Stanisław Lem

Artykuły - Stanisław Lem (6)

 • Ekranizacje Lema na przeglądzie w Anthology Film Archives

  Ekranizacje Lema na przeglądzie w Anthology Film Archives

  Trzy wersje "Solaris", "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy i "Szpital Przemienienia", Edwarda Żebrowskiego, to tylko kilka z ekranizacji utworów Stanisława Lema, prezentowanych na przeglądzie w prestiżowym ośrodku filmowym Anthology Film Archives.
 • HTC One – jedyny z „Niezwyciężonym”

  HTC One – jedyny z „Niezwyciężonym”

  HTC udowadnia, że rynek dźwiękowych książek staje się coraz ważniejszym elementem kultury. W czwartek 21 marca, podczas uroczystej premiery flagowego smartfonu One, zaprezentowano przygotowany we współpracy z Audioteka.pl, niezwykły spektakl wyreżyserowany na podstawie opowiadania Stanisława Lema „Niezwyciężony”.
 • Były muzyk Lao Che nagrał płytę o pilocie Pirksie

  Były muzyk Lao Che nagrał płytę o pilocie Pirksie

  Trzecia solowa płyta w dorobku Krojca jest muzyczną pocztówką nagraną do opowiadań Stanisława Lema.
 • Animowany Lem za rok w kinach

  Animowany Lem za rok w kinach

  Ari Folman, autor animacji "Walc z Baszirem", ujawnił, że jego najnowszy film - "Kongres futurologiczny" według powieści Stanisława Lema, będzie gotowy na początku 2013 roku.
 • Bracia Quay na podstawie Lema

  Bracia Quay na podstawie Lema

  Na rozpoczętym w środę ,26 stycznia, festiwalu w Rotterdamie Polskę reprezentował będzie m.in. najnowszy film Braci Quay "Maska" - ekranizacja bajki Stanisława Lema.
 • Kino według Stanisława Lema

  Kino według Stanisława Lema

  Jak widział kino jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, zmarły w poniedziałek, 27 marca, Stanisław Lem? Do roli obiegowej anegdoty przeszły jego kłótnie z Andriejem Tarkowskim, gdy ten ekranizował jego "Solaris". Polski pisarz nie wyrażał się o rosyjskim reżyserze inaczej, jak "durak". Ale jego utwory ekranizowali też Polacy, m.in. Andrzej Wajda i Edward Żebrowski.

Filmy - Stanisław Lem (2)

 • Eduardo Mendoza jak Stanisław Lem

  Mnie osobiście ta książka, "Prześwietny raport kapitana Dosa" Eduardo Mendozy, skojarzyła się z twórczością Lema - mówi krytyk literacki, Piotr Kofta. - Lubię myśleć, że jest w Hiszpanii pisarz, który kontynuuje "lemowską" tradycję mądrej groteski - mówi.
 • "Kiedyś napisałem do Lema..."

  Kiedyś napisałem list do Lema z pełnym uznaniem. A wtedy Lem, starszy ode mnie, odpisał mi, pytając, czy przyjmę zaproszenie na kolację - wspominał Sławomir Mrożek, którego korespondencja ze Stanisławem Lemem właśnie została opublikowana.