starość

Artykuły - Starość (72)

 • Seniorzy w czasie pandemii wydają mniej?

  Seniorzy w czasie pandemii wydają mniej?

  Spora część seniorów deklaruje, że w czasie pandemii wydaje mniej na codzienne potrzeby. Jednak wielu z nich mówi o niepewności i strachu, jakie towarzyszą im w tych trudnych czasach.
 • Program "Opieka 75 plus" dla seniorów w miejscu zamieszkania

  Program "Opieka 75 plus" dla seniorów w miejscu zamieszkania

  Resort rodziny podkreśla, że "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo - uczestnictwo - solidarność" to pierwszy kompleksowy dokument wyznaczający kierunek polityki rządu wobec osób starszych. Jak poinformowało ministerstwo, strategię przyjęła Rada Ministrów. Program "Opieka 75 plus" jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania.
 • Sekret długowieczności: Dobre życie

  Sekret długowieczności: Dobre życie

  - Tak, jak żyjemy wcześniej, tak będzie wyglądała nasza starość. Najważniejsze, żeby pamiętać na każdym etapie życia, że kiedyś nasze błędy zostaną nam wytknięte i w ten czy inny sposób zostaniemy ukarani za podłości, których się dopuściliśmy. Dlatego już w młodości powinniśmy żyć w zgodzie ze swoim sumieniem - by na starość bilans życia był pozytywny - mówi Małgorzata Modrak, pisarka i gerontolog.
 • Przełomowe zmiany w ochronie zdrowia nadchodzą

  Przełomowe zmiany w ochronie zdrowia nadchodzą

  W latach 2018-2021 wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 4,1 proc. rocznie. Za trzy lata będą one stanowić 10,5 proc. globalnego PKB, czyli 8,7 bln dolarów. Do roku 2021 średnia długość życia na świecie wzrośnie o ponad jeden rok, z 73 do 74,1.
 • Jak powinny wyglądać nieruchomości dla seniorów?

  Jak powinny wyglądać nieruchomości dla seniorów?

  Segment mieszkań dla osób w jesieni życia wyrasta na jeden z istotniejszych na polskim rynku mieszkaniowym. Wszystko przez demografię. Dane wskazują, że wkrótce odsetek osób po 65 roku życia w naszym społeczeństwie wzrośnie do blisko 30 proc. - z obecnych 15.
 • Starość i radość

  Starość i radość

  Spontaniczność jest domeną dzieci. Ale też osób starszych. Te pierwsze wiedzą za mało, by się przejmować. Te drugie wiedzą za dużo, by się przejmować.
 • Panie Marie czekają

  Panie Marie czekają

  Maria nie miała swojej rodziny – jej bliscy zginęli w zawierusze wojennej. Była młoda, w pełni sił, więc przygarnęli ją sąsiedzi. Miała dach nad głową, a praca znalazła się sama.
 • Głos z przeszłości

  Głos z przeszłości

  Dziadkowie. Ich opowieści towarzyszą później wnukom przez całe życie, a często stają się inspiracją do dokonania ważnych wyborów. Kim będę? Co tak naprawdę mnie w życiu interesuje? Co jest najważniejsze?

Filmy - Starość (6)

 • "Z wizytą" w... przyszłości

  25-latek w skórze staruszka? Zobaczcie nietypowy eksperyment z udziałem naszego dziennikarza.
 • Starość - niechciany problem

  Nie mamy na nią wpływu, nie da się jej zatrzymać. Jedni sobie z nią radzą, dla innych jest wyzwaniem. Jedno jest pewne – powinna być godna i bezpieczna. Dlaczego w Polsce starość jest niewdzięczna? Bardzo często starsi ludzie nie są w stanie w pojedynkę poradzić sobie ze stanem zdrowia. Wtedy pojawiają się problemy. Potrzebna jest wówczas specjalistyczna opieka, pomoc przy najłatwiejszych, codziennych czynnościach. Bardzo istotne jest to, by osoba starsza miała zapewnioną rehabilitację, która zapewni możliwie najdłuższą sprawność fizyczną. Mimo niedogodności związanych ze stanem zdrowia, dla wielu największym problemem wieku emerytalnego jest wykluczenie ze społeczeństwa. (Świat się Kręci/TVP)
 • Oto cudowny i prosty lek na starość!

  -To prawdziwa gimnastyka mózgu i ciała! Ta gra pozwala mi zachować jasność umysłu - cieszy się 87-letnia Misae, która nie wyobraża sobie życia bez codziennej dawki emocji z grą "Crocodile Panick". Badania uniwersyteckie dowodzą, że niektóre gry zwiększają ukrwienie płata czołowego mózgu - i mogą spowalniać rozwój zaburzeń funkcji poznawczych u osób starszych. Gra na automatach to dla tych ostatnich również świetna rozrywka. Nic dziwnego, że w ośrodku opieki nad seniorami w Jokohamie stworzono specjalną salę z automatami do gry. Takich inicjatyw będzie z pewnością więcej - w 2055 r. blisko połowa Japończyków będzie miała ponad 65 lat!
 • Polacy najbardziej pesymistycznie widzą swoją emeryturę

  Aegon PTE przeprowadził badanie w 12 krajach świata. Polska na tym tle wypada negatywnie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Hadyś, członek zarządu Aegon PTE. – Wprawdzie około połowa respondentów kojarzy emeryturę z czasem wolnym, ale taki sam odsetek również kojarzy ją z byciem w złym stanie zdrowia, byciem osobą niespełnioną i niezadowoloną. Jedna trzecia Polaków uważa, że na emeryturze będzie biedna.