga: 5 pomysłowych starożytnych broni

  Jak szybko zniszczyć wroga: 5 pomysłowych starożytnych broni

  Starożytność nie była bynajmniej wolna od konfliktów wojennych i okrutnych walk. Jednak w błędzie jest ten, kto sądzi, że starożytne armie nacierały na siebie i walczyły tylko za pomocą prymitywnych broni. Już kilka tysięcy lat temu prześcigano się w pomysłowych wynalazkach służących do zmiażdżenia przeciwnika. Ich wyrafinowanie zaskakuje do dziś!
 • Na dnie jeziora odnaleziono potężną starożytną strukturę

  Na dnie jeziora odnaleziono potężną starożytną strukturę

  Izraelscy naukowcy odkryli na dnie jeziora Tyberiadzkiego tajemniczą starożytną strukturę. Co o niej wiadomo?
 • Historia gładkiej twarzy

  Historia gładkiej twarzy

  Wstajesz rano i jeszcze półprzytomny stajesz przed lustrem z pytaniem: "golić się, czy się nie golić?". Zastanawialiście się, dlaczego musimy się golić i jaką drogę przeszły narzędzia do golenia?
 • Czego Rzymianki z wyższych sfer zazdrościły prostytutkom?

  Czego Rzymianki z wyższych sfer zazdrościły prostytutkom?

  Co z tego, że druga kobieta uprawia najstarszy zawód na świecie. Przynajmniej może zakładać to, na co ma ochotę!
 • Słownik, który powstawał 90 lat

  Słownik, który powstawał 90 lat

  Efekt przerósł oczekiwania badaczy - z pierwotnie skromnych materiałów powstało monumentalne dzieło. W 1921 r. lingwiści zaczęli tworzyć słownik dawno wymarłego języka akadyjskiego. Ci, którzy rozpoczynali prace nad nim, nie doczekali ich zakończenia. Tworzenie słownika sfinalizowano dopiero w tym roku - 90 lat od chwili opracowania pierwszego hasła.
 • Gdzie leżała Atlantyda? Koło Gwatemali

  Gdzie leżała Atlantyda? Koło Gwatemali

  Czy podstarzały matematyk, z którego kpią największe naukowe autorytety, mógł rzeczywiście natrafić na ślad zaginionej Atlantydy?

Filmy - Starożytność (1)