Stanisław Barańczak

Artykuły - Stanisław Barańczak (5)

 • "Poezja Stanisława Barańczaka zmieniała się"

  "Poezja Stanisława Barańczaka zmieniała się"

  Poeci Adam Zagajewski i Julia Hartwig oraz tłumacz i poeta Antoni Libera wspominają zmarłego w piątek w Bostonie Stanisława Barańczaka.
 • Nyczek o Barańczaku: Ciepły, serdeczny człowiek

  Nyczek o Barańczaku: Ciepły, serdeczny człowiek

  Odszedł największy tłumacz poezji XX wieku po Tadeuszu Boy Żeleńskim - tak o śmierci wybitnego poety Stanisława Barańczaka mówi krytyk literacki i jego przyjaciel Tadeusz Nyczek. Podkreśla, że był to przede wszystkim ciepły, serdeczny człowiek. To co zostawił na pewno można porównać z twórczością Wisławy Szymborskiej czy innych wielkich poetów polskich.
 • Zmarł Stanisław Barańczak

  Zmarł Stanisław Barańczak

  Nie żyje Stanisław Barańczak - poeta, tłumacz i krytyk literacki, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Zmarł w wieku 68 lat w swoim domu w Bostonie. Cierpiał na chorobę Parkinsona.
 • Listy do Wisławy Szymborskiej przekazane Bibliotece Jagiellońskiej

  Listy do Wisławy Szymborskiej przekazane Bibliotece Jagiellońskiej

  Listy do Wisławy Szymborskiej od poetów, tłumaczy i przyjaciół zostały w piątek przekazane Bibliotece Jagiellońskiej. Ich autorami są m.in. Stanisław Barańczak, Karl Dedecius, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Julian Przyboś i osoby, których noblistka nie znała.
 • Sonety Williama Shakespeare'a

  Sonety Williama Shakespeare'a

  ​18 września do księgarni trafiła wznowienie klasycznego już, dwujęzycznego wydania Sonetów Williama Shakespeare'a w kongenialnym przekładzie Stanisława Barańczaka.