starodruk

Artykuły - Starodruk (10)

 • Genetyka i starodruki

  Genetyka i starodruki

  Analizy genetyczne mogą znaleźć zastosowanie w badaniu wieku starodruków - do takiego wniosku doszedł biolog, a zarazem miłośnik literatury, z Uniwersytetu Pensylwanii.
 • Katecheta kradł starodruki

  Katecheta z Warszawy jest zamieszany w kradzież starodruków z biblioteki w Sandomierzu - dowiedziało się RMF FM. Mężczyznę zatrzymano wczoraj w jego mieszkaniu. Znaleziono tam trzy cenne starodruki z XVI i XVII wieku.
 • Odnalezione starodruki

  Odnalezione starodruki

  Kolejnych sześć bezcennych starodruków, które zniknęły z biblioteki klasztoru kamedułów na krakowskich Bielanach, odnaleźli policjanci ze specjalnej grupy zajmującej się poszukiwaniem zrabowanych dzieł sztuki. Starodruki odnaleziono w Warszawie.
 • Na tropie starodruków

  Na tropie starodruków

  Polscy prokuratorzy i eksperci, szukający cennych map Ptolemeusza skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej, są już Mediolanie. W ubiegłym tygodniu reporterzy RMF ujawnili, że część zbiorów mogła trafić do antykwariatu Francesco Pettinaroli.
 • Na tropie starodruków

  Na tropie starodruków

  Część z 60 starodruków i inkunabułów skradzionych 5 lat temu z Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie trafiło do Mediolanu w Włoszech - ustalili po kilkumiesięcznym śledztwie reporterzy RMF. Mogą tam być mapy "Cosmografii" Ptolomeusza z 1486 roku.
 • Niemcy: Prokuratura przekazała Polsce skradzione starodruki

  Część cennych starodruków skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej wraca do Polski. Jeszcze dziś będą w Krakowie. Informacje te potwierdza prokuratura we Frankfurcie nad Menem.
 • Austria: Skradziono starodruk dzieła Kepplera

  Z biblioteki uniwersyteckiej w Linzu skradziono starodruk dzieła Johannesa Kepplera pod tytułem "Harmonia świata". W dziele pochodzącym z 1620 roku zawarte są podstawy matematyczne ruchu planet w naszym układzie słonecznym.
 • Cieszyn: Włosi oskarżeni o próbę przemytu polskich starodruków

  Jest już gotowy akt oskarżenia przeciw dwójce Włochów, którzy chcieli wywieźć z Polski średniowieczne księgi - dowiedziało się radio RMF FM. Przypomnijmy - w czerwcu tego roku w pociągu na polsko-czeskim przejściu granicznym w Zebrzydowicach zatrzymano parę Włochów. Kobieta i mężczyzna mieli w podręcznym bagażu 25 starodruków bądź ich fragmentów, w tym między innymi hebrajską Biblię, a także luźne, wyrwane wcześniej karty oraz rękopisy. Zabytki pochodzą z XV i XVI wieku.
 • Niemcy: Sąd proponuje ugodę w sporze o starodruki

  Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem zaproponował dzisiaj władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz właścicielom niemieckiego Domu Aukcyjnemu Reiss&Sohn ugodę w kwestii zwrotu cennych starodruków.
 • Znalezione starodruki pochodzą z Jagiellonki

  Wszystkie starodruki znalezione w ubiegłym tygodniu przez krakowską policję pochodzą z Biblioteki Jagiellońskiej. Taka jest opinia ekspertów badających cenne książki.