Stanley Kubrick

Synonimy:
Kubrick Stanley,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Stanley Kubrick (27)

 • Jesienią ruszą zdjęcia do niezrealizowanego projektu Stanleya Kubricka?

  Jesienią ruszą zdjęcia do niezrealizowanego projektu Stanleya Kubricka?

  Ostatni raz o planach nakręcenia filmu "Lunatic at Large" mówiono w ubiegłym roku. Wszystko za sprawą wywiadu, jakiego udzielił Terry Gilliam. Wyznał on, że wszystko było gotowe do tego, by zajął się realizacją tego projektu, nad którym wcześniej pracował Stanley Kubrick. Plany Gilliama pokrzyżowała pandemia COVID-19. Jak się okazuje, prawa do ekranizacji "Lunatic at Large" kupili producenci Bruce Hendricks i Galen Walker, a zdjęcia do filmu mają rozpocząć się jesienią tego roku.
 • ​Koronawirus pokrzyżował prace nad nowym filmem Terry'ego Gilliama

  ​Koronawirus pokrzyżował prace nad nowym filmem Terry'ego Gilliama

  Terry Gilliam, członek legendarnej grupy Monty Python oraz reżyser takich filmów jak m.in. "Brazil" czy "12 małp", nie ma szczęścia do swoich produkcji. Niedawno po dekadach przygotowań i problemów ukończył swój ostatni film "Człowiek, który zabił Don Kichota". Teraz pracę nad kolejnym projektem przerwała pandemia COVID-19. A był to nie byle jaki projekt, bo oparty na pomyśle samego Stanleya Kubricka.
 • "2001: Odyseja kosmiczna": Strój astronauty z filmu Kubricka trafił na aukcję

  "2001: Odyseja kosmiczna": Strój astronauty z filmu Kubricka trafił na aukcję

  Kostium astronauty, noszony przez głównego bohaterem filmu "2001: Odyseja kosmiczna", został wystawiony na aukcji. Prognozuje się, że osiągnie wartość 200-300 tys. dolarów.
 • Stanley Kubrick: Ridley, jak to zrobiłeś?

  Stanley Kubrick: Ridley, jak to zrobiłeś?

  "Jak to zrobiłeś?" - miał zapytać Stanley Kubrick twórcę filmu "Obcy - 8. pasażer Nostromo" Ridleya Scotta. Legendarny reżyser był tak zachwycony sceną, w której tytułowy obcy wyłania się z brzucha postaci granej przez Johna Hurta, że zadzwonił do Scotta tuż po obejrzeniu jego filmu. Kulisy tej rozmowy sprzed lat reżyser "Gladiatora" ujawnił w wywiadzie dla gazety "Los Angeles Times".
 • "Kubrick by Kubrick": Jest zwiastun dokumentu o Stanleyu Kubricku

  "Kubrick by Kubrick": Jest zwiastun dokumentu o Stanleyu Kubricku

  Bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych reżyserów wszech czasów. O nim samym i jego filmach powiedziano już chyba wszystko. Autorzy filmu dokumentalnego „Kubrick by Kubrick” oddają głos samemu reżyserowi.
 • Cate Blanchett zagrała w "Oczach szeroko zamkniętych"?

  Cate Blanchett zagrała w "Oczach szeroko zamkniętych"?

  Ostatni film Stanley'a Kubricka, "Oczy szeroko zamknięte", weszły do kin w lipcu 1999 roku. Chociaż dzieło doczekało się skrajnych reakcji, zaprezentowana w nim scena orgii przeszła do historii. Pisarz Bilge Ebiri postanowił zadedykować jej swoją książkę. Podczas serii wywiadów z członkami ekipy filmu autor dokonał zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że w sekwencji brała udział Cate Blanchett.
 • Stanley Kubrick: Jego filmy są wciąż aktualne

  Stanley Kubrick: Jego filmy są wciąż aktualne

  - Mamy dziś do czynienia z tak wszechogarniającą technologią, tak intensywnie zawłaszczającą nasze życie, że Stanley Kubrick byłby rewelacyjnym portrecistą tego świata - powiedział szef Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi dr Rafał Syska. W czwartek przypada 90. rocznica urodzin reżysera.
 • Zagubiony scenariusz Stanleya Kubricka odnaleziony po 60 latach

  Zagubiony scenariusz Stanleya Kubricka odnaleziony po 60 latach

  Prof. Nathan Abrams z Bangor University dotarł do zagubionego scenariusza Stanleya Kubricka. Chodzi o "Burning Secret" - adaptację jednej z powieści austriackiego dramaturga Stefana Zweiga. Stworzony jeszcze w latach 50. scenariusz nigdy nie został zrealizowany jako film. Niewykluczone, że tak może stać się teraz.
 • "2001: Odyseja kosmiczna", czyli pół wieku w kosmosie z Kubrickiem

  "2001: Odyseja kosmiczna", czyli pół wieku w kosmosie z Kubrickiem

  Można długo debatować nad listą filmów, które rzeczywiście zmieniły oblicze światowego kina, ale nie ma żadnych wątpliwości, że powinna się na niej znaleźć "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka. 3 kwietnia 2018 roku mija 50 lat od premiery filmu.
 • 42,5 tys. widzów obejrzało wystawę "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym

  42,5 tys. widzów obejrzało wystawę "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym

  42,5 tys. widzów obejrzało trwającą od maja do ostatniej niedzieli wystawę prezentującą życie i dorobek reżysera Stanleya Kubricka w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja znalazła się wśród wystaw cieszących się największym powodzeniem w historii placówki.